Արագած Ախոյանին, Արշակ Զաքարյանին, Վահագն Չախալյանին, Տիգրան Չոբանյանին և Իսրայել Հակոբկոխյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ իշխանության յուրացման փորձի հատկանիշներով
19/10/2021 17:18
Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով կառավարության շենքի մոտ տեղի ունեցած ակցիայի առիթով հարուցված քրեական գործով շուրջ 10 ամիս նախաքննություն իրականացնելուց հետո ՔԿ քննիչը որոշել է Արագած Ախոյանին, Վահագն Չախալյանին և մյուսներին մեղադրել նաև իշխանության բռնազավթման փորձի մեջ, «Փաստինֆո»-ին հայտնել է փաստաբան Միքայել Շխիմյանը։
Հունվարի 28-ին Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով իրականացված ակցիան իրավապահները ի սկզբանե դիտարկել էին որպես կառավարության շենքը զավթելուն ուղղված գործողություններ, ինչի շրջանակներում 21 անձ բերման էր ենթարկվել, որոնցից 5-ը՝ Արագած Ախոյանը, Արշակ Զաքարյանը, Վահագն Չախալյանը, Տիգրան Չոբանյանը և Իսրայել Հակոբկոխյանը, ձերբակալվել էին, ինչը ոչ իրավաչափ էր համարվել դատարանների կողմից։
Այդուհանդերձ, նրանց մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-219-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի՝ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ շենք-շինություններ զավթելու փորձի հատկանիշներով և նրանց նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդություն էր ներկայացվել դատարան, ինչը մերժվել էր՝ հիմնավոր կասկածի բացակայության հիմքով։
Արդեն տևական ժամանակ է, ինչ քրեական գործով որևէ մեղադրյալի մասնակցությամբ որևէ քննչական գործողություն չի իրականացվել։ Ավելին, այս ընթացքում մեղադրյալներին թույլատրել են մեկնել արտերկիր և վերադառնալ։ Անգամ մտայնություն կար, որ նախաքննական մարմինը գիտակցել է մեղադրանքի անհեթեթությունն ու առաջիկայում գործը կկարճվի, մինչդեռ այսօր նախաքննության ավարտական փուլում վարույթն իրականացնող մարմինը հրավիրել է պաշտպանության կողմին և որոշել փոփոխել մեղադրանքը՝ ծանրացնելով այն։
Արագած Ախոյանին, Արշակ Զաքարյանին, Վահագն Չախալյանին, Տիգրան Չոբանյանին և Իսրայել Հակոբկոխյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-300-րդ հոդվածով՝ իշխանության յուրացման փորձի հատկանիշներով, ինչի համար որպես պատիժ է նշանակվում ազատազրկումը՝ 10-15 տարի ժամկետով։
Փաստաբանը տեղեկացրել է, որ մեղադրանքը լրացնելու համար քննչական մարմինը որևէ նոր ապացույց ձեռք չի բերել, այլ հիմք է ընդունել տարբեր հայտարարություններ, որոնք, ըստ նրա, կոնտեքստից կտրված են եղել։
Փաստաբանը հայտնել է նաև, որ իր պաշտպանյալները մեղադրանքը չեն ընդունում, այն որակում են շինծու։ Քրեական գործով առաջիկայում նախաքննության ավարտ կհայտարարվի։

Арагацу Ахояну, Аршаку Закаряну, Ваагну Чахаляну, Тиграну Чобаняну и Исраелу Акопкохяну предъявлено обвинение в попытке узурпации власти
19/10/2021 18:21
Спустя 10 месяцев после проведения расследования уголовного дела, возбужденного по факту прошедшей перед зданием правительства Армении акции протеста с требованием отставки Никола Пашиняна с поста премьер-министра РА, следователь СК решил обвинить Арагаца Ахояна, Ваагна Чахаляна и других и в попытке узурпации власти. Об этом «ФактИнфо» сообщил адвокат Микаел Шхимян.
Напомним, правоохранители изначально расценивали прошедшую 28 января акцию с требованием отставки Пашиняна как действия, направленные на захват здания правительства. Приводу был подвергнут 21 человек, пятеро из которых – Арагац Ахоян, Аршак Закарян, Ваагн Чахалян, Тигран Чобанян и Исраел Акопкохян – были задержаны. Суд признал их задержания неправомерными.
Тем не менее им предъявили обвинение по пункту 1 части 2 статьи 34-219(попытка захвата зданий-строений, совершенная группой лиц по предварительному сговору) УК РА. Суд отклонил ходатайство об их аресте на основании отсутствия обоснованного подозрения.
Уже длительное время, каких-либо следственных действий с участием кого-либо из обвиняемых по уголовному делу не проводилось. Более того, за этот период обвиняемым разрешили выехать из страны и вернуться обратно.
Бытовало даже мнение, что орган предварительного следствия осознал нелепость обвинения и в ближайшее время прекратит дело. Между тем до сих пор орган, осуществляющий производство, на заключительном этапе предварительного расследования пригласил сторону защиты и решил изменить обвинение в сторону отягчения.
Арагацу Ахояну, Аршаку Закаряну, Ваагну Чахаляну, Тиграну Чобаняну и Исраелу Акопкохяну предъявлено обвинение по статье 34-300 Уголовного кодекса Армении (попытка узурпации власти), по которой предусмотрено наказание в виде лишения свободу на срок от 10 до 15 лет.
Адвокат сообщил, что  новых доказательств для дополнения обвинения следственный орган не получил, а принял за основание разные заявления, которые, по словам юриста, были вырваны из контекста. Адвокат проинформировал, что его подзащитные отвергают обвинение, расценивают его как сфабрикованное. В ближайшее время будет объявлено о завершении предварительного следствия по уголовному делу.