Պատրիարք Կիրիլը կոչ է արել ազատ արձակել ռազմագերիներին և գտնել Ղարաբաղում անհայտ կորածներին
Հայաստանի և Ադրբեջանի հոգևոր առաջնորդների հետ եռակողմ հանդիպման արդյունքներից հետո Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո պատրիարք Կիրիլը հայտարարություն է տարածել, որով կոչ է արել խաղաղություն հաստատել Լեռնային Ղարաբաղում, ազատել ռազմագերիներին, ինչպես նաև՝ աջակցել անհետ կորածների ճակատագրի հստակեցմանը։
«Մենք կոչ ենք անում պարզաբանել անհայտ կորածների ճակատագիրը, դյուրացնել ռազմագերիների ազատ արձակման գործընթացը և կանխել զենքի չարտոնված օգտագործումը, որը սպառնում է խաղաղ բնակիչների կյանքին», - ասել է պատրիարքը:
Նա նաև ընդգծել է, որ «ապագայում անհրաժեշտ է մեր ամբողջ ուժով ձգտել խուսափել ատելության լեզվից, զերծ մնալ հակամարտության գոտում ռազմական գործողությունների կոչերից»:

Патриарх Кирилл призвал освободить военнопленных и найти пропавших без вести в Карабахе
Патриарх Московский и всея Руси Кирилл по итогам трехсторонней встречи с духовными лидерами Армении и Азербайджана выступил с заявлением, в котором призвал к миру в Нагорном Карабахе, а также к освобождению военнопленных и содействии в прояснении судьбы пропавших без вести.
«Призываем прояснить судьбу без вести пропавших, способствовать процессу освобождения военнопленных и недопущению несанкционированного применения оружия, несущего угрозу жизни мирных граждан», - сказал патриарх.
Он также подчеркнул, что «необходимо в будущем всеми силами стремиться избегать языка ненависти, воздерживаться от призывов к военным действиям в зоне конфликта».