Ադրբեջանի կողմից սահմանային սադրանքները շարունակվելու են, քանի դեռ տարածաշրջանում Հայաստանը, որպես քաղաքական սուբյեկտ, գոյություն չունի. քաղաքագետ
15/10/2021 19:10
Ադրբեջանի կողմից սահմանային սադրանքները շարունակական բնույթ են կրելու այնքան ժամանակ, քանի դեռ տարածաշրջանում Հայաստանը, որպես քաղաքական սուբյեկտ, գոյություն չի ունենալու, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Բենիամին Մաթևոսյանը։
«2020 թվականի պատերազմը կասեցումն իր որոշակի գինն ուներ. իսկ գինն այն էր, որ հայկական կողմը, ի թիվս այլ խոստումների, խոսք է տվել, որ Ադրբեջանը օգտվելու է Հայաստանի տարածքով որոշակի կոմունիկացիաներից։
Պատերազմի ավարտից մեկ տարի է անցել, սակայն այդ խնդիրը լուծված չէ, լուծված չէ սահմանազատման և սահմանազատման հարցը։ Տրամաբանական է, որ սա Ադրբեջանում նյարդային իրավիճակ է ստեղծում, և նրանք պարբերաբար դիմում են սահմանային սադրանքների», - ասաց քաղաքագետը՝ շեշտելով, որ հայկական կողմից համազոր պատասխան չստանալու պարագայում Ադրբեջանն իրեն բավական հանգիստ է զգում։
Բենիամին Մաթևոսյանը շեշտեց՝ թեզը, թե Արցախը հանձնելուց հետո Հայաստանը խաղաղության դարաշրջանում է ապրելու, գնալով ավելի ու ավելի է ապացուցում իր անիրական լինելը։
Հիշեցնենք, որ երեկ ադրբեջանական կողմը կրակ է բացել Արցախի արևելյան սահմանագոտում տեղակայված ՊԲ մարտական հենակետի ուղղությամբ, ինչի արդյունքում հայկական կողմից կա 6 վիրավոր։
Արդեն այսօր հակառակորդը կրակ է բացել Արցախի հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված ՊԲ ստորաբաժանման սանիտարական մեքենայի ուղղությամբ։

Провокации Азербайджана будут продолжаться до тех пор, пока Армения не является политическим фактором в регионе – политолог
15/10/2021 20:15
Провокации Азербайджана будут носить постоянный характер до тех пор, пока Армения не является политическим фактором в регионе, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Бениамин Матевосян.
«Прекращение войны в 2020 году имело определенную цену. Эта цена в том, что армянская сторона в числе других обещаний, дала также обещание, что Азербайджан сможет использовать определенные коммуникации на территории Армении.
После окончания войны прошел год, однако эта проблема не решена, вопрос делимитации и демаркации также не решен. Логично, что это создает нервную ситуацию в Азербайджане, и они периодически предпринимают провокации на границе», - сказал политолог, отметив, что в условиях, когда армянская сторона не дает равнозначного ответа, Азербайджан чувствует себя довольно спокойно.
Бениамин Матевосян отметил, что тот тезис, что после сдачи Арцаха Армения будет жить в эпоху мира, с каждым днем все больше и больше доказывает свою нереальность.
Напомним, вчера ВС Азербайджана открыли огонь по размещенным на восточном направлении боевым позициям Армии обороны Арцаха, в результате чего шесть армянских военнослужащих получили ранения.
Сегодня противник открыл огонь в направлении санитарной машины одного из дислоцированных в северо-восточном направлении подразделений Армии обороны Республики Арцах.