ՀՀ բյուջեով հնարավոր էր ռազմական ծախսերն ավելի մեծացնել՝ ի հաշիվ տասներորդական նշանակության ասֆալտապատումների. Կարեն Հովհաննիսյան
25/10/2021 18:10
Պատերազմից հետո պաշտպանական ծախսերը 11%-ով ավելացնելն իրականում բավարար չէ. պետության կողմից շատ ավելի մեծ ծախսեր պետք է նախատեսվեին։ ՀՀ բյուջեով հնարավոր էր ռազմական ծախսերն ավելի մեծացնել՝ ի հաշվի տարատեսակ մանր-մունր, տասներորդական նշանակության ծախսերի, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում վստահություն հայտնեց ռազմական փորձագետ Կարեն Հովհաննիսյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ վաչապետի այն հայտարարությանը, թե 2022 թվականին նախատեսվում է պաշտպանական ծախսերն ավելացնել ավելի քան 345 մլրդ դրամով։
«Պետական բյուջեով իրատեսակն է ավելի մեծ հատկացում կատարել, բայց դա հնարավոր է այլ ծախսերի կրճատման հաշվին։ Հետպատերազմյան երկրում պարտադիր չէ, օրինակ, լայն թափով ճանապարհաշինություն կամ ասֆալտաշինություն իրականացնել, այն դեպքում, երբ առաջնագծում, նոր բնագծերում և դիրքերում կահավորում չի իրականացվել։ Այսինքն՝ սրանք համադրելի գործողություններ չեն և հասկանալի էլ չեն»,- ասաց փորձագետը։
Կարեն Հովհաննիսյանը շեշտեց՝ պետությունը պետք է առաջնահերթություններ սահմանի՝ կարևորությունը նախևառաջ տալով Զինված ուժերին։
«Առաջնահերթությունները պետք է սահմանվեին հենց պատերազմի ակտիվ փուլի ավարտից հետո, ընդ որում՝ ոչ թե 11 տոկոսով ավելացումների կամ զուտ հայտարարությունների տեսքով, այլ՝ գործնականում։ Այլապես եկավ մի պահ, երբ մենք հասկացանք, որ հարկավոր է Կապան-Գորիս որոշակի հատվածը շրջանցող ճանապարհ ունենալ։ Այդ ճանապարհն իրականում կարելի էր կառուցել միջհամայնքային կամ համայնքային ասֆալտապատումների փոխարեն։ Այսինքն՝ առկա խնդիրը կարելի էր ավելի վաղ կանխատեսել,  ինչը, սակայն, չի արվել», - ամփոփեց Կարեն Հովհաննիսյանը։

Расходы на оборону можно было еще увеличить за счет сокращения третьестепенных программ по асфальтированию – Карен Ованнисян
25/10/2021 19:20
Увеличение оборонного бюджета Армении на 11%, в действительности, недостаточно: государство должно было предусмотреть гораздо больше расходов. В бюджете можно еще больше увеличить расходы на оборону за счет различных мелких третьестепенных затрат, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am военный эксперт Карен Ованнисян, касаясь заявления премьер-министра Никола Пашиняна о том, что в будущем году оборонный бюджет составит более 345 млрд. драмов.
«Сделать больше отчислений из бюджета – вполне реалистично, но это возможно за счет сокращения других расходов. В послевоенной стране, например, необязательно осуществлять широкомасштабное дорожное строительство или асфальтирование в условиях, когда передовая линия не оборудована. То есть, эти действия несопоставимы и непонятны», - сказал он.
Карен Ованнисян отметил, что государство должно установить приоритеты, прежде всего, отдавая предпочтение Вооруженным силам.
«Приоритеты должны были быть установлены сразу после завершения активного этапа войны, причем не за счет 11% увеличения или в виде заявлений, а на деле. В противном случае наступил момент, когда мы поняли, что нужно построить дорогу для объезда участка межгосударственной дороги Горис- Капан. В действительности, эту дорогу можно было построить вместо асфальтирования межобщинных или общинных дорог. То есть эту проблему можно было спрогнозировать раньше, что, однако, не было сделано», - резюмировал эксперт.