Հայաստանը պատրաստ է իր սուվերեն վերահսկողության տակ թույլատրել Ադրբեջանին և Թուրքիան երթևեկել իր ճանապարհներով. ԱԽ քարտուղար
14/10/2021 10:54
Ոչ միայն նոյեմբերի 9-ը, այլ նաև պատերազմը բազմաթիվ քննարկումների առիթ է դարձել: Եվ իսկապես, պատերազմը տարածաշրջանի վրա ահռելի մեծ ազդեցություն է ունեցել: Այն նաև դաշտ է բացել, որպեսզի ահաբեկիչները և այլ պետության զինված ուժերը ներկա գտնվեն մեր տարածաշրջանում: Այդ մասին իրանական «Tasnim» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է Հայաստանի ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
«Սրա արդյունքում ընդհանուր տարածաշրջանում ապակայունություն է ստեղծվել: Մենք բազմիցս բոլորին զգուշացրել ենք սրա մասին, բայց այդ զգուշացումները չեն օգնել, որ մենք կարողանանք կանխել այս գործընթացը», - նշել է նա։
Ինչ վերաբերվում է ապաշրջափակմանը՝ Գրիգորյանն ասել է, որ դրա մասին կոնկրետ նշված է ինչպես նոյեմբերի 9-ի, այնպես էլ հունվարի 11-ի համատեղ հայտարարություններում:
«Ուզում եմ հստակ նշել, որ այդտեղ չկա միջանցքի մասին ոչ մի խոսք: Չնայած դրան, Ադրբեջանը բազմաթիվ անգամ հայտարարել է, որ միջանցքի քննարկում կա: Ուզում եմ հստակ նշել, որ Հայաստանն երբեք չի քննարկել, չի քննարկում և չի քննարկելու միջանցքային տրամաբանությամբ որևէ հարց: Այս մոտեցումը մենք փոխանցել ենք ոչ միայն մեր գործընկերներին, այլ պարբերաբար հրապարակային նշել ենք սրա մասին: Ավելին ասեմ, նախընտրական շրջանում հենց Կապան քաղաքում՝ վարչապետ Փաշինյանը հայտարարել է, որ միջանցք չի եղել, չկա և չի լինելու», - ասել է Գրիգորյանը։
Նա նշել է, որ Հայաստանը պատրաստ է ճանապարհ տրամադրել, բացել ճանապարհներն, այսինքն գոյություն ունեցող բոլոր ճանապարհները տրամադրել, որպեսզի և՛ Ադրբեջանը, և՛ Թուրքիան երթևեկելու համար օգտվեն այդ ճանապարհներից:
«Բայց բոլոր այդ ճանապարհները լինելու են Հայաստանի սուվերեն վերահսկողության տակ ու այս առումով մենք և՛ հրապարակային ենք խոսել, և՛ մեր գործընկերներին ենք սրա մասին ասել», - ասել է ԱԽ քարտուղարը։

Армения готова под своим суверенным контролем предоставить дорогу Азербайджану и Турцию – секретарь Совбеза
14/10/2021 12:29
Не только 9 ноября, но и война была предметом большого обсуждения. И действительно, война оказала огромное влияние на регион. Это открыло поле для присутствия террористов и вооруженных сил другого государства в нашем регионе. Об этом заявил в интервью иранскому агентству «Тасним» секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
«Это создало нестабильность в регионе. Мы много раз предупреждали всех об этом, но эти предупреждения не помогли нам предотвратить этот процесс», - отметил он.
Что касается разблокирования, то Армен Григорян отметил, что оно было особо упомянуто в совместных заявлениях и от 9 ноября, и от 11 января.
«Я хочу прояснить, что о коридоре нет ни слова. Несмотря на это, Азербайджан неоднократно заявлял, что коридор обсуждается. Я хочу прояснить, что Армения никогда не обсуждала, не обсуждает, не будет обсуждать какие-либо вопросы по коридорной логике. Мы не только передали этот подход нашим партнерам, но и регулярно упоминали об этом публично. Более того, в предвыборный период в городе Капан премьер-министр Пашинян заявил, что коридора не было, нет и не будет», - сказал Григорян.
Он отметил, что Армения готова предоставить дорогу, открыть дороги, то есть обеспечить все существующие дороги, чтобы Азербайджан и Турция могли использовать эти дороги для передвижения.
«Но все эти дороги будут находиться под суверенным контролем Армении, и по этому поводу мы публично высказались и сказали об этом нашим партнерам», - заявил секретарь Совета безопасности.