«Թուրքիան առաջատար դեր էր ստանձնել ԼՂ-ում Ադրբեջանի ռազմական ջանքերի հարցում». այս և այլ դրույթներ կարող էին օգտագործվել ՀՀ-ի կողմից, եթե ունենայինք ազգային իշխանություն. Աշոտյան
20/10/2021 14:50
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը «ԵՄ-ն՝ Թուրքիայի մասին. ի՞նչ պետք է իմանանք մենք» վերտառությամբ հրապարակում է արել։
«Եվրոպական հանձնաժողովը երեկ հրապարակել է Թուրքիային վերաբերող 2021 թվականի զեկույցը, ըստ որի «Թուրքիան բարեփոխումների հարցում առաջընթաց չի գրանցել և շարունակում է հեռանալ ժողովրդավարությունից»:
Հայկական մամուլը երեկ լուսաբանել է հիմնականում զեկույցի սեղմագիրը, որում ներառված չէին Հայաստանին վերաբերող հատվածները:
Ուստի այսօր անձամբ ծանոթանալով զեկույցին՝ հայտնեմ հետևյալը.
1. Ցավոք, զեկույցը չի անդրադառնում Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության շարունակական և կատաղի ժխտման փաստին: (Հրավիրում եմ ԱԺ ընդդիմության ուշադրությունը այս հարցին):
2.Ընդգծվում է, որ ատելության խոսքը և ատելության հանցագործությունները լուրջ խնդիր են հանդիսանում ազգային փոքրամասնությունների համար: Նրանց հոգևոր կոթողների և գերեզմանատների նկատմամբ վանդալիզմի դեպքերը հիմնականում պատշաճ չեմ հետաքննվում:
3.Դասագրքերում տեղ գտած դիսկրիմինացիոն հղումները և բնորոշումները ազգային փոքրամասնությունների մասով վերանայման կարիքն ունեն, իսկ փոքրամասնությունների դպրոցներին ցուցաբերվող պետական ակցույթունը գրեթե դադարել է:
4.Թուրքական խորհդարանի մարդու իրավունքների հանձնաժողովը ստեղծել է ենթահանձնաժողով՝ ուսումնասիրելու համար Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջին պատերազմում մարդու իրավունքների խախտումները: (Հրավիրում եմ ԱԺ ընդդիմության ուշադրությունը այս հարցին):
5. Զեկույցը արձանագրում է, որ Թուրքիան առաջատար դեր էր ստանձնել Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի ռազմական ջանքերի հարցում՝ տրամադրելով ռազմական աջակցություն, հետախուզական տվյալներ և զենքեր, ինչպես նաև, ըստ հաղորդումների, օտար զինյալներ:
Զեկույցի այս և մի շարք այլ դրույթներ կարող էին օգտագործվել Հայաստանի կողմից, եթե մենք ունենայինք ազգային իշխանություն», - գրել է Աշոտյանը։

Армен Ашотян: «Турция сыграла ведущую роль в военных усилиях Азербайджана в Нагорном Карабахе» – положения доклада могли бы быть использованы, если бы в Армении была национальная власть
20/10/2021 16:43
Заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян опубликовал на своей странице запись под названием «ЕС – о Турции: что нам нужно знать?».
«Европейская комиссия вчера опубликовала доклад по Турции за 2021 год, согласно которому "Турция не достигла прогресса в реформах и продолжает отступать от демократии".
Армянская пресса вчера освещала краткую версию доклада, в которой нет касающихся Армении отрывков.
Посему, ознакомившись с докладом, сообщаю следующее:
1. К сожалению, в докладе не упоминается тот факт, что Турция продолжает последовательно и яростно отрицать Геноцид армян. (Обращаю внимание оппозиции парламента на этот вопрос).
2. Подчеркивается, что риторика ненависти и преступления на почве ненависти являются серьезной проблемой для национальных меньшинств. Случаи вандализма в отношении их духовных памятников и кладбищ в основном не расследуются должным образом.
3. Дискриминационные ссылки и характеристики по части национальных меньшинств в учебниках нуждаются в пересмотре, а государственная поддержка школ для национальных меньшинств практически прекратилась.
4. Комиссия по правам человека парламента Турции создала подкомиссию для изучения нарушений прав человека во время недавней войны между Арменией и Азербайджаном. (Обращаю внимание оппозиции парламента на этот вопрос).
5. В докладе зафиксировано, что Турция сыграла ведущую роль в военных усилиях Азербайджана в Нагорном Карабахе, предоставив военную помощь, разведданные и  оружие, а также согласно сообщениям, иностранных боевиков.
Эти и ряд других положений доклада могли бы быть использованы Арменией, если бы у нас была национальная власть», - написал Армен Ашотян.