«Նրանք ասում են՝ պարտավոր չենք ձեզ պատճառաբանություն ներկայացնել»․ Վրաստանը Գագիկ Գինոսյանին «պերսոնա նոն գրատա» է ճանաչել
11/10/2021 12:00
Արցախյան առաջին և երկրորդ պատերազմների մասնակից, ազատամարտում Լեոնիդ Ազգալդյանի «Ազատագրական բանակ» ջոկատի ռազմիկ, 1992 թվականից՝ «Արծիվ մահապարտներ» հատուկ նշանակության գումարտակի անդամ, հասարակական, մշակութային գործիչ, «Կարին» ավանդական երգի-պարի համույթի հիմնադիր Գագիկ Գինոսյանին, որը ծնունդով Ջավախքից է, Վրաստանն անցանկալի անձ է ճանաչել։
44-օրյա պատերազմի օրերին, երբ Գագիկ Գինոսյանը գտնվել է Արցախում, Ջավախքում մահացել է նրա մայրը, որի հուղարկավորությանը Գինոսյանը չի կարողացել մասնակցել։ Մոր շիրիմին այցելելու հնարավորություն նա չի ունեցել նաև պատերազմից հետո՝ այդ երկրի հետ ցամաքային սահմանը փակ լինելու պատճառով։ Իսկ երբ սահմանը բացվելուց հետո, մոր մահվան տարելիցի կապակցությամբ, ցանկացել է այցելել ծննդավայր, Վրաստանի իշխանություններն արգելել են նրա մուտքը՝ հայտարարելով, որ նա «պերսոնա նոն գրատա»՝ անցանկալի անձ է իրենց երկրում։
«Անհայտ պատճառներով։ Պատճառաբանություն չի տրվել նույնիսկ մեր պաշտոնական ներկայացուցիչներին։ Նրանք ասում են, որ մենք պարտավոր չենք ձեզ ներկայացնել, կարող եք դիմել դատարան։ Հարցնում եմ՝ եթե գործը հասնի դատարան, կարո՞ղ եմ ներկա լինել գոնե սեփական դատավարությանս, ասում են՝ ոչ, ձեր ներկայացուցիչն ունեցեք, թող ներկա լինի»,- տեղի ունեցածի հանգամանքներն է մանրամասնել Գագիկ Գինոսյանը՝ «106,5 լրատվական ռադիոյի» եթերում։
Գինոսյանը հայտնել է, որ դիմել է նաև Հայաստանի պատկան մարմիններին, սկզբում՝ ԿԳՄՍՆ-ին, որն էլ իր հերթին դիմել է ԱԳՆ, սակայն ԱԳ նախարարությանը Վրաստանից գրեթե նույն պատասխանն են տվել՝ պարզապես փաստելով, որ Գինոսյանի անձն անցանկալի է։
«Իմ խնդրանքն էր՝ թույլ տալ, որպեսզի մորս մահվան տարելիցին, որը լրանում էր հոկտեմբերի 1-ին, գոնե մեկ անգամ ներկա լինեմ, և թող ինձ հետևեն, եթե իրոք վտանգավոր բան եմ անում։ Դուրս կգամ, թող հետո իրենց սանկցիան էլի մտնի ուժի մեջ։ Սա ինձ համար պատերազմից հետո անձնական ողբերգություն է ․․․Ինձ ոչ պաշտոնապես ասել են, որ մի 3 տարի հետո նոր, երևի, կվերանայվի այդ որոշումը»,- ասել է Գագիկ Գինոսյանը։
Նա շեշտել է, որ ինքն առաջին անձը չէ, որի մուտքը Վրաստան արգելվում է․ հայի ազգային տեսակը, նրա խոսքով, Վրաստանում անցանկալի անձ է ։ Արգելվում է ազգային գաղափարախոսություն, ազգային մտածելակերպ ունեցող հայերի մուտքը այդ երկիր, այցերը՝ Ջավախք, ինչը Գինոսյանը համարել է վրացական իշխանությունների՝ թուրքամետ դիրքորոշման արտահայտում։ Գագիկ Գինոսյանն ընդգծել է նաև, որ սա ոչ թե վրաց ժողովրդի, այլ վրացական իշխանությունների դիրքորոշումն է։
«Սա առաջին դեպքը չէ, սա հեռվից եկող և հեռահար քաղաքականություն է։ Եթե նայենք ցանկը, թե ովքեր են արգելված մարդիկ՝ ակադեմիկոսներ, գիտնականներ, մշակույթի գործիչներ, այսինքն՝ այդ ցուցակում մեկ հանցագործ չկա, մեկ վատ վարքի տեր, քրեական անցյալ ունեցող մեկ անձ չկա»,- ասել է նա։
Գինոսյանը նշել է, որ իրականում ջավախահայության համար այդպիսի գործիչների այցերը հույս են, որ հայրենիքն իրենց մասին չի մոռացել, սակայն այսպիսի սահմանափակումներով, ինչպես նաև վրացական քաղաքականության և հայկական իշխանությունների պարապուրդի մատնված լինելու պատճառով Ջավախքը՝ որպես հայ-վրացական բարեկամության հզորագույն կամուրջ, «ականապատվում» է։

