Հայաստանը` համաշխարհային դերակատար միկրոէլեկտրոնիկայի կրթության բնագավառում
Միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային 16-րդ օլիմպիադայում մրցել է 436 մասնակից 13 երկրից՝ ԱՄԷ-ից, ԱՄՆ-ից, Արգենտինայից, Բելառուսից, Բոսնիայից և Հերցեգովինայից, Բրազիլիայից, Եգիպտոսից, Հայաստանից, Պերուից, Ռուսաստանից, Սերբիայից, Վիետնամից և Ուկրաինայից:
Միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային օլիմպիադայի Կազմկոմիտեն այսօր առցանց կազմակերպված մրցանակաբաշխության արարողության ժամանակ հայտարարեց Միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային 16-րդ օլիմպիադայի հաղթողների անունները:
1. Առաջին մրցանակակիր է դարձել Ժաննա Խոջայանը` Հայաստանից:
2. Երկրորդ տեղը զբաղեցրել է Հասան Մոստաֆա Էմամ Ալին` Եգիպտոսից:
3. Երրորդ մրցանակին արժանացել են.
• Խալեդ Համմուդա Մոհամեդ Աբդելռազեկը` Եգիպտոսից
• Անջելա Կոստիքը` Սերբիայից
• Դեժան Գուտիկը` Բոսնիա-Հերցոգովինայից
Մրցանակաբաշխության արարողությանը մասնակցում էր ՀՀ ԲՏԱ փոխնախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը։
Այս տարվա մրցույթն առանձնանում էր մասնակից երկրների աշխարհագրության բազմազանությամբ՝ ներառելով ներկայացուցիչներ ԱՄԷ-ից, ԱՄՆ-ից, Արգենտինայից, Բելառուսից, Բոսնիայից և Հերցեգովինայից, Բրազիլիայից, Եգիպտոսից, Հայաստանից, Պերուից, Ռուսաստանից, Սերբիայից, Վիետնամից և Ուկրաինայից:
«Անչափ կարևոր է, որ նույնիսկ համավարակի պայմաններում օլիմպիադայի նկատմամբ հետաքրքրությունը չի նվազում։ Ավելին, օլիմպիադան հաջողությամբ շարունակում է ծառայել իր առաքելությանը և մենք տեսնում ենք, թե ինչպես է շարունակաբար աճում մասնակիցների գիտելիքի մակարդակը», -ասում է Օլիմպիադայի ծրագրային կոմիտեի նախագահ, «Սինոփսիս Արմենիայի» ուսումնական դեպարտամենտի տնօրեն և Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի  «Միկրոէլեկտրոնային սխեմաներ և համակարգեր» ամբիոնի վարիչ պրոֆ. Վազգեն Մելիքյանը:
Օլիմպիադան իրականացվել է երկու փուլով: Առաջին փուլն անց է կացվել մասնակից բոլոր երկրներում միաժամանակ` ստուգարքի ձևով, իսկ երկրորդ՝ եզրափակիչ փուլը ներառել է ճարտարագիտական բարդագույն խնդիրներ, որոնք պահանջում են համապարփակ լուծումներ: Առաջին փուլին մասնակցած 436 մասնակիցներից 21-ն անցել են եզրափակիչ փուլ, որը տեղի է ունեցել առցանց՝ հոկտեմբերի 8-ին: 21 մրցակիցներից 6-ը Հայաստանից են, իսկ 15-ը՝ մյուս երկրներից:
«Օլիմպիադայի նպատակներից մեկը Հայաստանի՝ որպես միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտի առաջատար երկրի, ճանաչելիության բարձրացումն է», -ասում է Օլիմպիադայի կազմկոմիտեի նախագահ, «Յունիքոմփ» ընկերության տնօրեն Արմեն Բալդրյանը։ «Ոգևորիչ է տեսնել, որ Հայաստանը շարունակում է պահպանել և զարգացնել միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտում դեռևս անցյալ դարի կեսերին ձևավորած առաջատարության և գերազանցության ավանդույթները»։
