Արցախի հարցն այլևս չկա, իսկ սպասվող անկայունությունը կարող է անգամ տարածաշրջանի քարտեզի ուրվագիծը փոփոխել. Ալեն Ղևոնդյան
11/10/2021 16:57
Օրեր առաջ մի կարևոր բան տեղի ունեցող ռեգիոնում, բայց անուշադրության մատնվեց․ Վրաստան վերադարձավ Միխեիլ Սաակաշվիլին այն դեպքում, երբ իր մասով այնտեղ գործ կար հարուցված և նրան շատ արագ կալանավորեցին։
Քաղաքագետ Ալեն Ղևոնդյանն անդրադարձել է հարցին՝ թե ինչու՞ է  նա վերադարձել՝ իմանալով, որ կալանավորելու են։
«Վրաստանին ծանր օրեր են սպասվում ներքին կայունության մասով․ ի դեպ, ոչ միայն Վրաստանին։ Անկայունություն, որ կարող է անգամ տարածաշրջանի քարտեզի ուրվագիծը փոփոխել։ Իսկ խորքային առումով դրանք կապված են ռեգիոնը ՌԴ-ից վերջնականապես պոկելու ծրագրի հետ», - գրել է նա ֆեյսբուքի իր էջում։
Ղևոնդյանի խոսքով, Արցախի հարցը այսօր այլևս չկա, ՀՀ վերնախավը սիրախաղ է անում թուրքերի հետ։ «Սրանք այն՝ ամենից կարևոր նախապայմաններն են, որ 2008-ի գործընթացը վերսկսվի։ Մտնում ենք քաղաքական ծանր ու տնտեսական անորոշ տուրբուլենտության շրջափուլ», - նշել է քաղաքագետը։

Вопроса Арцаха больше нет, а ожидающаяся нестабильность может изменить даже силуэт карты региона – Ален Гевондян
11/10/2021 17:58
Несколько дней назад в регионе произошло важное событие, которое, однако, осталось без внимания: Михаил Саакашвили вернулся в Грузию в том случае, когда в его отношении там было возбуждено уголовное дело и его очень быстро арестовали.
Политолог Ален Симонян обратился к вопросу, почему Саакашвили вернулся в Грузию, зная о том, что его арестуют.
«Грузию ждут тяжелые времена в плане внутренней стабильности и, кстати, не только Грузию. Нестабильность, которая может изменить даже силуэт карты региона. А в глубинном смысле они связаны с программой окончательного отрыва региона от России», - написал политолог на своей странице в Facebook.
По словам Алена Гевондяна, сегодня вопроса Арцаха больше нет, а верхушка власти Армении флиртует с турками.
«Это те – самые важные предусловия, чтобы процесс 2008 года снова начался. Мы входим в стадию тяжелой политической и неопределенной экономической турбулентности», - отметил Ален Симонян.