Ռեկորդ ենք խփել. կարտոֆիլի մեծ ծավալով արտահանումը տեղական շուկայում գնաճի է հանգեցրել. Նախարար
Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հպարտությամբ փաստեց, որ 2021 թվականին Հայաստանը կարտոֆիլի արտահանման ռեկորդ է սահմանել։
«Ռեկորդ ենք խփել․ 30 000 կարտոֆիլ է արտահանվել ՀՀ-ից։ Այսպիսի թիվ երբեք չի եղել անկախ Հայաստանի պատմության ընթացքում», - ասաց նա՝ ի պատասխան հարցի, թե ճի՞շտ են գնահատականները, որ տեղական շուկայում կարտոֆիլի գնաճի պատճառը դրա մեծածավալ արտահանումն է եղել։
«Արտահանման աճը կամ դրա կապվածությունը գնաճի հետ կայանում է նրանում, որ եթե արտահանվում է կոնկրետ գնով և արտահանվող շուկայում այդ ապրանքն արժե կոնկրետ թիվ, ապա դա, բնականաբար, սինքրոնիզացնում է տեղական շուկայի գինը, այս դեպքում՝ կոնկրետ բարձրացնում է», - ասաց Էկոնոմիկայի նախարարը։
Նա հավելեց, որ ստեղծված կոնյուկտուրայում ֆերմերներին չպետք է զրկել իրենց եկամուտներն ավելացնելու հնարավորությունից, հայտնեց նաև, որ կարտոֆիլի «ռեկորդային արտահանումը» դեպի ԵԱՏՄ երկրներ է եղել՝ հրապարակելով այլ ցուցանիշներ ևս։
«Այս տարի մոտ 180 000 տոննա թարմ գյուղմթերք է արտահանվել․ 25-30 տոկոսով ավելի շատ, քան անցյալ տարվա ցուցանիշն է։ Տարին դեռ չի ավարտվել, հույս ունենք՝ կանցնեք 200 000 տոննա ցուցանիշը», - ասաց Քերոբյանը։

Мы побили рекорд: большие объемы экспорта картофеля привели к росту цен на местном рынке – Ваан Керобян
Сегодня после заседания правительства Армении министр экономики Ваан Керобян с гордостью констатировал в беседе с журналистами, что в 2021 году Армения побила рекорд в экспорте картофеля.
«Мы побили рекорд: из Армении экспортировано 30 000 тонн картофеля. Такого показателя никогда не было за всю историю независимой Армении», - заявил он в ответ на вопрос, правильны ли оценки, что причиной роста цен картофеля на местном рынке являются большие объемы экспорта.
«Рост экспорта или его связь с ростом цен заключается в том, что если экспортируется по конкретной цене и на экспортируемом рынке этот товар имеет конкретную цену, то это, естественно, синхронизируется с местным рынком, в данном случае конкретно повышается», - сказал министр экономики.
Он добавил, что в условиях создавшейся конъюнктуры нельзя лишать фермеров возможности увеличения доходов, сообщил также, что «рекордное количество» картофеля экспортировано в страны ЕАЭС, опубликовав также другие показатели.
«В этом году из Армении было экспортировано 180 000 тонн свежих сельхозпродуктов, это 25-30 процентов больше, чем показатель прошлого года. Год еще не завершился и мы надеемся, что превысим показатель в 200 000 тонн», - сказал Ваан Керобян.