Կորոնավիրուսով պայմանավորված՝ հիվանդանոցներն աշխատում են գերծանրաբեռնված, մահճակալային ֆոնդը սպառված է. Հայաստանն արդեն մոտենում է վառվող կարմիր գոտուն
13/10/2021 11:24
Հայաստանում, կորոնավիրուսով պայմանավորված, իրավիճակը բավականին լարված է, մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի վարակիչ և ոչ վարակիչ հիվանդությունների համաճարակաբանության վարչության պետ Ռոմելլա Աբովյանը։
«Ունենք շուրջ 50 տոկոս դեպքերի աճ, վարակի վերարտադրողականության ցուցանիշը մեկից բարձր է, ինչը  խոսում է այն մասին, որ վարակը շատ արագ տեմպերով տարածվում է», - ասաց նա։
Աբովյանի խոսքով՝ ցավոք, ունենք մանկապատանեկան տարիքային բոլոր խմբերում 1,5-ից մինչև 1,7 անգամ դեպքերի աճ։ Բացի դրանից, Հայաստանն արդեն մոտենում է վառվող կարմիր գոտուն։
«Հիվանդացության ցուցանիշը 475 է, եթե հասնենք 500-ի, ապա Հայաստանը կհայտնվի վառվող կարմիր գոտում», - ասաց նա։
Մասնագետի խոսքով՝ կորոնավիրուսը երիտասարդացել է ու, հիմնականում, ավելի շատ թիրախավորված են 30-ից 50 տարեկան  ազգաբնակչությունը, կան նաև դեպքեր երեխաների շրջանում, ովքեր ունեն հոսպիտալացման կարիք ու այս պահին բուժում են ստանում։
«Հիվանդանոցներն աշխատում են գերծանրաբեռնված, մահճակալային ֆոնդը սպառված է ու դեպքերը բավականին ծանր են, բակավանին մտահոգիչ իրավիճակ է», - նշեց Ռոմելլա Աբովյանը։

Армения приближается к «красной зоне»: больницы работают в перегруженном режиме, коечный фонд исчерпан
13/10/2021 12:59
Ситуация с эпидемией коронавируса в Армении довольно напряженная, заявила сегодня на пресс-конференции начальник управления эпидемиологии инфекционных и неинфекционных заболеваний Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Ромела Абовян.
«Отмечается 50% рост случаев заражения, показатель воспроизводимости инфекции выше одного, что свидетельствует о том, что инфекция распространяется быстрыми темпами», - сказала она.
По словам Абовян, к сожалению, рост случаев заболевания наблюдается также во всех  детско-юношеских возрастных группах в 1,5-1,7 раз. Кроме этого, Армения уже приближается к красной зоне.
«Показатель заболеваемости составляет 475, если мы достигнем 500, то Армения окажется в красной зоне», - сказала она.
По словам специалиста, коронавирус помолодел, в основном заболевает население в возрасте от 30 до 50 лет, есть также случаи заражения среди детей, которые нуждаются в госпитализации и на данный момент проходят лечение.
«Больницы работают в перегруженном режиме, коечный фонд исчерпан и случаи довольно тяжелые. Ситуация довольно тревожная», - отметила Ромела Абовян.
Отметим, что сегодня число зараженных коронавирусом в Армении увеличилось на 1217, скончался 31 человек.