Ուսուցիչների կամավոր ատեստավորումը Հայաստանի հետագա զարգացման գործում շրջադարձային նշանակություն պետք է ունենա. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
21/10/2021 11:41
Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ այս օրերին ընթանում է կարևորագույն ռազմավարական ծրագրերից մեկի իրագորոծումը, որն, իր կարծիքով, շրջադարձային նշանակություն պետք է ունենա Հայաստանի հետագա զարգացման գործում:
«Խոսքը ուսուցիչների կամավոր ատեստավորման գործընթացի մասին է, այսինքն՝ ուսուցիչները իրենք են ընտրում ատեստավարել, վերահաստատել իրենց որակավորումը, թե ոչ. սրա արդյունքում նրանց աշխատավարձերը, կախված հավաքած միավորներից, նոյեմբեր ամսից կբարձրանան 30, 40 կամ 50 տոկոսով», - ասաց Փաշինյանը:
Նա նշեց, թե որոշ ժամանակ բաց կթողնեն կամավոր ատեստավորման պատուհանը, ընդ որում, առարկների ցանկը կընդայլնեն, բոլոր առարկաներով կամավոր ատեստավորում կիրականացնեն:
Վարչապետի խոսքով՝ պլանավորում են հաջորդ փուլով արդեն իսկ ատեստավորված ուսուցիչների համար իրականացնել երկրորդ ատեստավորումն՝ ավելի բարձր չափանիշներով:
«Այսինքն՝ այն ուսուցիչները, որոնք մի անգամ իրենց աշխատավարձն իրենց գիտելիքով կարողացել են բարձրացնել, նրանք հնարավորություն կունենան ևս մի անգամ կրկին ատեստավորման միջոցով բարձրացնել իրենց աշխատվարձը», - ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ այս գործընթացը կլինի բացարձակ կամավոր:
Նա ասաց, որ պրոցեսի այս շղթան փակելը ամբողջությամբ կտևի երեք-չորս տարի:
«Այն ուսուցիչները, որոնք կխոստովանեն, որ չունեն համապատասխան որակավորում, մենք այդ ուսուցիչներին կաջակցենք մասնագիտական վերապատրաստում անցնել ու աշխատանք փորձել գտնել այլ ոլորտում, որովհետև կառավարությունը չի կարող հանդուրժել ցածր որակավորում ունեցող ուսուցչի ներկայությունը դպրոցներում», - ասաց վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ պետք է ապահովեն, որ բարձր որակավորում ունեցող ուսուցիչները նաև կարողանան իրենց գիտելիքները փոխանցել հեռավոր գյուղերի աշակերտներին:
ԿԳՄՍ նախարար Վահան Դումանյանն էլ ասաց, որ սեպտեմբերի 26-ին վերջին ատեստավորումն է եղել, դիմել է 1372 ուսուցիչ, որոնցից ատեստավորման գործընթացին մասնակցել է 996-ը:
«468 ուսուցիչ կստանա 30, 40 կամ 50 տոկոս հավելավճար», - նշեց նախարարը:
Փաշինյանն ասաց, թե այն ուսուցիչները, որոնք այս փուլը չեն անցել, կարող են մասնակցել հաջորդ փուլին:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն էլ ասաց, որ ընդամենը կարճ ժամանակ առաջ ԱԱԾ-ի կողմից մի դեպք էր բացահայտվել, որ գնահատման կենտրոնի աշխատակիցը գումարի դիմաց տեստեր էր նախապես տրամադրել:
Նիկոլ Փաշինյանն էլ ասաց, թե գործընթացին անհրաժեշտության դեպքում դատախազությունն էլ կներգրավվի, որ նման երևույթները բացառվեն:

Добровольная аттестация учителей должна иметь переломное значение для дальнейшего развития Армении – Никол Пашинян
21/10/2021 13:10
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня на заседании правительства, что в эти дни реализуется одна из важнейших стратегических программ, которая должна иметь переломное значение для дальнейшего развития Армении.
«Речь идет о процессе добровольной аттестации учителей, то есть, учителя сами выбирают аттестацию, подтвердить свою квалификацию или нет. В результате этого их зарплаты, в зависимости от набранных баллов, будут повышены с ноября на 30, 40 или 50%», - сказал Пашинян.
Он отметил, что окно добровольной аттестации будет оставаться открытым некоторое время, причем, перечень предметов расшириться, по всем предметам будет проведена добровольная аттестация.
По словам премьера, для учителей, которые уже прошли аттестацию, планируется провести второй этап аттестации по более высоким критериям.
«То есть, те учителя, которые за счет своих знаний смогли повысить свою зарплату, будут иметь возможность еще раз повысить свою зарплату посредством аттестации», - сказал он.
По словам Никола Пашиняна, этот процесс будет абсолютно добровольным.
Премьер также отметил, этот процесс продлится три-четыре года.
«Тем учителя, которые признаются, что не имеют соответствующей квалификации, мы посодействуем пройти профессиональную переподготовку и попытаться найти работу в другой сфере, потому что правительство не может терпеть присутствие учителей с низкой квалификацией в школах», - сказал премьер-министр.
По его словам, должны также обеспечить, чтобы учителя с высокой квалификацией могли передавать свои знания ученикам в дальних селах.
Министр образования, науки, культуры и спорта Ваан Думанян сказал, что последняя аттестация проходила 26 сентября, обратились 1372 учителей, из них 996 участвовали в процессе аттестации.