Հին նմուշի անձնագրեր տրամադրելու ժամկետը երկարաձգվում է մեկ տարով
Կառավարությունը հավանություն տվեց «ՀՀ քաղաքացու անձնագրի մասին» և «Նույնականացման քարտերի մասին» օրենքներում փոփոխությունների նախագծին:
Նախագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է իրավակիրառ պրակտիկայում առաջացած խնդիրների լուծման և միևնույն ոլորտը կարգավորող իրավական ակտերի միջև առկա անհամապատասխանությունները վերացնելու անհրաժեշտությամբ:
2017թ-ի հունվարի 1-ին ավարտվել է ՀՀ կենսաչափական անձնագրերի և նույնականացման քարտերի համակարգը սպասարկող և բլանկներ մատակարարող Լեհական PWPW ընկերության հետ կնքված պայմանագրի ժամկետը: Այդ առնչությամբ, որոշվել է հին նմուշի անձնագրերի տրամադրման ժամկետը կրկին երկարաձգել՝ 2022թ. հունվարի 1-ի փոխարեն սահմանելով մինչև 2022 թվականի դեկտեմբերի 31-ը:
Նախագծով առաջարկվում է նաև բուժհաստատություններում գտնվող անգիտակից կամ հիշողությունը, կամ շարժելու ունակությունը ժամականավորապես կորցրած անձանց համար սահմանել անձնագիր (նույնականացման քարտ) ստանալու հնարավորություն` մերձավոր ազգականների (մասնավորապես հայր, մայր, ամուսին, զավակ, քույր, եղբայր, տատ, պապ) դիմումի կամ բժշկական հաստատության ղեկավարի գրության հիման վրա՝ համապատասխան հիմնավոր փաստաթղթերի առկայության պայմաններում։
Առաջարկվող մյուս փոփոխությունը պայմանավորված է պրակտիկայում առկա այն խնդրով, որ ներկայումս ՀՀ քաղաքացու անձնագրի (նույնականացման քարտի) մեջ ծննդյան վայրը դաշտում նշվում է այն պետությունը, որի տարածքում քաղաքացին ծնվել է: Այս մոտեցումը առաջացնում է խնդիրներ այն դեպքերում, երբ քաղաքացու ծննդյան վայրը Հայաստանի Հանրապետության կողմից չճանաչված պետություն է կամ միջազգայնորեն վիճարկելի տարածք, օրինակ Ադրբեջանը:
Հարցը քննարկվել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության հետ, որտեղից ստացվել է միջազգային փորձի վերաբերյալ ուսումնասիրություն առ այն, որ աշխարհի զարգացած երկրների ճնշող մեծամասնությունն իր քաղաքացիներին տրամադրվող անձնագրերում որպես ծննդյան վայր նշվում է ոչ թե պետությունը, որտեղ ծնվել է տվյալ անձը, այլ ծնվելու քաղաքը, ավանը կամ շրջանը, որոշ երկրներ՝ նաև պետությունը:
Արդյունքում, առաջարկվել է ՀՀ օրենսդրության մեջ ևս կատարել համապատասխան փոփոխություններ` քաղաքացուն հնարավորություն ընձեռելով իր ցանկությամբ որպես ծննդավայր նշել այն տարածքը, որտեղ ծնվել է:
Գործնականում առկա մեկ այլ խնդիր ևս կանոնակարգվում է ներկայացված նախագծերով. Հաշվի առնելով, որ անձնագրի վավերականության ժամկետի լրանալը որևէ խոչընդոտ չի կարող առաջացնել ոչ անձի, ոչ էլ պետության համար, ուստի ժամկետը լրանալու պատճառով անձնագիրը վերցնելու պահանջը հանվում է:

Срок предоставления паспортов старого образца продлевается еще на один год
Правительство Армении одобрило проект о внесении изменений в законы «О паспорте гражданина Республики Армения» и «Об идентификационных картах».
Необходимость принятия проекта обусловлена решением возникших в правоприменительной практике проблем и устранением несоответствия в  правовых актах, регулирующих ту же сферу.
1 января 2017 года истек срок договора, заключенного с польской компанией PWPW, которая обслуживала систему биометрических паспортов и идентификационных карт и поставляла бланки биометрических паспортов. В этой связи решено снова продлить срок предоставления паспортов старого образца с 1 января 2022 года до 31 января 2022 года.
В проекте предлагается также установить возможность получения паспортов (идентификационных карт) для находящихся в больницах лиц, которые в бессознательном состоянии, потеряли память или временно лишены возможности двигаться, на основании заявления близких родственников (в частности, отца, матери, супруга, детей, сестры, брата, дедушки, бабушки) или письма руководителя медицинского учреждения.
Другое предлагаемое изменение обусловлено существующей проблемой, что в настоящее время в паспорте гражданина Армении (идентификационной карте) в поле «место рождении» отмечается то государство, на территории которого родился гражданин. Этот подход вызывает проблемы в том случае, когда местом рождения гражданина является непризнанное Республикой Армения государство или международно признанная спорная территория, например Азербайджан.
Вопрос был обсужден с министерством иностранных дел Армении, откуда было получено исследование международного опыта, согласно которому в большинстве развитых странах мира в предоставляемых своим гражданам паспортах в качестве места рождения указывается не государство, а город, поселок или район, где он родился, а в некоторых  странах также государство.
В результате предложено внести в законодательство Армении соответствующие изменения, предоставив гражданам возможность по своему желанию отмечать в качестве места рождения ту территорию, где он родился.
В проекте регулируется также другая проблема: учитывая, что истечение срока действительности паспорта не может привести к возникновению каких-либо препятствий ни для лица, ни для государства, посему изъятие паспорта из-за истечения срока отменено.