Ուշագրավ է, որ այս տարի առաջին մրցանակին արժանացել է Հայաստանը ներկայացնող 23-ամյա Ժաննա Խոջայանը, որը Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի մագիստրոսական ծրագրի 2-րդ կուրսի ուսանողուհի է, սովորում է «Սինոփսիս Արմենիայի» ուսումնական դեպարտամենտում և արդեն աշխատում է ընկերությունում՝ որպես ճարտարագետ։
««Սինոփսիս Արմենիայի» կողմից հիմնադրված այս օլիմպիադայի հիմնական նպատակն է բացահայտել մինչև 30 տարեկան առավել տաղանդավոր ճարտարագետների ն մեծացնել հետաքրքրությունը միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտի նկատմամբ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ մասնակից երկրներում: Այն նաև կարևոր դեր է խաղում միկրոէլեկտրոնիկայի կրթության  որակի չափորոշիչների համապատասխանեցման հարցում՝ հնարավորություն տալով բացահայտել մասնակիցների գիտելիքների մակարդակը՝ տվյալ երկրի կրթական ծրագրերում անհրաժեշտ ճշգրտումներ կատարելու նպատակով», -ասում է «Սինոփսիս Արմենիայի» նախագահ, «Սինոփսիսի» առաջատար գիտնական դոկտոր Երվանդ Զորյանը և հավելում. «Այն փաստը, որ Պոլիտեխնիկի հետ համատեղ իրականացվող՝ «Սինոփսիսի» կրթական ծրագրի ուսանողուհին ճանաչվել է լավագույնը աշխարհի 13 երկիր ներկայացնող 436 մասնակիցների մեջ, վկայում է միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտում մեր կրթական ծրագրերի միջազգային որակի և գերարդիական լինելու մասին»։
Ամենամյա միջազգային միկրոէլեկտրոնիկայի օլիմպիադան հիմնվել է 2006թ.-ին և անց է կացվում ՀՀ Վարչապետի բարձր հովանու ներքո։ Այն նաև կազմակերպվում է միջազգային հեղինակություն ունեցող ամենամեծ մասնագիտական կառույցի՝ Էլեկտրոնային և էլեկտրոնիկայի ճարտարագետների ինստիտուտի թեստային տեխնոլոգիաների տեխնիկական խորհրդի (IEEE TTTC) հետ համագործակցությամբ:
Օլիմպիադայի նախաձեռնողն ու գլխավոր կազմակերպիչն է «Սինոփսիս Արմենիան», իսկ գլխավոր գործընկերը՝ Վիվա-ՄՏՍ-ը: Գլխավոր աջակիցն է «Յունիքոմփ» ընկերությունը: Օլիմպիադայի հովանավորներից են նաև ՏՀՏ գործատուների միությունը, «Վիասֆեր» տեխնոպարկը և «ԻՆԳՈ ԱՐՄԵՆԻԱ» ապահովագրական ՓԲԸ-ն։ Օլիմպիադան կազմակերպվում է Էլեկտրոնային և էլեկտրոնիկայի ճարտարագետների ինստիտուտի թեստային տեխնոլոգիաների տեխնիկական խորհրդի (IEEE TTTC) հետ համագործակցությամբ:
«16 տարի անընդմեջ Վիվա-ՄՏՍ-ն աջակցում է այս նախաձեռնությանը: Ինչու՞: Որովհետև ակնհայտ է, որ ՏՀՏ ոլորտում, թվայնացման համաշխարհային օրակարգի իրականացման գործում Հայաստանը մտավոր մեծ ներուժ ունի, որը դեռևս շատ հեռու է՝ ամբողջովին իրացված լինելուց: Ուրախալի է, որ միջազգային օլիմպիադայում ոչ միայն  մասնակցում, այլև հաղթում են մեր հայրենակիցները: Օլիմպիադան կայացել է և նմանօրինակ նախաձեռնությունները չափազանց կարևոր են երկրի մրցակցային առավելության զարգացման, մեր երկրի ճանաչելիության բարձրացման, տնտեսական աճի, ինչպես նաև «ուղեղների արտահոսքը» կանխելու տեսանկյունից»,- ասել է Օլիմպիադայի գլխավոր գործընկեր ընկերության` Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Երբ 2006թ.-ին  հիմնեցինք այս կարևորագույն մրցույթը, պատկերացում չունեինք, որ տարիներ անց այն կվերածվի միկրոէլեկտրոնիկայի բնագավառում միջազգային շատ բարձր նշաձող ունեցող օլիմպիադայի և կնպաստի ոլորտի երիտասարդ մասնագետների միջազգային համայնքի ձևավորմանը», -ասում է Օլիմպիադայի կազմկոմիտեի փոխնախագահ, «Սինոփսիս Արմենիայի» տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը։
