Սկզբում GPS-ներով էին պետության հողերն աջ ու ձախ բաժանում թուրքերին, հիմա, եթե դրսում նպատակահարմար են գտնում, որ այսպես պետք է լինի, այդպես էլ լինում է․ Արտակ Զաքարյան
20/10/2021 14:14
Տվյալ իրավիճակում պետք է առաջնորդվենք պաշտոնական տեղեկատվությամբ, բայց պաշտոնական տեղեկատվությունն այնքան է խաբել մարդկանց, որ պաշտոնական տեղեկատվությանը չեն հավատում, 24news.am-ի հետ զրույցում, անդրադառնալով Կապանի մոտ հերթական կարևորագույն բարձունքը թշնամուն հանձնելու մասին լուրերին, ասել է Պաշտպանության նախկին փոխնախարար, ՀՀԿ խորհրդի անդամ Արտակ Զաքարյանը։
«Սկզբում դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի անվան տակ GPS-ներով էին պետության հողերն աջ ու ձախ բաժանում թուրքերին, հիմա անցել են դեմարկացիայի սկզբունքով բաժանումներ անելուն․ ասում էին՝ Սև լճի 30 տոկոսի համար կամ ձմեռային պայմաններում հո չէի՞նք գնալու, մարտական գործողություններ անենք։ Բայց մինչև այսօր որևէ պաշտպանական մեխանիզմ այնտեղ ստեղծված չէ, քաղաքական պրոցես չի գնում, որ այնտեղից ադրբեջանական զորքերը պետք է դուրս գան։ Ի վերջո, պաշտոնական և ոչ պաշտոնական բոլոր փաստերն այն մասին են, որ ադրբեջանական զորքը մայիսի 12-ից մինչև այսօր, 6-րդ ամիսը շուտով կլրանա, ՀՀ տարածքում են՝ խորացած 3 և ավելի կմ։ Եվ սրա շուրջ որևէ քաղաքական, դիվանագիտական, ռազմական աշխատանք պարզապես չի արվում։ Դիրքերի կահավորումը, սահմանների կահավորումն էլ չի արվում պատշաճ մակարդակով», - ասել է Արտակ Զաքարյանը։
Այս բոլոր գործընթացներն անհիմն պատճառաբանություններով ձգձգելու հիմքն, ըստ նրա, դեմարկացիան և դելիմիտացիան իրականացնելն է, բայց հայտնի չէ, թե ինչ պայմաններով։
«Խոսք գնաց, որ ԱՊՀ իրավական մեխանիզմներով է դա արվելու։ Արդյոք հենց դա է մեզ ձեռնտու իրավական մեխանիզմը։ Ինչո՞ւ հենց ԱՊՀ մեխանիզմներով, ո՞վ է դա որոշել, ԱԺ-ում քննարկվե՞լ է այդ հարցը․ ի վերջո, պետություն ենք։ Ինստիտուցիոնալ մոտեցում կա՞ պետական սահմանների ճշգրտման հետ կապված։ Չկա։ Որտե՞ղ են որոշում։ Հայաստանի Հանրապետությունը չի որոշում իր սահմանները, սա է ամբողջ խնդիրը։ Նպատակահարմար են գտնում, որ այսպես պետք է լինի, այդպես է լինում։ Նպատակահարմար են գտնում, որ Ադրբեջանի ոստիկաններն ու զինծառայողները պետք է Հայաստանի սահմանների վրա հենակետեր, անցակետեր դնեն, հարկեր, տուրքեր սահմանեն, անում են։ Հայաստանի Հանրապետությունը չկա ուղղակի որպես այդպիսին», - ասել է Արտակ Զաքարյանը։

Сначала под видом делимитации и демаркации раздавали туркам земли государства направо и налево по GPS, а сейчас вопрос границ Армении решается извне – Артак Закарян
20/10/2021 16:07
В данной ситуации мы должны руководствоваться официальной информацией, однако официальные источники информация столько обманывали людей, что им больше не верят, заявил в эфире 24news.am бывший заместитель министра обороны, член совета Республиканской партии Армении Артак Закарян, касаясь сведений о сдаче врагу стратегически важной высоты, горы Пела в Капане.
«Сначала под видом делимитации и демаркации раздавали туркам земли государства направо и налево по системе GPS, а сейчас приступили к разделению границы по принципу демаркации. Говорят: теперь что, воевать из-за 30% Черного озера или в условиях зимы? Однако до сих пор здесь не создано никакого защитного механизма, нет политического процесса в связи с тем, что азербайджанские войска должны быть выведены оттуда. В конце концов, все официальные и неофициальные факты свидетельствуют о том, что азербайджанские войска с 12 мая по сей день, уже шестой месяц, находятся на суверенной территории Республики Армения, продвинулись вглубь на 3 и более километров. И какая-либо политическая, дипломатическая, военная работа вокруг этого просто не проводится. Обустройство позиций, границ не осуществляется на надлежащем уровне», - сказал Артак Давтян.
По его словам, причина затягивания всех этих процессов с необоснованной аргументацией – в проведении делимитации и демаркации, однако неясно, на каких условиях.
«Речь шла о том, что этот процесс  будет осуществляться в рамках базы регулировок стран СНГ. Выгоден ли нам именно этот механизм? Почему именно по регулировкам СНГ? Кто это решил? Обсуждался ли этот вопрос в Национальном Собрании? В конце концов, мы государство или нет? Проявляется ли институциональный подход в вопросе уточнения государственных границ? Нет. Где это решают? Вся проблема в том, что свои границы определяет не Республика Армения. Считают целесообразным, что должно быть так, так и бывает. Считают целесообразным, что полицейские и военнослужащие Азербайджана должны размещать опорные пункты на границах Армении, устанавливать пропускные пункты, взимать государственную пошлину, налоги, так и делают. Республики Армения как таковой просто нет», - заявил Артак Закарян.