Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է «Ընտրական գործընթացների եւ քաղաքական հաշվետվողականության ամրապնդում» ծրագրի գործընկեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին
14/10/2021 14:02
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 14-ին ընդունել է «Ընտրական գործընթացների և քաղաքական հաշվետվողականության ամրապնդում» (CEEPS) ծրագրի գործընկեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին՝ Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Ջեյմս Դե Ուիթին, Ընտրական համակարգերի միջազգային հաստատության (IFES) հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Ժերոմ Լեյրոնին, Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի (NDI) հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Լորա Նիքոլսին:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը կարևորել է գործընկեր կազմակերպությունների՝ ժողովրդավարական գործընթացներին աջակցելուն ուղղված ջանքերը և Հայաստանի Ազգային ժողովի հետ համագործակցության ծրագրերի արդյունավետ իրականացումը: Խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է միջազգային գործընկերների հետ նպաստավոր ու շարունակական համագործակցության անհրաժեշտությունը:
Հիմնական քննարկումն ընթացել է 2018 թվականից իրականացվող CEEPS-ի շուրջ, ներկայացվել են ծրագրի նպատակներն ու առանձնահատկությունները: Այն ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության կողմից ֆինանսավորվող և ընտրությունների ու քաղաքական գործընթացների հզորացման կոնսորցիումի կողմից իրականացվող յոթնամյա ծրագիր է: Կառավարության, խորհրդարանի, քաղաքական կուսակցությունների և Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության շահագրգիռ կողմերի հետ համագործակցելով՝ ծրագիրն օգնում է խթանել ընտրությունների ամբողջականությունը: Անդրադարձ է եղել կոնկրետ խորհրդարանի հետ համագործակցության ձևաչափին: Խորհրդարանի հետ համագործակցության նպատակն է աջակցել և զարգացնել ՀՀ ԱԺ կարողությունները՝ ամրապնդելու օրենսդիր մարմնի և պատգամավորների գործունեության արդյունավետությունը:
Զրուցակիցները կարևորել են Ազգային ժողովի և Հայաստանում գործող միջազգային կառույցների արդյունավետ համագործակցությունը, փորձի փոխանակումը: Ալեն Սիմոնյանը փոխգործակցության կայացմանն ու զարգացմանն օժանդակելու պատրաստակամություն է հայտնել:

Ален Симонян принял представителей партнерских организаций программы «Укрепление избирательных процессов и политической подотчетности»
14/10/2021 15:41
Председатель Национального Собрания Ален Симонян 14 октября принял представителей партнерских организаций программы «Укрепление избирательных процессов и политической подотчетности» (CEEPS) – директора Армянского офиса Международного Республиканского института (IRI) Джеймса де Уитта, директора Международного офиса избирательных систем (IFES) в Армении Жерома Лейрона, руководителя Армянского офиса Национального института демократии (NDI) Лору Николс.
Глава парламента особо отметил усилия партнерских организаций по поддержке демократических процессов и эффективной реализации программ сотрудничества с Национальным Собранием Армении. Ален Симонян подчеркнул необходимость успешного и постоянного сотрудничества с международными партнерами.
Основные дебаты прошли по проводимой с 2018 г. программе CEEPS, представлены ее цели и особенности. Это семилетняя программа, финансируемая USAID и реализуемая консорциумом по выборам и политическим процессам. Работая с правительством, парламентом, политическими партиями и заинтересованными сторонами гражданского общества Армении, программа помогает обеспечивать цельность выборов. Затронут формат сотрудничества с конкретным парламентом. Цель сотрудничества с парламентом – поддержка и развитие возможностей парламента по повышению эффективности деятельности законодательного органа и депутатов.
Собеседники отметили продуктивное взаимодействие, обмен опытом между парламентом и действующими в Армении международными структурами. Ален Симонян выразил готовность содействовать становлению и развитию сотрудничества.