Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելը նշանակում է մի մեծ քար նետել Արցախի ինքնորոշման, Արցախի ճակատագրի վրա․ Սեյրան Օհանյան (Տեսանյութ)
25/10/2021 12:22
Ցավալի է, որ նույնիսկ պատերազմից հետո այսօրվա իշխանությունները հետևություն չարեցին, պարտությունների շարանը շարունակվեց, Ադրբեջանը, թուրքերը հայտնվեցին ՀՀ սահմաններում, դեռ ավելին՝ ներխուժեցին մեր սահմաններից ներս՝ գրավելով կարևորագույն ռազմավարական կետեր, բարձունքներ, ճանապարհներ, որոնք ՀՀ սահմանամերձ բնակավայրերի կենսունակության ապահովվող ենթակառույցներ են։ Դրանք այսօր շահարկման և Հայաստանի վրա ճնշումներ գործադրելու առիթ են հանդիսանում, գյումրեցիների հետ հանդիպմանը, անդրադառնալով տարածաշրջանային իրավիճակին, Հայաստանի անվտանգությանը սպառնացող խնդիրներին, ասել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը։
Նա Օհանյանն ընդգծել է, որ թշնամի պետությունների հիմնական նպատակը Հայաստանի և Արցախի օղակը սեղմելն է, իսկ տրանսպորտային ճանապարհների ապաշրջափակումը հետագայում բերելու է ավելի խորը շրջափակման։
«Այն արտահայտվելու է տնտեսական ճնշումներով, ամենացավալին՝ Սյունիքում, Գեղարքունիքում մեր ժողովրդագրական նկարագրի փոփոխմամբ։ Այսինքն, թուրքերը տարբեր պատրվակներով տնտեսության զարգացման, կապեր հաստատելու առումով գալու են, լցվեն Հայաստան և անորոշ է դառնալու և՛ Արցախի, և՛ Հայաստանի հեռանկարային ամբողջ պատմությունը», - նշել է Սեյրան Օհանյանը։
Նրա խոսքով՝ այսօրվա իշխանության քայլերը վտանգի տակ են դնում մեր հայրենիքի մի շարք հատվածներ. լուրեր են շրջանառվում նաև նոյեմբերի 9-ին ստորագրվելիք նոր փաստաթղթի մասին, որն, ըստ Սեյրան Օհանյանի, իշխանության հռչակած «խաղաղության օրակարգի» շրջանակում կարող է նշանակել «խաղաղության» դիմաց հակառակորդի տարածքային ամբողջականության ճանաչում։
«Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելը նշանակում է մի մեծ քար նետել Արցախի ինքնորոշման վրա, Արցախի ճակատագրի վրա», - շեշտել է Սեյրան Օհանյանը։

Признание территориальной целостности Азербайджана означает поставить крест на самоопределении Арцаха, на судьбе Арцаха – Сейран Оганян
25/10/2021 13:03
Прискорбно, что сегодняшние власти даже после войны не сделали выводов, череда поражений продолжилась, Азербайджан, турки оказались на границах Армении, более того, вторглись на нашу суверенную территорию, захватив важнейшие стратегические пункты, высоты, дороги, которые обеспечивали жизнедеятельность приграничных населенных пунктов Армении. Эти инфраструктуры становятся сегодня поводом для оказания давления на Армению, заявил в ходе встречи с жителями Гюмри руководитель фракции «Армения» Сейран Оганян, касаясь ситуации в регионе и угроз безопасности Армении.
Сейран Оганян подчеркнул, что основная цель вражеских государств – сжать кольцо вокруг Арцаха и Армении, а разблокирование транспортных коммуникаций приведет в дальнейшем к глубокой блокаде.
«Это будет отражаться в экономическом давлении, и самое печальное – приведет к изменению демографической картины в Сюникке, Гегаркунике. То есть, турки под предлогом развития экономики, установления связей, придут, заполнят Армению, и вся перспективная история и Арцаха, и Армении станет неопределенной», - отметил Сейран Оганян.
По его словам, шаги действующей власти ставят под угрозу ряд участков нашей родины: муссируются сведения также о предстоящем 9 ноября подписании нового документа, который в рамках провозглашенной властями «эпохи мира» может означать признание территориальной целостности противника взамен «мира».
«Признание территориальной целостности Азербайджана означает поставить большой крест на самоопределении Арцаха, на судьбе Арцаха», - отметил Сейран Оганян.