Փելա սարի մի հատվածում մենք ենք վերահսկողություն իրականացնում, մյուսում՝ ադրբեջանցիները, իշխանությունը դա չի հերքել, ինչը նշանակում է, որ հանձնման գործընթացը լուռ իրականացվում է. Պատգամավոր
18/10/2021 10:51
«Երկու օր առաջ գործընկերս՝ Աննա Գրիգորյանը, ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում էր արել, նշելով, որ իշխանությունը Կապանի Փելա սարը հանձնում է Ադրբեջանին։
Որքան հնարավորություն ունեցա ճշտեի, սարի մի հատվածում մենք ենք վերահսկողություն իրականացնում, մյուսում՝ ադրբեջանցիները։
Քաղաքական իշխանությունը կամ որևէ կառույց մինչև հիմա դա չի հերքել, ինչը նշանակում է, որ հանձնման գործընթացը լուռ իրականացվում է։
Վերջին օրերին Ադրբեջանը թիրախավորել է Երասխ բնակավայրը, շեշտում եմ՝ ոչ թե այդ ուղղությամբ տեղակայված հայկական մարտական դիրքերը, այլ խաղաղ բնակավայրը։ Մարդիկ նյութական կորուստներ են կրում, վախի մթնոլորտ է արմատավորվում, իսկ իշխանությունը միայն ասֆալտից է խոսում։
ՄԻՊ-ը շարունակ ահազանգում է, որ Ադրբեջանը դիրքավորվելով մայիսի 12-ից հետո ՀՀ-ից բռնազավթված տարածքներում, ոչ միայն շարունակում է ամրանալ, այլ մեծ խնդիրներ է ստեղծում հարակից գյուղերի մեր հայրենակիցների համար։ Սրան ի պատասխան, իշխանությունը շարունակում է խոսել խաղաղության մասին ու ոչինչ մեր հայրենակիցների անվտանգության մասին։
Արցախում ադրբեջանցիների ագրեսիայի արդյունքում նախորդ շաբաթվա ընթացքում, ըստ պաշտոնական տեղեկատվության, 6 վիրավոր ունենք, 1 քաղաքացիական անձ գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնելիս խոցվել է, հասցվել է նաև նյութական վնասներ։
Իշխանությունն ամեն կերպ փորձում է «հանգցնել» այդ թեմայով բարձրացած աղմուկը ու ոչինչ չի անում հետագայում նման միջադեպերի կանխման համար։
Խաղաղության դարաշրջա՞ն, թե՞ իրականում խաղաղ հանձնում։ Իշխանության քայլերը հուշում են, որ ցավոք, գործ ունենք մեր հայրենիքի տարբեր հատվածների խաղաղ հանձնման և մեր քաղաքացիների անվտանգությունը բախտի քմահաճույքի թողնելու հետ»։

Тигран Абрамян: Мы имеем дело с мирной сдачей родины, часть годы Пела находится под нашим контролем, другая часть – у азербайджанцев
18/10/2021 12:34
Депутат парламента от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян обратился к сложившейся в Армении ситуации с безопасностью и новым территориальным уступкам.
«Два дня назад депутат Анна Григорян написала на своей странице в Facebook о том, что власти сдают Азербайджану гору Пела в Капане.
Насколько мне удалось выяснить, часть годы находится под нашим контролем, а другая часть – у азербайджанцев.
Городские власти или какая-либо другая структура не опровергли это, что значит, осуществляется процесс молчаливой сдачи.
В последние дни Азербайджан держит под прицелом населенный пункт Ерасх, подчеркиваю, не размещенные в этом направлении армянские боевые позиции, а мирный населенный пункт. Люди несут материальные потери, укореняется атмосфера страха, а власти говорят об асфальте.
Омбудсмен Армении постоянно бьет тревогу, что после 12 мая Азербайджан разместил свои позиции на оккупированной территории Армении и не только продолжает укрепляться, но и создает большие проблемы для наших соотечественников  прилегающих сел. В ответ на это власти продолжают говорить о мире, и ни слова о безопасности наших соотечественников.
В результате агрессии азербайджанцев в Арцахе на прошлой неделе, по официальным данным, ранены 6 военнослужащих, один мирный житель убит при выполнении сельскохозяйственных работ, причинен также материальный ущерб.
Власти любым способом пытаются "погасить" поднявшийся шум по этой теме и ничего не делают для предотвращения подобных инцидентов в дальнейшем.
Эпоха мира или в действительности мирная сдача? Шаги властей подсказывают, что, к сожалению, мы имеем дело с мирной сдачей различных частей нашей родины и безопасность наших граждан брошена на произвол судьбы», - написал на своей странице в Facebook Тигран Абрамян.