Արցախի նկատմամբ միջազգային հանրության անտարբերությունը լրջորեն վտանգում է մարդու իրավունքների պաշտպանության օրակարգի կիրառական նշանակությունը. Արցախի ՄԻՊ
15/10/2021 14:36
Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը հաղորդագրություն է տարածել, որում, մասնավորապես, նշված է.
«Հոկտեմբերի 14-ին ադրբեջանական զինված ուժերը կրակ են բացել Արցախի պաշտպանության բանակի հենակետերի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վեց զինծառայողներ ստացել են տարբեր աստիճանի վիրավորումներ։ Երկու զինծառայողների վիճակը բժիշկների կողմից գնահատվել է ծանր։ Առավոտյան Ստեփանակերտի զինվորական հոսպիտալում և Հանրապետական բժշկական կենտրոնում այցելել եմ տղաներին և ծանոթացել նրանց իրավիճակին․ կատարված վիրահատություններից հետո նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում։
Հոկտեմբերի 15-ին ադրբեջանական կողմից թիրախավորվել է նաև ԱՀ Պաշտպանության բանակի սանիտարական մեքենան, որի հետևանքով տուժողներ չկան: Այս միջադեպի կապակցությամբ հարկ է հատուկ նշել, որ ադրբեջանական կողմը ոչ միայն հերթական անգամ կոպտորեն խախտել է հրադադարի ռեժիմը, այլև հստակ թիրախավորել է հումանիտար գործառույթ իրականացնող օբյեկտ, որը միջազգային իրավունքով հատուկ պահպանության ներքո է։
Գրանցված միջադեպերը հերթական անգամ ապացուցում են ադրբեջանական կողմի ագրեսիվ և լկտի պահվածքը և նրանց նպատակադրությունը ուժի կիրառմամբ և առհասարակ բոլոր մեթոդներով խաթարելու բնականոն կյանքը Արցախում, հայաթափելու և էթնիկ զտման ենթարկելու Արցախի հայությանը։
Հատկանշական է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ուղիղ թիրախային հարված է հասցվել Արցախի ՊԲ այն հենակետի ուղղությամբ, որը տեղակայված է Նորշեն խաղաղ բնակավայրերից մի քանի մետր հեռավորության վրա։ Սա ինքնին փաստում է, որ հայ զինծառայողները իրականացնում են բացառապես խաղաղ բնակչության կյանքի, առողջության իրավունքի պաշտպանության գործառույթ, այնինչ մեր խաղաղ բնակավայրերի մերձակայքում տեղակայված ադրբեջանական հենակետերը իրենց ներկայությամբ ու ագրեսիվ պահվածքով ուղիղ սպառնալիք են հանդիսանում խաղաղ բնակավայրերի համար։ Դրանց անհապաղ հեռացումը կարևոր է քաղաքացիական բնակչության իրավուքների՝ մասնավորապես կյանքի իրավունքի պաշտպանության համար։
Միևնույն ժամանակ խաղաղության պահպանման առաքելությամբ Արցախում տեղակայված ռուսական ուժերը և միջնորդները պետք է ունենան ոչ թե միջադեպերը պոստ-ֆակտում արձանագրելու գործառույթ, այլ հրադադարի խախտման ցանկացած միջադեպ արդյունավետ հետաքննելու և դրանց կրկնությունը կանխելու իրավասություն և հստակ մեխանիզմներ։ Խաղաղության իրական պահպանման տեսանկյունից շատ կարևոր է նաև ռուսական խաղաղապահ հենակետերի մշտական տեղակայումը և ներկայությունը Արցախի սահմանային դարձած բոլոր բնակավայրերում։
Գրանցված միջադեպերը ևս մեկ արձանագրումն են այն բանի, որ խաղաղ գոյակցության շուրջ ադրբեջանական թեզերը կեղծ են, առանց այդ ուղղությամբ իրական նպատակների, և միտված են թոզ փչելու միջազգային հանրության և ադրբեջանաղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմամբ զբաղվող կողմերի աչքերին։
Խաղաղության և համակեցության վերաբերյալ ադրբեջանական հայտարարությունները լոկ խոսքեր են, որոնց տակ Ադրբեջանը առաջ է մղում իր հայատյաց, ցեղասպան և ֆաշիստական օրակարգը։
Միջազգային կազմակերպությունները, առանձին պետությունները բաց աչքերով պետք է նայեն առկա իրավիճակին և կողմերի իրական նպատակներին և գործողություններին՝ չտրվելով ադրբեջանական մանիպուլյացիաներին։ Նրանց անտարբերությունը վերջնականապես խորտակում է մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային օրակարգը և վտանգի տակ դնում դրա կիրառական նշանակությունը՝ այն վերածելով լոկ գեղեցիկ խոսքերի բառակույտի՝ առանց այն պաշտպանելու իրական ցանկության և վճռականության»։