«Ես կարծում եմ, որ Միկրոէլեկտրոնիկայի միջազգային օլիմպիադան յուրաքանչյուրի համար շատ լավ հնարավորություն է մրցելու ամբողջ աշխարհի իր հասակակիցների հետ և փորձելու այս ոլորտում իր գիտելիքներն ու հմտություններն` իր թույլ կողմերը բացահայտելու և հետագայում դրանք ուժեղացնելու համար: Ես առաջին անգամ եմ մասնակցում նման բարձր հեղինակություն ունեցող միջազգային մրցույթի և ինձ համար մեծ պատիվ է լինել Միկրոէլեկտրոնիկայի 16-րդ օլիմպիադայի եզրափակիչում: Շնորհակալություն Հայաստանին և կազմակերպիչներին`այս հնարավորությունը մեզ հասանելի դարձնելու համար», -ասում է 16-րդ օլիմպիադայի 3-րդ մրցանակին արժանացած, Եգիպտոսի ներկայացուցիչ Խալեդ Համմուդա Մոհամեդ Աբդելռազեկը։
Օլիմպիադան ընդգրկում է հետևյալ թեմաները. թվային ինտեգրալ սխեմաների նախագծում և թեստավորում, անալոգային և խառը ազդանշանային ինտեգրալ սխեմաների նախագծում և թեստավորում, կիսահաղորդչային սարքեր և տեխնոլոգիա, ինտեգրալ սխեմաների ավտոմատացված նախագծման մաթեմատիկական և ալգորիթմական ապահովում:
Հավելյալ տեղեկության համար այցելեք Միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային օլիմպիադայի կայքը՝ www.microelectronicsolympiad.org:

436 participants from 13 countries competed in the 16th Annual International Microelectronics Olympiad: Argentina, Armenia, Belarus, Bosnia and Herzegovina, Brazil, Egypt, Peru, Russia, Serbia, Vietnam, UAE, Ukraine and USA
The Organizing Committee of the Annual International Microelectronics Olympiad today announced the winners of the 16th Annual International Microelectronics Olympiad during an online awarding ceremony:
1. Zhanna Khajoyan from Armenia became the first prize winner.
2. Hassan Mostafa Imam Ali from Egypt got the second place.
3. Three third prizes were awarded to –
• Khaled Hammuda Mohamed Abdelrazek from Egypt
• Angela Kostik from Serbia
• Dejan Gutik from Bosnia-Herzegovina
The Awarding ceremony was attended by the Deputy Minister of the High-Tech Industry of RA Robert Khachatryan.
This year's Olympiad featured the diversity of the geography of the participating countries, including representatives from the Argentina, Armenia, Belarus, Bosnia and Herzegovina, Brazil, Egypt, Peru, Russia, Serbia, Vietnam, UAE, Ukraine and the United States. "It is very important that even in the conditions of this pandemic, the interest towards the Olympiad does not decrease. Moreover, the Olympiad continues to serve its mission successfully,” said the President of Olympiad Program Committee, Director of Synopsys Armenia Educational Department, Chairman of the “Microelectronic Schemes and Systems” at the Armenian National Polytechnic University, prof. Vazgen Melikyan.
