Հունիսի 20-ից հետո Նիկոլ Փաշինյանի վարկանիշը շեշտակիորեն իջել է, սա փաստ է․ իրավապաշտպան
Անշուշտ, հունիսի 20-ից հետո նաև Նիկոլ Փաշինյանի վարկանիշն է շեշտակիորեն իջել, սա փաստ է, հրավիրված ասուլիսում կարծիք հայտնեց իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը՝ դիտարկելով տարբեր համայնքներում անցկացված ՏԻՄ ընտրություններին իշխող ՔՊ-ի գրանցած արդյունքները։
Ռուբեն Մելիքյանն ընդգծեց, որ թեև համապետական ու ՏԻՄ ընտրություններն իրենց առանձնահատկություններն ունեն ու դրանք նույն հարթության մեջ դիտարկելը ճիշտ չէ, սակայն առանձնացրեց փաստեր, որոնք վկայում են, թե ինչ վստահություն են վայելում իշխանությունն ու նրա ներկայացուցիչները ընտրողների շրջանում։
«Գյումրիում ցածր՝ մոտ 25 տոկոս մասնակցությունից միայն 1/3-ը, նույնիսկ ավելի քիչը, ընտրեցին ՔՊ-ի ներկայացուցչին։ Այսինքն, կարելի է ասել, որ Գյումրու բնակչության մոտ 8 տոկոսն է, որն այս պահին վստահության է արժանացնում ՔՊ-ին։ Տաթև համայնքում երկրորդ և երրորդ տեղերը գրաված ուժերը, որոնք չգիտեմ՝ կոալիցիա կկազմեն, թե ոչ, մեկով ավելի ձայն ունեին, քան ՔՊ-ի ներկայացուցչինն էր՝ 1288 և 1289։ Սա ուզում եմ հատուկ ընդգծել, որպեսզի բոլոր այն քաղաքացիները, որոնք ասում են՝ իմ ձայնը ի՞նչ պետք է որոշի, հիշեն, որ եղել է այսպիսի ընտրություն, որտեղ մեկ ձայնն է որոշիչ», - ասաց նա։
Իսկ Գորիսում ընդդիմադիր դաշինքի նկատմամբ իրավապահների գործողությունները թեև իշխանությանը ցանկալի արդյունք չտվին, սակայն, ըստ իրավապաշտպանի, պետք է ճիշտ գնահատականի արժանանան։
«Եթե ընտրության օրը քաղաքական ընդդիմախոսների դեմ այսպիսի ռեպրեսիաներ են կիրառվում, ուրեմն իրավապահ համակարգը պետք է համոզի, ոչ թե ինչ-որ հերթապահ ձևակերպումներով կարողանա բացատրել, թե ինչու էր հույժ կարևոր հենց այդ օրը, հենց այդ պահին այդ գործողությունները կատարելը։ Հակառակ դեպքում դա դասական բռնաճնշում է ընդդիմության նկատմամբ, որն իրականում, տեսանք, որ արդյունք չտվեց, բայց պատասխանատվությունից չի ազատում այդ բռնաճնշումներն իրականացնողներին», -  ասաց Մելիքյանը։
Նա արձագանքեց նաև ՔՊ խմբակցության պատգամավոր, Գորիսում ՔՊ-ի թեկնածուի քարոզարշավն ակտիվ իրականացնող Արմեն Խաչատրյանի այն հայտարարությանը, թե իրենք «լավ են արել», որ ընտրությունների օրը այդքան ոստիկանական ուժեր են կուտակել Գորիսում։
«Ինչ վերաբերում է այդ անձին՝ ՔՊ-ի նախկին ոստիկան պատգամավորին, ապա այդ նախկին ոստիկանը, որը 2018 թվականին, բարձրաստիճան սպա լինելով, երդմանը հակառակ, ուղիղ համագործակցել է իշխանության զավթման փորձ կատարող ուժերի հետ, թող հիշի, որ եթե ինքն է «լավ անում», ուրիշն էլ իր նկատմամբ կարող է լավ անել, և այդ օրը հեռու չէ», - նշեց իրավապաշտպանը։
Հիշեցնենք, որ Գորիսում՝ «Առուշ Առուշանյան դաշինքի» շտաբում, ոստիկանության գործողությունների պատճառների մասին պարզաբանում էր ներկայացրել նաև ՀՀ փոխոստիկանապետ Արա Ֆիդանյանը։ Նա ասել էր, որ պարտադիր չէ, որպեսզի որևէ խնդիր լինի, նոր միայն ոստիկանությունը ձեռնարկի միջոցառումներ։ Ընդդիմադիր դաշինքի շտաբում ոստիկանության միջոցառումը, Ֆիդանյանի խոսքով, կանխարգելիչ բնույթի էր։

После 20 июня рейтинг Никола Пашиняна резко упал, это факт – Рубен Меликян
Несомненно, после 20 июня рейтинг Никола Пашиняна резко упал, это факт, заявил сегодня на пресс-конференции правозащитник Рубен Меликян, касаясь результатов правящей партии «Гражданский договор» на прошедших выборах в органы местного самоуправления.
Рубен Меликян отметил, что хотя общегосударственные выборы и выборы в органы местного самоуправления имеют свои особенности и рассматривать их в одной плоскости неправильно, тем не менее, есть факты, которые свидетельствуют о доверии избирателей к властям и ее представителям.
«В Гюмри, при явке избирателей 25%, за представителя «Гражданского договора проголосовала только 1/3 избирателей, даже меньше. То есть, можно сказать, что сейчас партии «Гражданский договор» доверяют только 8% жителей Гюмри. Занявшие в общине Татев второе и третье место силы, которые не знаю, сформируют коалицию или нет, получили на один голос больше, чем у представителя «Гражданского договора» – 1288 и 1289. Хочу особо подчеркнуть это, чтобы все те люди, которые говорят: что может решить мой голос, помнили, что есть такие выборы, где один голос – решающий», - сказал он.
По словам правозащитника, хотя и действия правоохранителей в Горисе не дали властям желательного результата, однако они должны удостоиться надлежащей оценки.
«Если в день выборов против политических оппонентов осуществляются такие репрессии, значит, правоохранительная система должна убедить, а не пытаться какими-то дежурными формулировками объяснить, почему именно в этот день и в этот момент было очень важно проводить такие действия. В противном случае это классическая репрессия против оппозиции, которая, как мы видели, в действительности не дала результата, однако не освобождает от ответственности тех, кто осуществлял эти репрессии», - отметил Рубен Меликян.
Он также ответил на заявление депутата фракции «Гражданский договор», осуществляющего активную предвыборную агитацию в Горисе Армена Хачатряна о том, что они «хорошо следили», что сконцентрировали в день выборов в Горисе столько полицейских сил.
«Что касается этой персоны, бывшего полицейского, депутата «Гражданского договора», который в 2018 году, будучи высокопоставленным офицером, вопреки присяге, открыто сотрудничал с силами, которые пытались захватить власть, то пусть помнит, что если он «хорошо делает», то другой тоже может правильно поступить с ним, и этот день недалек», - отметил правозащитник.