«Պարսից ծոց - Սև ծով» նախաձեռնության համաձայնագիրը մոտ ապագայում, հուսամ, կստորագրվի. Արարատ Միրզոյան
13/10/2021 12:02
Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարարի հետ հանդիպմանն անդրադարձել ենք մեծ տարածաշրջանում ենթակառուցվածքների հարցին, ԱԳՆ-ում հրավիրված մամուլի ասուլիսին հայտարարեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Դա վերաբերում է նաև «Հյուսիս-հարավ» միջանցքին։ Ե՛վ Հայաստանը, և՛ Հնդկաստանը հետաքրքրված են այս նախաձեռնության կատարելագործման և կյանքի կոչման մեջ։ Քննարկել ենք նաև Չաբահար նավահանգստի շուրջ ընթացող վերջին դրական զարգացումները, Հնդկաստանի և Հայաստանի միջև ճանապարհի ուղիղ հաղորդակցության հաստատման խնդիրը, ինչպես նաև՝ արդեն Հայաստանից դեպի հյուսիս՝ Վրաստանով դեպի Ռուսաստան և, գուցե նաև, դեպի Սև ծով, դեպի Եվրոպա հետագա տարանցիկ փոխանցումների հարցը», - ասաց Արարատ Միրզոյանը։
Նա նշեց, թե այս հարցը նախարարների օրակարգի կարևոր բաղկացուցիչն է։
«Ինչ վերաբերում է «Պարսից ծոց - Սև ծով» նախաձեռնությանը, ապա կարող եմ ամենաթարմ տեղեկությունն ասել, իրանական կողմի հետ երեկ ենք քննարկել այս հարցը, իրադարձությունները բավական դինամիկ են զարգանում և հուսամ՝ մոտ ապագայում արդեն կունենանք ստորագրված համաձայնություն այդ փաստաթղթի շուրջ», - հայտարարեց Արարատ Միրզոյանը։
Հիշեցնենք՝ հոկտեմբերի 12-13-ը պաշտոնական այցով Հայաստանում է Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարը:

Арарат Мирзоян: Мы рассчитываем в ближайшее время подписать соглашение о создании транспортного коридора «Персидский залив – Черное море»
13/10/2021 14:17
В ходе встречи с министром иностранных дел Индии мы обсудили вопрос транспортных коммуникаций в регионе, заявил сегодня министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на совместной пресс-конференции с главой МИД Индии Субраманьямом Джайшанкаром в Ереване.
«Это касается также коридора «Север – Юг». И Армения, и Индия заинтересованы в усовершенствовании этого проекта и его реализации. Обсудили также последние позитивные развития вокруг иранского порта Чабахар, вопрос установления прямого сообщения между Индией и Арменией, а также вопрос дальнейших транзитных перевозок  из Армении на север – через Грузию в Россию, возможно также, к Черному морю, в Европу», - сказал Арарат Мирзоян.
Он отметил, что этот вопрос является важнейшей составляющей повестки министров.
«Что касается инициативы «Черное море – Персидский залив», то могу сообщить самую свежую информацию. С иранской стороной мы вчера обсудили этот вопрос, события развиваются довольно динамично, и надеюсь, в ближайшее время у нас будет подписанное соглашение по этому проекту», - заявил Арарат Мирзоян.
Напомним, глава МИД Индии Субраманьям Джайшанкар 12-13 октября прибыл с официальным визитом в Армению.