Գլխավորը ոչ թե Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների գտնվելու ժամկետը երկարացնելն է, այլ` Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերություններ կառուցելը. Պուտին
21/10/2021 23:03
Մոսկվան, ի թիվս այլ հարցերի, դիտարկում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև իրավիճակի կարգավորման բազմակողմ տարբերակ, , մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, Սոչիում «Վալդայ» քննարկման ակումբի հանդիպման ժամանակ ասել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
«Մենք աշխատում ենք դրա վրա, այդ թվում նաև մեր գործընկերների հետ։ Կարևոր է հասնել հիմնական նպատակին` անվտանգության իրավիճակին և ապագա հարաբերությունների բարելավմանը: Առայժմ բոլոր նպատակները, որոնք սահմանել ենք, ընդհանուր առմամբ, կարողացել ենք ապահովել, տեսնենք, թե ինչ կլինի հետո», - ասել է Պուտինը։
Նա հիշեցրել է, որ եռակողմ հայտարարության կետով նախատեսում է հակամարտության գոտում ռուսական խաղաղապահների գտնվելու ժամկետի հնարավոր երկարաձգում։
«Բայց հարցը դա չէ, այլ այն, թե ինչպես կառուցել հարաբերությունները երկու երկրների միջև, սա ամենակարևորն է, և ես հուսով եմ, որ մենք կկարողանանք դա անել», - ընդգծել է ՌԴ նախագահը:

Главное – не продление срока пребывания российских миротворцев в Карабахе, а выстроить отношения между Арменией и Азербайджаном - Путин
21/10/2021 22:58
Москва рассматривает в том числе многосторонний вариант урегулирования ситуации между Арменией и Азербайджаном, в частности Минскую группу ОБСЕ, заявил президент России Владимир Путин на заседании дискуссионного клуба «Валдай» в Сочи.
«Мы над этим работаем, в том числе с нашими партнерами, важно добиваться главной цели - ситуации безопасности и строительства будущих отношений в позитивном ключе. Пока все то, что мы ставили перед собой целью, в целом нам этого удается добиться, будем смотреть, что будет дальше», - сказал Путин.
Он напомнил, что статьей трехстороннего заявления предусмотрено возможное продление пребывания в зоне конфликта миротворческого контингента РФ.
«Но дело не в этом, а в том, чтобы выстроить отношения между двумя странами - вот что самое главное, и надеюсь, что нам удастся это сделать», - подчеркнул президент РФ.