«Գեոպրոմայնինգը» հայտարարել է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում կրճատումներ անելու մասին. Գործազուրկ կդառնա 1400 մարդ
22/10/2021 14:46
Սյունիքում գործազրկության նոր ալիք է հասունանում. Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի նոր սեփականատերերը հայտարարել են 1400 մարդ կրճատելու մտադրության մասին։
Մինչ դատական կարգով վիճարկվում է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի բաժնետոմսերի 60 տոկոսը «Գեոպրոմայնինգ Արմենիային» օտարելու գործարքը՝ վերջինս արդեն իսկ ձեռնամուխ է եղել կոմբինատի վերակազմավորմանը։
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ երեկ կոմբինատ են այցելել «Գեոպրոմայնինգ Արմենիային» ընկերության ներկայացուցիչները՝ ի դեմս գլխավոր տնօրեն Ռոման Խուդոլիի։ Վերջինս վերադարձել է, սակայն նրա հետ ժամանած մենեջերները մնացել են։ Նրանք հայտարարել են, որ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի 1400 աշխատակից ազատվելու է։
Նկատենք, որ սույն կոմբինատը մեծ դերակատարում ունի Սյունիքում աշխատատեղերի ապահովման գործում և աշխատատեղերի կրճատումը ոչ միայն մեծ հարված կլինի, այլ նաև կնպաստի զանգվածային արտագաղթին։
«Փաստինֆո»-ն փորձում է կրճատումների վերաբերյալ մեկնաբանություն ստանալ նաև «Գեոպրոմայնինգ Արմենիա» ընկերությունից։

«ГеоПроМайнинг» объявил о сокращениях на Зангезурском медно-молибденовом комбинате: 1400 человек останутся без работы
22/10/2021 15:25
В Сюнике назревает новая волна безработицы. Новые владельцы Зангезурского медно-молибденового комбината заявили о намерении сократить 1400 человек.
Пока в судебном порядке оспаривается сделка по отчуждению 60% акций Зангезурского медно-молибденового комбината «Геопромайнинг Армения», последняя уже приступила к реорганизации комбината. По сведениям «ФактИнфо», вчера комбинат посетили представители компании «Геопромайнинг Армения» в лице генерального директора Романа Худоли. Он вернулся, однако прибывшие с ним менеджеры остались. Они заявили, что 1400 сотрудников Зангезурского медно-молибденового комбината будут уволены.
Отметим, что Зангезурский медно-молибденовый комбинат играет значительную роль в обеспечении рабочих мест в Сюнике и сокращение рабочих мест не только станет большим ударом, но и приведет к массовой миграции.
«ФактИнфо» пытается получить комментарии по поводу сокращений также от компании «Геопромайнинг Армения».