ԵԽ անդամ երկրներից և ոչ մեկում չի հանդիպել մի իրավիճակ, երբ ընդդիմադիր 3 պատգամավոր, առանց անձեռնմխելիության հաղթհարման, հայտնվի անազատության մեջ. «Հայաստան» դաշինք
21/10/2021 10:58
«Հայաստան» դաշինքի՝ ամիսներ շարունակ ակնհայտ ապօրինի կալանավորված պատգամավոր Արթուր Սարգսյանն օրերս ազատ է արձակվել։ Երեկ դաշինքի կենտրոնական շտաբում դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորությամբ խորհրդի նիստ է տեղի ունեցել, որին մասնակցել է նաև Արթուր Սարգսյանը, հայտնում են դաշինքից:
«Հատկանշական է, որ Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրներից և ոչ մեկում չի հանդիպել մի իրավիճակ, երբ ընդդիմադիր երեք պատգամավոր առանց անձեռնմխելիության հաղթհարման հայտնվեն անազատության մեջ։ Կարևորելով այն, որ տևական ապօրինի կալանավորումից հետո Արթուր Սարգսյանն այլևս օբյեկտիվորեն կարող է իրացնել իր պատգամավորական մանդատը, մյուս կողմից պետք է ընդգծենք, որ ընդդիմադիր ևս երկու պատգամավոր՝ Արմեն Չարչյանը եւ Մխիթար Զաքարյանը, շարունակում են խայտառակ ապօրինի եղանակով մնալ անազատության մեջ։
Այս ամիսների ընթացքում մեր կողմից ձեռնարկվող գործողությունները եղել և լինելու են շարունակական և չենք կարող չարձանագրել, որ այս խայտառակ ապօրինությունները տեղի են ունենում միջազգային կառույցների լռության պայմաններում», - ասված է դաշինիքի տարածած հաղորդագրությունում:

Ни в одной из стран-членов СЕ не было ситуации, когда три оппозиционных депутата без преодоления депутатской  неприкосновенности лишались свободы – блок «Армения»
21/10/2021 12:41
Ни в одной из стран-членов СЕ не было ситуации, когда три оппозиционных депутата без преодоления депутатской неприкосновенности лишались свободы – блок «Армения»
Депутат от блока «Армения», незаконно содержащийся под арестом на протяжении месяцев Артур Саркисян на днях освобожден. Вчера в центральном штабе блока состоялось заседание совета под председательством лидера блока Роберта Кочаряна, в котором принял участие и Артур Саркисян, сообщают в блоке «Армения».
«Примечательно, что ни в одной из стран-членов Совета Европы не было ситуации, когда три оппозиционных депутата без преодоления депутатской  неприкосновенности лишались свободы. Придавая важность тому, что после длительного незаконного ареста Артур Саркисян может приступить к депутатской деятельности, считаем необходимым подчеркнуть, что еще двое оппозиционных депутатов – Армен Чарчян и Мхитар Закарян – продолжают позорным образом оставаться под арестом.
Предпринимаемые нами в течение этих месяцев действия были и будут постоянными, и не можем не констатировать, что эти позорные беззакония происходят в условиях молчания международных структур», - говорится в сообщении, распространенном блоком «Армения».