Իրանում մտահոգություն կա, թե Սյունիքը կտրվի Ադրբեջանին. Արմեն Գրիգորյանը դա «կեղծ շշուկներ» է անվանել
14/10/2021 11:21
Իրանական «Tasnim» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում Հայաստանի ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը կեղծ շշուկներ է որակել խոսակցությունները, թե Սյունիքը կտրվի Ադրբեջանին և դրա փոխարեն Հայաստանն Ադրբեջանի հյուսիսային տարածքից մի հատված կստանա։
«Tasnim» լրատվական գործակալության լրագրողի խոսքով, այդ տեսակետներն այնքան տարածված են Իրանում, որ Իրանի հասարակության, բնակչության և իշխանական շրջանակների մոտ կա մտահոգություն, որ հնարավոր է վարագույրների հետևում ստվերային համաձայնություններ լինեն:
«Դրանք շշուկներ են, ավելին՝ կեղծ շշուկներ: Քանի որ հնարվորություն կա խոսելու իրանական հանրության և պաշտոնատար անձանց հետ հրապարակային՝ ուզում եմ հստակ նշել, որ Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունն երբե՛ք, կրկնում եմ երբե՛ք, որևիցե բանակցություն չի վարել Հայաստանի սուվերեն տարածքի վերաբերյալ: Մենք չե՛նք վարել բանակցություն, չե՛նք վարում բանակցություն և չե՛նք վարելու բանակցություն Հայաստանի սուվերեն տարածքի վերաբերյալ: Դուք ինքներդ նշեցիք, որ Ռուսաստանի փոխվարչապետը հայտարարել է, որ միջանցքի վերաբերյալ որևէ քննարկում չկա: Մենք ինքներս հայտարարել ենք, որ այդպիսի բանակցություններ չենք վարել և չենք վարելու:
Ընդհանրապես միջանցքի թեման փորձում են փոխկապակցել Լաչինի միջանցքի հետ:
Ի դեպ այդ բանակցությունները միշտ հրապարակային են եղել և բոլորը գիտեին, որ Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ բանակցում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում: Եվ երբ որ Ադրբեջանը սկսում է խոսել Հայաստանում այդպիսի միջանցք ունենալու տարբերակի մասին, դա ամբողջովին խախտում է Լաչինի միջանցքի տրամաբանությունը: Նախիջևանը հանդիսանում է Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքի մի մաս և փոխկապակցելով Նախիջևանի միջանցքին, նա կարծես թե փորձում է Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչել Հայաստանի մաս:
Եվ իսկապես, վերադառնալով շշուկների թեմային կամ տարածքային փոխանակումներին՝ ուզում եմ հստակ նշել, որ նման որևէ հարց երբեք չի քննարկվել և չի քննարկվելու: Հնարավոր է միայն քննարկել ապաշրջափակման տրամաբանության մեջ, ինչպես նոյեմբերի 9-ի և հունվարի 11-ի հայտարարություններում է:
Նոյեմբերի 9-ի և հունվարի 11-ի հայտարարությունների տրամաբանության մեջ Հայաստանը հնարավորություն է ստանալու օգտագործել Ադրբեջանի տարածքն ասիական երկրների, ինչպես նաև Ռուսաստանի հետ կապվելու համար: Այսինքն՝ մենք հնարավորություն ենք ստանալու օգտվել Ադրբեջանի ճանապարհային և երկաթուղային ենթակառուցվածքներից:
Ադրբեջանն էլ իր հերթին՝ հնարավորություն է ստանալու օգտվել Հայաստանի ճանապարհներից և կապվել Նախիջևանի հետ: Այս ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման լայն կոնտեքստում ավելի կարևոր մի ուղղություն կա:
Երևանը հնարավոր է երկաթգծի ենթակառուցվածքների միջոցով Նախիջևանով հասնի Ջուլֆա (Իրան), իսկ այնտեղից մինչև Պարսից ծոց և Չաբահար նավահանգիստ. բոլոր ենթակառուցվածքները բացվում են մեզ համար: Իրանն էլ հնարավորություն է ստանում կապվել Երևանի, Թբիլիսիի հետ, ինչպես նաև արտահանել ապրանքներ և ծառայություններ դեպի Եվրոպա: Մենք ապաշրջափակումն այսպես ենք տեսնում», - հայտարարել է Արմեն Գրիգորյանը։

В Иране обеспокоены тем, что Сюник будет отдан Азербайджану: Армен Григорян назвал это «ложными слухами»
14/10/2021 13:11
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян и в интервью иранскому агентству «Тасним» назвал ложными слухами разговоры о том, что Сюник будет отдан Азербайджану, а Армения получит часть северной территории Азербайджана.
«Это слухи, более того, ложные слухи. Поскольку есть возможность публично поговорить с иранской общественностью и должностными лицами, я хочу прояснить, что правительство Республики Армения никогда, повторяю, никогда не вело никаких переговоров о суверенной территории Армении. Мы не вели переговоры, мы не ведем переговоры, мы не будем вести переговоры по суверенной территории Армении. Вы сами упомянули, что вице-премьер РФ заявил, что обсуждения коридора нет. Мы сами заявляли, что таких переговоров не вели и не будем вести.
В основном, тему коридора пытаются связать с Лачинским коридором.
Кстати, эти переговоры всегда были публичными, все знали, что мы ведем переговоры по Лачинскому коридору в рамках Минской группы ОБСЕ. И когда в Азербайджане начинают говорить о возможности иметь такой коридор в Армении, это полностью нарушает логику Лачинского коридора. Нахичеван является частью территории Азербайджанской Республики, и говоря в том же контексте о коридоре в Нахичеван, он, похоже, пытается признать Нагорный Карабах частью Армении.
И действительно, возвращаясь к теме слухов или территориальных обменов, я хочу прояснить, что такой вопрос никогда не обсуждался и никогда не будет обсуждаться. Обсуждать можно только в логике разблокирования, как указано в заявлениях от 9 ноября и 11 января.
По логике заявлений от 9 ноября и 11 января, Армения получит возможность использовать территорию Азербайджана для связи с азиатскими странами, а также с Россией. Другими словами, у нас будет возможность использовать автомобильную и железнодорожную инфраструктуру Азербайджана. Азербайджан, в свою очередь, получит возможность использовать дороги Армении для связи с Нахичеваном.
В более широком контексте разблокирования инфраструктуры есть более важное направление. Из Еревана можно будет добраться до Джульфы (Иран) через Нахичеван по железнодорожной инфраструктуре и оттуда до Персидского залива - порта Чабахар; вся инфраструктура будет открыта для нас. Иран также получит возможность сообщения с Ереваном, Тбилиси, а также сможет экспортировать товары и услуги в Европу. Вот как мы видим разблокирование», - заявил Армен Григорян.