Հակառակ Փաշինյանի առաջարկի՝ Ադրբեջանը ոչ միայն զորքը հետ չի քաշում, այլև բավականին ամրանում է. Տիգրան Աբրահամյան
18/10/2021 14:32
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը հոկտեմբերի 16-ին հայտարարել էր, որ դիմել է ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ Արտակ Դավթյանին՝ տեղեկացնելով, որ որպես ԱԺ Պաշտպանության և անվտանգության հանձնաժողովի մշտական անդամ, նպատակ ունի այցելելու սահմանագծի Սոթք-Խոզնավար հատված և ծանոթանալ տիրող իրադրությանը։
ԳՇ պետը, օրենքի խախտումով, չէր արձագանքել Աբրահամյանի գրությանը, պատգամավորը նրան ժամանակ էր տվել՝ արձագանքելու համար։
Լրագրողների հետ զրույցում «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավորն այսօր տեղեկացրեց, որ այս պահի դրությամբ ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ-ից կամ ԳՇ պետից պատասխան գրություն չի ստացվել։
Ադրբեջանցիների կողմից մայիսին, ըստ էության, բռնազավթված տարածք այցելելու հիմնական պատճառներից մեկն Աբրահամյանը համարեց ձմեռային պայմաններում բարձրադիր հատվածներում հայկական ուժերի ծառայության պայմաններին ծանոթանալը։
«Ինձ համար կարևոր նշանակություն ունի, թե այդ հատվածներում ինչպիսի պաշտպանական համակարգեր են ստեղծված, արդյոք ՀՀ ԶՈՒ հնարավորություն ունի՞՝ ինչպես էֆեկտիվ մարտական հերթապահություն իրականացնելու, այնպես էլ, ըստ անհրաժեշտության, պաշտպանական գործողություններ իրականացնելու համար։ Կա մեկ այլ կարևոր հանգամանք, որը պաշտոնական գրությանս մեջ արտացոլված չէր։ Փաստացի, մայիս ամսին թույլատրվել է ադրբեջանակն զորքերի ներխուժումը ՀՀ տարածք, և մինչև այսօր ռազմաքաղաքական ղեկավարությունից որևէ մեկը դրա համար որևէ պատասխանատվություն չի կրել։ Այս բացը մնում է և բերում է նոր եզրահանգումների, որ կամ կար պայմանավորվածություն՝ այդ տարածքները հանձնելու, կամ հանցագործություն է տեղի ունեցել, և սահմանային բավականին մեծ հատված ուղղակի պաշտպանության տակ չի առնվել»,- ասաց Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա հստակեցրեց, որ խոսքը սահմանային այն հատվածների մասին է, որտեղ Նիկոլ Փաշինյանն առաջարկում էր հայկական ու ադրբեջանական զորքերը հայելային եղանակով հետ քաշել։
«Ադրբեջանական կողմը ոչ միայն հետքաշումներ չի իրականացնում, այլև այդ հատվածներում բավականին ամրանում է, ինչը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանը որևէ մտադրություն չունի այդ հատվածներից հետքայլ կատարել։ Կան նաև բազմաթիվ տեղեկություններ, որոնք ինձ ամենատարբեր աղբյուրներով փոխանցում են, և ես այս թեմայի հետ կապված խոսում եմ իմ տիրապետած տեղեկությունների 5 տոկոսի ծավալով, բայց հույս ունեմ, որ իշխանություններն իմ պարկեշտությունից չեն օգտվի», - ընդգծեց Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա հավելեց, որ առայժմ զերծ է մնում որակումներից և ևս մի քանի օր կսպասի ԶՈՒ ԳՇ պետի արձագանքին՝ սահմանային այդ հատված իր մուտքն ապահովելու համար։

Наперекор предложению Пашиняна, Азербайджан не только не отводит войска, но и укрепляется – Тигран Абрамян
18/10/2021 16:46
Начальник Генштаба ВС Армении пока не ответил на письмо депутата фракции «Честь имею» Тиграна Абрамяна.
Напомним, 16 октября Тигран Абрамян сообщил о том, что 22 сентября обратился к начальнику Генштаба Вооруженных сил Армении Артаку Давтяну, сообщив, что, как член постоянной парламентской комиссии по вопросам обороны и безопасности намерен посетить приграничный участок Сотк-Хознавар и на месте ознакомиться с обстановкой.
Начальник Генштаба ВС в нарушение закона не отреагировал на письмо депутата, после чего он  дал начальнику ГШ ВС Артаку Давтяну два дня, чтобы он ответить на письменное обращение.
По словам Абрамяна, одной из основных причин посещения оккупированных Азербайджаном территорий является ознакомление с условиями службы армянских ВС на высокогорных участках.
«Для меня имеет важное значение, какие оборонительные системы созданы на этих участках, есть ли у ВС Армении возможность нести эффективную боевое дежурство, а также в случае необходимости предпринять действия для защиты. Есть также другое важное обстоятельство, которое не отмечается в официальном письме. Фактически в мае было допущено проникновение азербайджанских войск на суверенную территорию Армении, и никто из военно-политического руководства страны по сей день не привлечен к ответственности за это. Этот пробел все еще остается, что приводит к новым выводам, что либо была договоренность сдать эти территории, либо произошло преступление, и довольно большой участок границы просто не защищался», - сказал Тигран Абрамян.
Он уточнил, что речь идет о том участке, где Никол Пашинян предлагает зеркально отвести назад армянские и азербайджанские войска.
«Азербайджанская сторона не только не отвела назад свои войска, но и укрепляется на этих участках, что показывает, что у Азербайджана нет никакого намерения отходить с этих участков. Есть также многочисленные сведения, что которые передают мне по различным каналам, я говорю на эту тему в объеме 5% той информации, которой владею. Надеюсь, что власти не будут пользоваться моей благопристойностью», - подчеркнул Тигран Абрамян.
Он отметил, что пока воздержится от оценок и еще несколько дней подождет ответа начальника ГШ ВС в связи с обеспечением доступа на этот участок границы.