Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու համար շատ կարևոր է վերականգնել բանակցային գործընթացը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում. Փաշինյան
15/10/2021 14:41
Հիմնական հարցը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումն է: Դրա համար մենք կարևոր ենք համարում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում բանակցային գործընթացի վերականգնումը, ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Վերջին ամիսներին համանախագահներն իրենց հայտարարություններում բազմիցս նշել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խաղաղ գործընթացի վերսկսման անհրաժեշտությունը», - ասաց Փաշինյանը:
Նա ընդգծեց՝ կարևոր քայլ կլինի համանախագահների առաջիկա այցը տարածաշրջան և նրանց այցը նաև Լեռնային Ղարաբաղ:
«Եվս մեկ անգամ շեշտեմ, որ Հայաստանը պատրաստ է աշխատել իմ նշած բոլոր ուղղություններով: Մենք համոզված ենք, որ բոլոր խնդիրների իրականացումը զգալի առաջընթաց կապահովի մեր տարածաշրջանում երկարատև և երկարաժամկետ խաղաղության պայմանների ստեղծման գործում: Եվ պետք է նշեմ, որ Թուրքիայի հետ մեր հարաբերությունները կարգավորելու նպատակով երկխոսության սկիզբը ևս մեկ գործոն է, որը կարող է կատալիզատորի դեր խաղալ այս հարցում: Այս առումով ես պետք է նաև գոհունակությամբ նշեմ, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը պատրաստակամություն է հայտնում լիարժեք աջակցել այս գործընթացին», - նշեց Փաշինյանը:

Для подписания мирного договора с Азербайджаном важно восстановить переговорный процесс в рамках Минской группы ОБСЕ – Пашинян
15/10/2021 13:55
Главным вопросом является подписание мирного договора между Арменией и Азербайджаном. Для этого мы считаем важным восстановить переговорный процесс в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Об этом заявил премьер Армении Никол Пашинян на заседании Совета глав государств СНГ.
«Сопредседатели в последние месяцы в своих заявлениях неоднократно отмечали о необходимости возобновления мирного процесса по урегулированию нагорно-карабахского конфликта», - сказал Пашинян.
«Важным шагом будет предстоящий приезд сопредседателей в регион и их визит в Нагорный Карабах. Хочу еще раз подчеркнуть, что Армения готова работать по всем названным мною направлениям. Убеждены, что реализация всех задач обеспечит существенный прогресс в деле создания условий для прочного и долгосрочного мира в нашем регионе. И должен заметить, что начало диалога с целью нормализации наших отношений с Турцией – это еще один фактор, который смог бы сыграть роль катализатора в данном вопросе. В этой связи тоже должен с удовлетворением заметить, что Российская Федерация выражает готовность полностью поддержать этот процесс», - отметил Пашинян.