«Они говорят: мы не обязаны представлять вам причину» – Грузии объявила Гагика Гиносяна персоной нон-грата
11/10/2021 13:12
Участник первой и второй Арцахских войн, член освободительного отряда Леонида Азгалдяна «Освободительная армия», с 1992 года – отряда особого назначения «Орлы-смертники», основатель ансамбля «Карин» Гагик Гиносян, который родом из Джавахка, признан в Грузии персоной нон-грата.
Во время 44-дневной войны, когда Гагик Гиносян находился в Арцахе, в Джавахке скончалась его мать, на похоронах которой Гиносян не смог присутствовать. У него не было возможности посетить могилу матери также после войны, поскольку сухопутная граница с этой страной была закрыта. А после открытия границы, он захотел посетить Джавахк по случаю годовщины смерти матери, однако власти Грузии запретили ему въезд, заявив, что является он в их стране нежелательной персоной.
«По неизвестным причинам. Причину не назвали даже нашим официальным представителям. Они говорят: мы не обязаны представлять вам причину, можете обращаться в суд. Я спрашиваю: если дело дойдет до суда, смогу ли я присутствовать на этом судебном процессе, мне говорят, нет, у вас есть представитель, пусть он присутствует», - уточнил Гагик Гиносян в эфире информационного радио ФМ 106.5.
Гиносян сообщил, что обратился в надлежащие органы Армении, сначала в министерство образования, науки, культуры и спорта, которое в свою очередь обратилось в МИД Армении, однако министерству иностранных дел был дан практически такой же ответ, что Гагик Гиносян – нежелательная персона.
«Я просил, чтобы мне позволили присутствовать на годовщине смерти моей матери, которая исполнялась 1 октября, и если я опасен, пусть следят за мной. После войны это личная трагедия для меня …Мне неофициально сказали, что, наверное, это решение пересмотрят приблизительно через 3 года», - сказал Гагик Гиносян.
Он отметил, что он не единственный человек, которому запрещен въезд в Грузию. По его словам, в Грузии считаются нежелательными те армяне, у которых есть национальные взгляды. Людям, у которых есть национальное мышление, национальная идеология, запрещается въезд в Джавахк, что Гагик Гиносян считает выражением протурецкой позиции со стороны грузинских властей. Он также подчеркнул, что это позиция грузинский властей, а не грузинского народа.
«Это не первый случай. Эта политика преследует далеко идущие цели. Если посмотреть на список людей, которым запрещен въезд, то это академики, ученые, деятели культуры. То есть, в этом списке нет ни одного преступника, человека с плохим поведением, имеющим уголовное прошлое», - сказал он.
Он отметил, что для армян Джавахка такие визиты на самом деле являются надеждой, что родина не забыла о них, однако из-за подобных ограничений, а также грузинской политике и попустительстве армянских властей, Джавахк, как мощнейший мост армяно-грузинской дружбы, просто «минируется».