Առուշ Առուշանյանը դարձավ պայքարի սիմվոլ. իսկ սիմվոլները միշտ հաղթում են. Քաղտեխնոլոգ
Դժվար է ասել՝ արդյոք իշխանության համար անսպասելի էր Հայաստանի 3 խոշոր համայնքներում իր պարտությունը, սակայն կային որոշակի ազդակներ, որոնք ցույց էին տալիս՝ առնվազն Գորիում հաղթելու է ընդդիմության թեկնածուն, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղտեխնոլոգ Արմեն Բադալյանը։
Նրա խոսքով՝ Մեղրիում, Գորիսում և Գյումրիում ՔՊ-ի պարտության պատճառը, ըստ էության, այն էր, որ իշխանությունը չկարողացավ օգտագործել նախկինների թեման, ինչպես նաև զինվորականությանը։
«Կոնկրետ Գորիսում Առուշ Առուշանյանն այն կերպարն էր, որը, գտնվելով բանտում, դարձավ պայքարի սիմվոլ. իսկ սիմվոլները միշտ հաղթում են։
Ինչ վերաբերում է Գյումրիին, չնայած իշխանության ներդրած մեծ ջանքերին և վարչական ռեսուրսներին՝ իշխանությունը պարտվեց ոչ միայն «Բալասանյան դաշինքին», այլև ընտրություններին մասնակցող բոլոր ուժերին՝ միասին վերցրած։ Իշխանությունը տեսնում է, որ այդ ուժերը մոտավորապես կրկնակի ավելի քվե են ստացել, քան ՔՊ-ն։ Այսպիսով՝ իշխանությունը Գյումրիում կրկնակի պարտություն կրեց։ Սա ևս շատ խորհրդանշական էր»,- ասաց մեր զրուցակիցը՝ հավելելով, որ գյումրեցիները գերադասեցին քվե տալ փորձված կառավարիչ Սամվել Բալասանյանին, քան նորաթուխ երիտասարդ ՔՊ-ական թեկնածուին։
Անդրադառնալով Մեղրիում գրանցված արդյունքներին, Արմեն Բադալյանը նկատեց՝ այստեղ հաղթանակ տարավ արևմտամետի համարում ունեցող ուժի թեկնածուն։
«Այն բոլոր վայրերում, որտեղ ակտիվ թեկնածու և պայքարող բլոկ է եղել, իշխանությունը պարտվել է, իսկ եթե չի եղել, ինչպես օրինակ Դիլիջանում, հաղթել է ՔՊ-ական թեկնածուն»,- ասաց Բադալյանը։
Հիշեցնենք, որ Գորիս խոշորացված համայնքում տեղի ունեցած ՏԻՄ ընտրություններում 6256 ձայնով հաղթել էր Առուշ Առուշանյանը։ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության թեկնածու Վլադիմիր Աբունցի օգտին քվեարկել էր 3590 ընտրող։
Գյումրիում 9637 ձայնով հաղթանակ էր տարել «Բալասանյան դաշինքը»։ Իսկ ահա Մեղրի համայնքում կայացած ՏԻՄ ընտրություններում հաղթել էր«Հանրապետություն» կուսակցությունը, որը ստացել էր ձայների 42,8 տոկոսը։ «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ը ստացել էր 32,8 տոկոս քվե։

Аруш Арушанян стал символом борьбы, а символы всегда побеждают – политтехнолог
Сложно сказать, было ли поражение в трех крупных общинах Армении неожиданностью для власти, но были некоторые сигналы, которые свидетельствовали, что как минимум в Горисе победит оппозиционный кандидат, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политтехнолог Армен Бадалян.
По его словам, причина поражения партии «Гражданский договор» в Мегри, Горисе и Гюмри состоит в том, что власти не смогли использовать тему бывших, а также военных.
«Конкретно в Горисе Аруш Арушанян это образ, который находясь в тюрьме, стал символом борьбы, а символы всегда побеждают.
Что касается Гюмри, то, несмотря на все усилия и административные ресурсы властей, они проиграли не только блоку «Баласанян», но и всем остальным вместе взятым силам, участвующим в выборах. Власти видят, что эти силы получили почти в два раза больше голосов, чем «Гражданский договор». Таким образом, власть потерпела в Гюмри двойное поражение. Это тоже очень символично», - сказал политтехнолог, добавив, что гюмрийцы предпочли отдать голоса опытному хозяйственнику Самвелу Баласаняну, чем новоявленному молодому кандидату от партии «Гражданский договор».
Касаясь результатов выборов в Мегри, Армен Бадалян отметил, что здесь одержал победу кандидат от считающейся прозападной силы.
«Власти проиграли во всех тех общинах, где был активный кандидат и борющийся блок. А там, где не было, как, например, в Дилижане, победил кандидат от правящей партии», - сказал Армен Бадалян.
Напомним, на выборах в органы местного самоуправления в Горисе одержал победу Аруш Арушанян. Блок «Аруш Арушанян» получил 6256 голосов, за кандидата от партии «Гражданский договор» Владимира Абунца проголосовали 3590 избирателей.
На выборах в Гюмри с 9637 голосами одержал победу блок «Баласанян». А в общине Мегри победила партия «Республика», которая получила 42,8 % голосов. «Гражданский договор» получил 32,8% голосов.