Ապացույցները վկայում են Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման մտադրության մասին. Հաագայի դատարանում ներկայացվեցին վկայություններ
14/10/2021 15:07
Հայաստանը ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանում ներկայացրեց բազմաթիվ ապացույցներ, որոնք վկայում են Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման մտադրության, հայ գերիներին խոշտանգելու, նվաստացնելու մասին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ դատարանին ներկայացվեց, որ Ադրբեջանը միջազգային մարդասիրական իրավունքի, նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ պարտավորվել է վերադարձնել բոլոր ռազմագերիներին և պահվող անձանց, սակայն դեռ շարունակում է պահել ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց: Շեշտվեց ինչպես չհաստատված գերիների, այնպես էլ 45 հաստատված գերիների մասին:
«Փաստը, որ Ադրբեջանը կալանավորվել է այդ 45 անձանց, անվիճելի է»,-ասաց զեկուցողն ու հավելեց, որ նրանց անունները և այլ ինֆորմացիան ներկայացված է փաստաթղթերում, նրանք մարդիկ են՝ հստակ անուններով, դեմքերով, ունեն ընտանիքներ:
Նա դատարանին հիշեցրեց, որ Ադրբեջանի հատուկ ջոկատայիններն անգամ դեկտեմբերին են Հին Թաղեր և Խծաբերդ գյուղերի մոտակայքում հայ զինվորների գերեվարել: Շեշտվեց՝ ընդ որում այդ երկու գյուղերը և շրջապատող տարածքը ներառված չեն եղել այն տարածքներում, որոնցից հայկական զորքերը պետք է հեռանային՝ ըստ եռակողմ հայտարարության:
Զեկուցողը նշեց՝ ապացույցներ կան, որոն վկայում են, որ ինչպես հաստատված 45 գերիները, այնպես էլ մյուս գերիների մեծ մասը ենթարկվել են խոշտանգումների, նվաստացնող վերաբերմունքի Ադրբեջանի կողմից: Մի շարք հրապարակումներ կան, որ ապացուցում են, որ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց այրել են, էլեկտրահարել: Այսպիսով, դատարանին ներկայացվեցին բազմաթիվ փաստական ապացույցներ, տեսանյութեր, որոնք սոցիալական ցանցերում տարածել էին հենց ադրբեջանցի զինվորականները: Դատարանին են ներկայացվել սպանությունների, դաժան վերաբերմունքի մասին փաստող տեսանյութեր:  նդգծվեց, որ ցավոք սրտի, նույնիսկ հիմա նվաստացումները շարունակվում են:
«Դուք այսօր կարող եք լսել, որ այդ բոլոր ռազմագերիները հանցագործներ են և նրանց կալանքի տակ պահելը ոչ մի կապ չունի էթնիկ զտման հետ, մինչդեռ բոլոր ապացույցները վկայում են էթնիկ զտման մասին», - նշվեց դատարանում:

Доказательства свидетельствуют о намерении Азербайджана провести этническую чистку: в Гаагском суде представлены факты
14/10/2021 16:53
Армения в Международный суд ООН представила множество доказательств, свидетельствующих о намерении Азербайджана провести этнические чистки, о пытках и унижающем достоинство обращении с армянскими пленными.
Как сообщает «Арменпресс», суд был проинформирован, что Азербайджан согласно трехстороннему заявлению от 9 ноября и международному гуманитарному праву обязался вернуть всех военнопленных, но по-прежнему удерживает военнопленных и гражданских лиц. Было сказано как о 45 подтвержденных пленниках, так и о неподтвержденных.
«Факт, что в Азербайджане задерживаются эти 45 человек, неоспорим», - сказал спикер, добавив, что в документах указаны их имена и другая информация, это люди с определенными именами, лицами, семьями.
Он напомнил суду, что в декабре азербайджанский спецназ захватил армянских военнослужащих возле сел Хин Тагер и Хцаберд. Было подчеркнуто, что, согласно трехстороннему заявлению, эти две деревни не входят в те районы, которые должны были покинуть армянские войска.
Спикер отметил, что есть доказательства того, что и 45 пленных, и большинство других  подвергались пыткам и унижениям со стороны Азербайджана. Есть ряд публикаций, которые доказывают, что военнопленных, мирных жителей жгли и пытали электрическими зарядами. Таким образом, суду было представлено множество фактических данных, видеороликов, которые были распространены в социальных сетях азербайджанскими военными. В суд были представлены видеоролики, подтверждающие убийства и жестокое обращение. Было подчеркнуто, что, к сожалению, унижения продолжаются и сейчас.
«Сегодня вы можете услышать, что все эти военнопленные являются преступниками. Их содержание под стражей не представляется этнической чисткой, но все доказательства указывают на этническую чистку», - было заявлено в суде.