Շատերը ոչ միայն չեն հավատում, այլև չեն ցանկանում տարածաշրջանում խաղաղություն, բայց Հայաստանը վճռական է տրամադրված. Փաշինյան
15/10/2021 14:05
Կան բազմաթիվ գործոններ, որոնք կասկածի տակ են դնում մեր տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման հնարավորությունը, ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Չնայած բոլոր քաղաքական ջանքերին, չնայած եռակողմ հայտարարությանը, մարդիկ շարունակում են զոհվել Լեռնային Ղարաբաղում և հայ-ադրբեջանական սահմանին: Այս առումով ես առաջարկում եմ ուժեղացնել միջադեպերի հետաքննության և հրադադարի ռեժիմի պահպանման և բոլոր ռազմական գործողությունների դադարեցման դիտարկման եռակողմ մեխանիզմները», - ասել է Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ թշնամանքի ու ատելության հռետորաբանությունը, մշտական սպառնալիքներն ու սադրանքները սովորական են դարձել:
«Շատերը ոչ միայն չեն հավատում, այլև չեն ցանկանում տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն: Այս պայմաններում շատ դժվար է առաջ տանել խաղաղության օրակարգը: Բայց մենք վճռական ենք տրամադրված և կանենք ամեն հնարավորը՝ տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հասնելու համար», - ասել է Փաշինյանը:

Очень многие не только не верят, но и не хотят мира в регионе, но Армения настроена решительно – Пашинян
15/10/2021 13:21
Есть очень много факторов, которые ставят под сомнение возможность мира в нашем регионе, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании Совета глав государств СНГ.
«Несмотря на все политические усилия, вопреки трехстороннему заявлению люди продолжают гибнуть в Нагорном Карабахе и на армяно-азербайджанской границе. В этой связи я предлагаю усилить трехсторонние механизмы расследования инцидентов и соблюдения режима прекращения огня и всех военных действий», - сказал Пашинян.
Он отметил, что риторика вражды и ненависти, постоянные угрозы и провокации стали повседневностью.
«Очень многие не только не верят, но и не хотят мира и стабильности в регионе. В этих условиях очень трудно продвигать повестку мира. Но мы настроены решительно и сделаем все от нас зависящее для достижения мира и стабильности в регионе», - отметил Пашинян.