Փաշինյան-Պուտին հանդիպումից որևէ ակնկալիք չպետք է ունենալ, որովհետև Հայաստանն այլևս ունակ չէ բանակցել, առավել ևս՝ գնալ սակարկությունների. Քաղաքագետ
12/10/2021 16:52
Փաշինյան-Պուտին այսօրվա հանդիպումից որևէ ակնկալիք չպետք է ունենալ, որովհետև Հայաստանի Հանրապետությունն այլևս ունակ չէ ունենալ սեփական օրակարգ և դրա շուրջ գնալ փոխգործակցության կամ համագործակցության, առավել ևս՝ սակարկությունների, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Սուրեն Պետրոսյանը։
«Այսօր Հայաստանի Հանրապետությունն այլևս տարանցիկ գոտի է, ոչ թե աշխարհաքաղաքական դերակատար կամ տարածաշրջանում անվտանգության երաշխավոր։ Այլևս նման բան չկա։ Որքան էլ ցավալի է, Հայաստանի Հանրապետությանն առավելագույնը տեղեկացնում են կատարվելիքի վերաբերյալ, բայց ոչ երբեք՝ բանակցում։ Այլևս «բանակցել» եզրույթ չկա», - ասաց քաղաքագետը։
Սուրեն Պետրոսյանի խոսքով՝ եթե նախկինում Արցախյան հիմնախնդրի շուրջ բանակցություններում որպես անկյունաքարային եզրույթ կիրառվում էր «փոխզիջում» բառը, ապա այժմ փոխզիջում հասկացություն չկա։
«Արցախի խնդիր կարծես չկա, փոխզիջում՝ ևս, որովհետև դերակատարները գիտեն, որ իմաստ չունի գնալ փոխզիջման, եթե կարող են ինչ-որ բան ստանալ՝ դրա դիմաց ոչինչ չտալով։ Իսկ Հայաստանն այս պարագայում այլևս դերակատար չէ։
Եթե իրանցի բարձրաստիճան գեներալները հայտարարում են, որ Ադրբեջանի կողմից սահմանային հնարավոր սադրանքների դեպքում Հայաստանին չեն հարցնի, այլ միանգամից մուտք կգործեն և գործողություններ կիրականացնեն, սա արդեն ինչ-որ բան նշանակում է։
Մենք չպետք է կեղծ օրակարգերով խաբենք ինքներս մեզ։ Հայաստանի Հանրապետության շահն այժմ կարող է սպասարկվել բացառապես անուղղակի  կերպով, այնքանով, որքանով այն կհամընկնի առանցքային դերակատարների՝ Իրանի և Ռուսաստանի շահերին», - ասաց Պետրոսյանը։
Քաղաքագետը նաև հռետորական հարց հնչեցրեց՝ Հայաստանն ինչի՞ վրա հենվելով պետք է բանակցի, եթե չունի մարտունակ բանակ և հզոր պետություն ու պետականություն։
«Պետության նվազագույն սահմանումն այն է, որ դուք ունեք առանձնացված սահմաններ և կարողանում եք ապահովել այդ սահմանների անվտանգությունը։ Այսօր մենք ոչ սահման ունենք, ոչ էլ կարողանում ենք սահմանների անվտանգություն երաշխավորել։ Հետևաբար, Հայաստանը որևէ բան չի կարող բանակցել», - ամփոփեց Սուրեն Պետրոսյանը։

От встречи Пашинян – Путин ничего не нужно ждать, поскольку Армения больше неспособна вести переговоры – политолог
12/10/2021 19:10
С сегодняшней встречей Пашинян – Путин не следует связывать никаких надежд, поскольку Республика Армения больше неспособна иметь собственную повестку и сотрудничать и взаимодействовать вокруг этой повестки, тем более торговаться, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Сурен Петросян.
«Сегодня Республика Армения является уже транзитной зоной, а не геополитическим актором или гарантом безопасности в регионе. Подробного больше нет. Как это ни печально, Республику Армения максимум предупреждают о том, что должно произойти, но не ведут переговоров. Термина "переговоры" больше нет», - сказал он.
По словам Сурена Погосяна, если раньше в переговорах по урегулирования карабахского конфликта использовалось слово «компромисс», то сейчас нет понятия «компромисс».
«Вопроса Арцаха, кажется, больше нет, компромисса – также, потому что акторы знают, что не имеет смысла идти на компромисс, если могут получить что-то, не отдавая ничего за это. Армения в этом случае уже не является актороом.
Когда иранские высокопоставленные генералы заявляют, что в случае возможных провокаций Азербайджана на границе не будут спрашивать Армению, сразу войдут и осуществят действия, то это уже что-то значит.
Мы не должны обманывать себя ложными повестками. Интерес Республики Армения сейчас может обслуживаться буквально в опосредованной форме, настолько, насколько он будут совпадать с интересами ключевых акторов Ирана и России», - сказал Петросян.
При этом политолог задал риторический вопрос, на чем может основываться Армения во время переговоров, если у нее нет ни боеспособной армии и сильного государства и государственности.
«Минимальное определение государства сводится к тому, что у тебя должны быть отдельные границы, и ты можешь обеспечить безопасность эти границ. Сегодня у нас нет ни границ, ни гарантий безопасности границ. Следовательно, Армения ни о чем не может вести переговоры», - резюмировал политолог.