Հայաստանի համար կարևոր է Շվեդիայի հետ փոխգործակցությունը. Ալեն Սիմոնյան
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 14-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնին:
ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ Շվեդիան Հայաստանի համար կարևոր և վստահելի գործընկերներից է:
ԱԺ նախագահն անդրադարձել է միջխորհրդարանական տարբեր հարթակներում մեր պատվիրակությունների միջև առկա սերտ և արդյունավետ համագործակցությանը:
Խոսելով Հայաստան-Շվեդիա համագործակցությունից՝ Ալեն Սիմոնյանը բարձր է գնահատել բարեկամ երկրի աջակցությունը Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական գործընթացներին, ինչպես նաև արժևորել մի շարք ոլորտների զարգացման գործում Շվեդիայի կառավարության ցուցաբերած ֆինանսական աջակցությունը:
Երկկողմ համագործակցության համատեքստում ԱԺ նախագահը փաստել է, որ Հայաստանի համար կարևոր է Շվեդիայի հետ փոխգործակցությունը նաև Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների ձևաչափում:
Պատրիկ Սվենսոնը կարևորել է երկկողմ խորհրդարանական կապերի զարգացումը, բազմոլորտ համագործակցության ընդլայնումը:

Швеция является одним из важных и надежных партнеров Армении – Ален Симонян
Председатель Национального Собрания Ален Симонян 14 октября принял Чрезвычайного и Полномочного посла Королевства Швеция в Армении Патрика Свенссона, сообщает пресс-служба парламента.
Приветствуя посла, спикер парламента подчеркнул, что Швеция является одним из важных и надежных партнеров Армении.
Руководитель НС отметил тесное и эффективное сотрудничество между делегациями двух стран на различных международных парламентских площадках.
Коснувшись сотрудничества Армения – Швеция, Ален Симонян высоко оценил содействие дружественной страны демократическим процессам в Армении, а также финансовую поддержку шведского правительства в развитии ряда сфер.
Председатель парламента в контексте двустороннего сотрудничества заявил, что сотрудничество со Швецией в формате отношений Армения – ЕС также важно для Республики Армения.
Патрик Свенссон, поблагодарив за прием, отметил развитие двусторонних парламентских связей и расширение многопрофильного сотрудничества.