Վիվա-ՄՏՍ. Գանձաքարում կիսակառույցի խնդիր կլուծվի
Երկուսենյականոց կիսակառույց, կոմունալ հարմարությունների բացակայություն, վառարանի ծխից սևացած պատեր, բազմաթիվ հոգսեր և դրանք լուծելու անորոշություն… Իսկանդարյանների հիշողության մեջ վերջին 13 տարում այս պատկերից այն կողմ ուրիշ ոչինչ չկա: Տավուշի մարզի Գանձաքար գյուղում բնակվող ընտանիքը հարմարավետ կյանքի փոխարեն ընտրել է զավակների բարեկեցիկ ապագան ապահովելու ճանապարհը: Ֆինանսական ներդրումներ են կատարվել ոչ թե տան կառուցման, այլ դստեր և որդու բուհական կրթության ապահովման համար: Դա եղել է զավակների և ընտանիքի մոր՝ Նելլի երազանքը, ով ևս բարձրագույն կրթություն ունի:
Տարիներ շարունակ արտերկրի ճանապարհն ընտրած երիտասարդ տանտերը՝ Արտակը, արտագնա աշխատանքի արդյունքով կարողացել է իրականացնել իրենց առջև դրված նպատակը: Այժմ զավակների հաջողությամբ հպարտացող ընտանիքը, գտել է նաև կիսակառույցը հարմարավետ տուն դարձնելու ճանապարհը: Այդ հարցում նրանց աջակցելու պատրաստակամություն են հայտնել բնակարանաշինության ծրագրով գործակցող Վիվա-ՄՏՍ-ն ու «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնը»: Տարիների գործընկերների համակարգված աշխատանքի շնորհիվ հերթական ընտանիքը պատրաստվում է մինչև տարեվերջ բնակարանամուտ նշել: Արտակն արդեն սկսել է շինարարությունը. քարը քարին է դնում ժպիտով և զավակների հետագա կյանքը ևս մեկ աստիճանով ապահով դարձնելու վճռականությամբ:
«Ձեզ համար կյանքի նոր էջ է բացվում: Փորձեք ամեն ինչ անել, որպեսզի կառուցվող պատերի հետ ամրանա նաև ձեր զավակների լավատեսությունը: Նրանց երիտասարդության տարիների հիշողությունը պետք է ավելի լուսավոր լինի: Գիտեմ, որ, անտեսելով ձեր բարեկեցությունը, հոգացել եք երեխաների բարձրագույն կրթության մասին: Տան կառուցումը հետաձգել եք՝ նրանց ապագայի համար: Այժմ, այս ծրագրի շնորհիվ, կիրականացնեք նաև երկրորդ երազանքը՝ ամուր ու լուսավոր տուն կունենաք: Ձեր կողքին ենք՝ անկախ հեռավորությունից»,- տեսազանգով ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Շատ ծանր հոգսեր եմ ունեցել: Դժվար է եղել. տարրական պայմաններ չեն եղել: Փորձել ենք հարմարվել, բայց ամեն ինչ անել, որպեսզի երեխաներս լավ կրթություն ստանան: Կարծես թե մեր երազանքներն սկսում են իրականանալ: Բոլորս ուզում էինք լավ տուն ունենալ: Հիմա արդեն կավելանա ևս երկու ննջասենյակ, կունենանք կոմունալ հարմարություններով ապահովված մեծ տուն»,- ասել է տանտիրուհին՝ Նելլի Ղազարյանը:
Վիվա-ՄՏՍ-ն ու «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնը» շարունակում են 2021թ. բնակարանաշինության ծրագիրը: Հայաստանի բոլոր մարզերում շինարարական աշխատանքներ են կատարվում: Դրանցում առայժմ կամավորներ չեն ներգրավվում: Հիմնականում աշխատում են ընտանիքները, քանի որ համավարակը ստիպում է զգուշավոր լինել: Ընտանիքներին աջակցելու՝ գործընկերների հետևողականությունը, սակայն, էապես նպաստում է ցանկալի արդյունք արձանագրելուն: Վիվա-ՄՏՍ-ի ֆինանսավորմամբ ընթացիկ տարում նախատեսվում է տուն կառուցել, գնել կամ վերանորոգել 84 ընտանիքի համար:

A two-room semi-built building, lack of facilities, walls covered in smoke coming from the stove, many problems and uncertainty of perspectives to solve them… The Iskandaryans can't reproduce anything beyond this in their memory for the last 13 years. The family living in Gandzakar village of Tavush region has chosen the path of ensuring a decent future for their children instead of a comfortable life. Financial investments were made not in the construction of the house but in the higher education of their daughter and son. It was the dream of the family mother, Nelly, who has higher education, too.
For many years, Artak, the young homeowner, had chosen to work abroad to achieve his goal. Now, the family, proud of their children's success, has found a way to turn the semi-built building into a comfortable home. Viva-MTS and the “Fuller Center for Housing Armenia”, partners implementing the housing project, have expressed readiness to assist them. Thanks to the coordinated work of years of the partners, another family will celebrate housewarming by the end of the year. Artak has already started the construction. He puts the stone on the stone with a smile and the determination to make the future of their children one step safer.
“A new page opens in your life. Try to do your best to ensure optimism in your children grows with every stone added to these walls. They have to have brighter memories of youth. I know that you have done everything to make sure your children get higher education. You have postponed building the house for the sake of their future. Now with this program you will have your second dream come true; you will have a well-built home filled with light. We are by your side no matter the distance,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said during the video call.
'”I have gone through many hardships. It was very difficult; we lacked basic conditions. We have tried to cope with all difficulties, but we have done our best for our children to receive education. Now, it seems the dreams are coming true; we all wanted to have a decent home. Now, two more bedrooms will be added, we will have a big house with all necessities,” said Nelly Ghazaryan, the housewife.
Viva-MTS and the “Fuller Center for Housing Armenia” continue the 2021 housing program. In all regions of Armenia, construction works are now in process. Still, no volunteers are engaged in it; the construction works are carried out basically by families as the pandemic dictates its rules of caution. However, the consistency of the partners in assisting the families, significantly contributes to the desired result. In the current year, owing to the financial investment by Viva-MTS, it is planned to build, purchase or renovate homes for 84 families.