Безразличие международного сообщества к Арцаху ставит под серьезную угрозу прикладное значение защиты прав человека – омбудсмен Арцаха
15/10/2021 17:50
Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян распространил сообщение, в котором говорится:
«14 октября азербайджанские вооруженные силы открыли огонь по опорным пунктам Армии обороны Арцаха, в результате чего шесть военнослужащих получили ранения различной степени тяжести. Состояние двух военнослужащих оценивается врачами как тяжелое. Утром я посетил парней в Степанакертском центральном военном госпитале Степанакертском республиканском медицинском центре, ознакомился с их состоянием здоровья: после проведенных операций их жизни не угрожает опасность.
5 октября азербайджанская сторона открыла огонь по машине скорой помощи Армии обороны Арцаха, никто не пострадал. В связи с этим инцидентом следует отметить, что азербайджанская сторона не только в очередной раз грубо нарушила режим прекращения огня, но и явно нанесла удар по объекту, выполняющему гуманитарную функцию, который находится под особой защитой в соответствии с международным правом.
Зафиксированные инциденты в очередной раз доказывают агрессивное, дерзкое поведение азербайджанской стороны, ее намерение применить силу, всеми способами нарушить нормальную жизнь в Арцахе, выселить и подвергнуть этнической чистке армян Арцаха.
Примечательно, что вооруженные силы Азербайджана нанесли прямой удар по позициям Армии обороны Арцаха, которые находятся на расстоянии нескольких метров от мирного поселения Нор Шен. Это само по себе доказывает, что армянские военнослужащие выполняют исключительно функцию защиты жизни и здоровья мирного населения, в то время как азербайджанские опорные пункты, расположенные вблизи наших гражданских населенных пунктов, своим присутствием и агрессивным поведением представляют прямую угрозу мирным селам. Их немедленное удаление крайне важно для защиты прав гражданского населения, в частности права на жизнь.
В то же время размещенные в Арцахе российские миротворческие силы и международные посредники должны иметь не функцию регистрации инцидентов постфактум, а полномочия и четкие механизмы надлежащего расследования инцидентов и предотвращения их повторения. С точки зрения реального миротворчества очень важно также постоянное присутствие  и размещение российских миротворцев во всех приграничных общинах Арцаха.
Зафиксированные инциденты вновь констатируют то, что азербайджанские тезисы о мирном сосуществовании ложны, не имеют реальных целей в этом направлении, и нацелены на то, чтобы ввести в заблуждение международное сообщество и заинтересованные в урегулировании азербайджано-карабахского конфликта стороны.
Заявления Азербайджана о мирном сосуществовании – всего лишь слова, которыми Азербайджан продвигает свою армяноненавистническую, геноцидальную и фашистскую повестку.
Международные организации, отдельные государства должны открыть глаза на сложившуюся ситуацию и реальные цели и действия сторон, не поддаваясь азербайджанским манипуляциям. Их безразличие окончательно подрывает международную повестку по защите прав человека, ставит под серьезную угрозу ее прикладное значение, превращая ее в красивый набор слов – без реального желания и решимости защищать их».