Նախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդունել է ԵԽ նախարարների կոմիտեի ժողովրդավարության հարցերով զեկուցողների խմբին
19/10/2021 15:45
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի (ԵԽ) նախարարների կոմիտեի ժողովրդավարության հարցերով զեկուցողների խմբի ղեկավար, ԵԽ-ում Շվեդիայի մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Մարթեն Էհնբերգին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում են ԵԽ-ում Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի, Շվեյցարիայի, Ֆինլանդիայի, Էստոնիայի, Անդորրայի, Իսլանդիայի դեսպանները և ԵԽ քարտուղարության ներկայացուցիչները:
«Մենք այստեղ ենք՝ հասկանալու, թե ինչպես են ընթանում ԵԽ-Հայաստան 2019-2022 թթ․ Գործողությունների ծրագրի կյանքի կոչման աշխատանքները», - ասել է պատվիրակության ղեկավար Մարթեն Էհնբերգը՝ նշելով, որ այցը լավ հնարավորություն է իրավիճակին տեղում ծանոթանալու, քննարկումներ ունենալու և տեղեկատվություն ստանալու առումով:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների, օրենքի գերակայության ապահովման, մարդու իրավունքների պաշտպանության գործում Եվրոպայի խորհրդի կողմից տրամադրվող աջակցությանը:
Երկրի զարգացման և ժողովրդավարության ամրապնդման համատեքստում նախագահ Սարգսյանը մասնավորապես կարևորել է հավասարակշռված կառավարման համակարգի առկայությունը, հակակշիռների ու զսպումների արդյունավետ մեխանիզմներ ունեցող սահմանադրության ընդունումը, որը կնպաստի ինչպես երկրի ժողովրդավարական առաջընթացին, այնպես էլ հնարավորություն կտա երկրի զարգացման տեսանկյունից լիարժեք և արդյունավետ ներգրավել սփյուռքի մարդկային ներուժը:
Նախագահ Սարգսյանն ու դեսպանները մտքեր են փոխանակել հետպատերազմյան իրավիճակի, մասնավորապես՝ մարդասիրական, սահմանային խնդիրների շուրջ:
Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ Ադրբեջանը մինչ օրս շարունակում է անազատության մեջ պահել հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց, ինչը միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպտագույն խախտում է:
Պատասխանելով դիվանագետների հարցերին՝ նախագահ Սարգսյանն իր դիտարկումներն է ներկայացրել Հայաստանի զարգացման ուղղությունների վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի ապագան արդյունավետ կրթական համակարգի ստեղծումն ու գիտատեխնոլոգիական առաջընթացն են: Նա անդրադարձել է նաև հոկտեմբերի 23-ից 24-ը Դիլիջանում անցկացվելիք «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ին (որի հիմնական թեմաները նվիրված են լինելու գլոբալ և տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքականությանը և նոր տեխնոլոգիաներին), ինչպես նաև գալիք տարի նախատեսվող՝ գիտության ու արվեստի միջազգային STARMUS 6-րդ փառատոնին:

Президент Армен Саркисян принял делегацию группы докладчиков Комитета министров СЕ по вопросам демократии
19/10/2021 17:44
Президент Армении Армен Саркисян принял сегодня руководителя группы докладчиков Комитета министров Совета Европы (СЕ) по вопросам демократии, постоянного представителя Швеции в СЕ, посла Мортена Энберга и возглавляемую им делегацию, в составе которой послы в СЕ Франции, России, Швейцарии, Финляндии, Эстонии, Андорры, Исландии и представители секретариата СЕ, сообщает пресс-служба президента.
«Мы здесь, чтобы понять, как продвигаются работы по претворению в жизнь Плана действий СЕ-Армения 2019-2022 гг.», - сказал глава делегации Мортен Энберг, отметив, что визит является хорошей возможностью для ознакомления с ситуацией на месте, проведения обсуждений и получения информации.
Собеседники коснулись темы помощи, оказываемой Советом Европы Армении в проведении демократических реформ, обеспечении приоритета закона и в деле защиты прав человека. В контексте развития страны и укрепления демократии Президент Саркисян, в частности, подчеркнул, что важно наличие сбалансированной системы управления, принятие имеющей эффективные механизмы сдержек и противовесов конституции, что будет способствовать как демократическому прогрессу страны, так и даст возможность с точки зрения развития страны полноценно и эффективно привлечь человеческий потенциал диаспоры.
Президент Саркисян и послы обменялись мыслями о послевоенной ситуации, в частности, по гуманитарным проблемам и по вопросу границы. Президент Саркисян отметил, что Азербайджан до сих пор продолжает удерживать армянских военнопленных и гражданских лиц, что является грубейшим нарушением международного гуманитарного права.
Отвечая на вопросы дипломатов, президент Саркисян представил свои замечания по поводу направлений развития Армении, отметив, что будущее страны в создании эффективной системы образования и в научно-технологическом прогрессе. Он коснулся также проведения 23-24 октября в Дилижане Армянского Саммита умов (основные темы которого будут посвящены глобальной и региональной геополитике и новым технологиям) и предстоящего в будущем году в Армении Международного фестиваля науки и искусств STARMUS-VI.