The Olympiad was conducted in two stages. The first stage, held simultaneously in the participants’ countries, involved a test to establish a baseline. The second, the final stage involved a challenging contest consisting of advanced engineering tasks requiring complex solutions. Of 436 participants in the first stage, 21 were qualified to progress to the second stage, which was held on October 8.  Of these 21 contestants, 6 were from Yerevan, and 15 were from a variety of other countries.
"One of the goals of the Olympiad is to raise the visibility of Armenia as a leading country in the field of microelectronics," said Armen Baldryan, Chairman of the Organizing Committee of the Olympiad and Director of “Unicomp”. "It is gratifying to see that Armenia continues preserving and developing the traditions of leadership and excellence in the field of microelectronics coming from the 50s of the last century."
It is noteworthy that this year the first prize was awarded to 23-year-old Zhanna Khojayan, representing Armenia, who is a second-year Master student enrolled in the joint program of the National Polytechnic University of Armenia and Synopsys Armenia Educational Department. She is already employed at Synopsys Armenia as an R&D Engineer.
"The main goal of this Olympiad, founded by Synopsys Armenia, is to identify the brightest, most talented engineers under the age of 30 and to increase interest in microelectronics among young specialists both in Armenia and in participating countries. The Olympiad also plays an important role in discerning the level of knowledge of participants in the field of microelectronics in order to make necessary adjustments to regional educational programs and curricula," said Dr. Yervand Zoryan, Synopsys Fellow and the President of Synopsys Armenia. "The fact that the student of the Synopsys educational program implemented jointly with the Polytechnic was recognized as the best among 436 participants from 13 countries of the world, testifies to the international quality of our educational programs in the field of microelectronics."
The annual International Microelectronics Olympiad was founded in 2006 under the auspices of the Prime Minister of the Republic of Armenia. It is held in cooperation with the Technical Council for Test Technologies (IEEE TTTC) of the Institute of Electrical and Electronics Engineers, the world's largest technical professional organization.
The initiator and general organizer of the Olympiad is Synopsys Armenia, and the general partner is Viva-MTS. The main supporter is "Unicomp" company. Among the sponsors of the Olympiad are the Union of ICT Employers, "Viasphere" Technopark, "INGO ARMENIA" Insurance CJSC.
“For 16 years in a row Viva-MTS supports this initiative. Why? Obviously, because, in IT, in fulfillment of the global agenda of digitalization Armenia possesses immense potential, which is still very far from being fully used. I am happy our compatriots participate and what is more win in international Olympiad. The competition is now a reality and initiative like this one are extremely important for the development of competitive advantages of the country, increasing the ranking of the country, ensuring its economic growth, as well as for prevention of the brain drain,” Ralph Yirikian, the General Manager of the Olympiad’s General Partner, Viva-MTS, said.
"When we launched this important competition in 2006, we had no idea that in coming years it would become an international Olympiad in the field of microelectronics with a very high international standard and help in creating of the community of young specialists involved in microelectronics”, said the Vice President of Olympiad Org Committee, Synopsys Armenia Director Hovik Musayelyan.
"I believe the Microelectronics Olympiad is a very good opportunity for everyone in the Microelectronics Design Field to test his knowledge and skills and compete against colleagues from all over the world, in order to identify the weaknesses for further improvement. Such a competition has a high reputation and it will give you and your institution a credit internationally. This is my first international competition and I am honored to be a finalist in the 16th Microelectronics Olympiad. Thanks for the organizing and programming committee for making this opportunity available," said Khaled Hammuda Mohamed Abdelrazek, an Egyptian participant who won the third prize at the 16th Olympiad.
The Olympiad covers the following topics: Olympiad topics for 2011 included Digital IC Design and Test, Analog and Mixed Signal IC Design and Test, Semiconductor Devices and Technology, and Mathematic and Algorithmic Issues of Electronic Design Automation (EDA).