Ուժայինների ղեկավարներին ու ԱԳ, պաշտպանության նախարարներին արգելված է շփվել ընդդիմության հետ, հրահանգ է տրված ոչինչ չմեկնաբանել․ Պատգամավոր
18/10/2021 13:46
Պատերազմից հետո Հայաստանում և Հայաստանի շուրջ տեղի ունեցող պրոցեսների մասին տեղեկատվություն ստանալը մեծ խնդիր է ոչ միայն հասարակության, այլ ընդդիմության համար, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Աննա Մկրտչյանը՝ անդրադառնալով, մասնավորապես, Սյունիքի շուրջ զարգացումների մասին թեկուզ փոքրիշատե հստակություն պարունակող ինֆորմացիայի բացակայությանը։
Պատգամավորն ընդգծեց, որ մեկ ամիս շարունակ՝ խորհրդարանական ընդդիմությունը պահանջում ու հորդորում է, որպեսզի ԱԱԾ տնօրենը, ԱԳ, Պաշտպանության նախարարները, ԳՇ պետը պարզաբանումներով հանդես գան այս առնչությամբ, սակայն նրանց կողմից դրա փորձն անգամ չի արվում։
«Սա գոնե նվազագույնը հիմնավոր կասկած տալի՞ս է՝ ենթադրելու, որ այս մարդկանց ուղղակի արգելված է շփվել ընդդիմության հետ։ Պատգամավորներն ունեն պետական գաղտնիքին տիրապետելու որոշակի աստիճանի թույլտվություն, սակայն նրանք անգամ այդ աստիճանի թույլտվության տեղեկատվությունն են խորշում մեզ տրամադրելուց։ Այսինքն, հրահանգ ունեն որևէ կերպ ոչինչ չմեկնաբանել, մեզ համար պարզ չդարձնել այն իրավիճակը, որը գոյություն ունի Հայաստանում և Հայաստանի շուրջ», - ասաց Մկրտչյանը։
Նա ընդգծեց, որ ինչպես քաղաքական, այնպես էլ հասարակական շրջանակներին մինչև այսօր ոչինչ հայտնի չէ նաև Փաշինյան-Պուտին հանդիպումից՝ այն դեպքում, երբ ֆեյսբուքյան լայվերի սիրահար Նիկոլ Փաշինյանը նախկինում ամենափոքր իրադարձությունն անգամ մանիպուլացնելով՝ այն որպես մեծ հաջողություն էր հրամցնում հասարակությանը։ Այժմ լուռ է ոչ միայն պաշտոնական լրահոսը, այլև Փաշինյանի ֆեյսբուքյան էջը։
«Կա՞ ինչ-որ քննարկման բովանդակային անդրադարձ՝ բացի նրանից, որ Նիկոլ Փաշինյանն ամեն կերպ փորձում է քծնել, ամեն կերպ փորձում է ցույց տալ, որ ինքը խոչընդոտ չէ, ամեն ինչ կանի այնպես, ինչպես իրեն կհրամայեն։ Իշխանություններն ասում են՝ այլընտրանքային տեղեկատվությունից մի օգտվեք։ Իսկ կա՞ ինչ-որ պաշտոնական լրահոս, ոը հնարավորութուն կտա հասկանալու, թե ՀՀ-ում ծանր պատերազմական իրավիճակից, Արցախի 75 տոկոսի կորստից, սահմանային խնդիրներից, Գեղարքունիքում, Սյունիքում, Տավուշում խնդիրներից հետո կա՞ ինչ-որ օրակարգ, որի մասին Նիկոլ Փաշինյանը խոսել է Պուտինի հետ։ Կա՞ն ինչ-որ պայմանավորվածություններ», - ասաց պատգամավորը։
Այս ամենից ելնելով, ըստ նրա, կարելի է ենթադրել միայն մի բան, որ Հայաստանից շահերից բխող գործընթացներ պարզապես չկան։

Силовикам, главам МИД и оборонного ведомства запрещено общаться с оппозицией, приказано ничего не комментировать – Анна Мкртчян
18/10/2021 15:39
Получение информации о происходящих в Армении и вокруг Армении событиях большая проблема не только для общества, но и для оппозиции, заявила сегодня на пресс-конференции депутат фракции «Честь имею» Анна Мкртчян, касаясь в частности отсутствия хоть какой-то информации о развитиях вокруг Сюника.
Депутат подчеркнула, что парламентская оппозиция уже месяц требует и призывает, чтобы директор СНБ, глава МИД, министр обороны, начальник Генштаба предоставили разъяснения по этому вопросу, однако с их стороны даже такой попытки нет.
«Это как минимум дает повод для обоснованных сомнений, предположений, что этим людям запрещено общаться с оппозицией. У депутатов есть определенный уровень допуска к сведениям, составляющим государственную тайну, однако они не предоставляют нам даже такие сведения. То есть, у них есть приказ не комментировать ничего, что происходит в Армении и вокруг Армении», - сказала Анна Мкртчян.
Она подчеркнула, что как политические, так и гражданские круги по сей день не знают ничего о встрече Пашинян – Путин в том случае, когда в прошлом любитель «лайвов» Никол Пашинян, манипулируя любым даже малейшим событием, представлял его армянскому обществу как успех. Сейчас не только нет официальной информации, но молчит страница Никола Пашиняна в Facebook.
«Было ли какое-то содержательное обсуждение, кроме того, что Никол Пашинян любым способом пытается подхалимничать, всячески показать , что он не является препятствием и сделает все так, как ему прикажут. Власти говорят: не пользуйтесь альтернативными источниками информации. А есть какие-то официальные новости, чтобы общество могло понять после тяжелой послевоенной ситуации в Армении, потери 75% Арцаха, инцидентов на границе, проблем в Сюнике, Гегаркунике, Тавуше, есть ли какая-то повестка, о которой Никол Пашинян говорил с Путиным? Есть ли какая-то договоренность?», - сказала депутат.
По ее словам, учитывая все это, можно предположить, что процессов, которые вытекают из интересов Армении, просто нет.