Իրանական բեռնատարներից վճարների գանձումը դեմ է եռակողմ համաձայնությանը. Հայաստանում Իրանի դեսպան
Հայաստանում Իրանի դեսպանը հայտարարել է, որ ըստ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի եռակողմ հրադադարի համաձայնագրի՝ տարանցիկ ճանապարհը պետք է ունենար իր նախկին կարգավիճակը մինչև նոր ճանապարհի ավարտը: Նա նշել է. «Ցավոք, մենք տեսանք, որ ադրբեջանական կողմն իրանական բեռնատարներից վճար էր գանձում»:
Աբբաս Բադախշան Զոհուրին «Tasnim» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում նշել է, որ Իրանի անկախության օրվանից Իրան-Հայաստան հարաբերությունները լավ են և ամենաբարձր մակարդակի վրա, և չնայած տարբեր կառավարությունների վերելքներին ու վայրէջքներին, դրանք միշտ  դրական են եղել։
«Մենք Հայաստանի հետ ունենք մի քանի հազար տարվա երկար պատմություն, և հայ հայրենակիցների առկայության շնորհիվ այդ հարաբերություններն ավելի ամուր են։ Այնուամենայնիվ, երկու երկրների միջև լավ քաղաքական հարաբերություններին զուգահեռ, մենք տնտեսական հարթությունում չենք ունեցել ցանկալի արդյունքներ, ինչպես պետք է ունենայինք»,-նշել է նա։
Խոսելով Հարավ-հյուսիս տարանցիկ ճանապարհին մասին դեսպանն ընդգծել է. «Մենք ունենք Հնդկական օվկիանոսի ճանապարհը դեպի Չաբահար և Պարսից ծոց, այնուհետև երկաթուղային ճանապարհ դեպի Ջոլֆա-Հայաստան-Վրաստան և Սև ծով, որը անվտանգ և շատ հարմար երթուղի է առևտրի համար, և այս ճանապարհին գտնվող երկրները կարող են  օգտվել դրա առավելություններից»:
«Տրանսպորտային երթուղու մի մասը կապված է Սիսիանի ճանապարհի հետ, որը 60 կմ երկարություն ունի և գտնվում է Հայաստանի հարավում՝ Սյունիքի մարզում: Ձեռնարկվող միջոցառումների արդյունքում, այս ճանապարհը կարճացնում է նախորդ ճանապարհը: ՀՀ կառավարությունը վերականգում է այս ճանապարհը և Իրանն, ամենայն հավանականությամբ, կմասնակցի  կառուցման աշխատանքներին: Հաշվի առնելով, որ ճանապարհաշինության, թունելների և կամուրջների կառուցման ոլորտում Իրանի հնարավորությունները տեսանելի չեն հարակից շատ երկրներում, այս առնչությամբ Իրանի մասնակցության շուրջ բանակցությունները շարունակվում են»,-հավելել է դեսպանը։
Բադախշան Զոհուրին հարավ-հյուսիս տարանցիկ ճանապարհի խնդիրների մասին ասել է. «Այս ճանապարհի մի մասը գտնվում է Գորիսի տարածաշրջանում՝ 21 կմ երկարությամբ, որի երկու հատվածը նախկին խորհրդային քարտեզների համաձայն գտնվում են Ադրբեջանի տարածքում: Ըստ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև  բանակցությունների, այս Ճանապարհը պետք է գործեր նախկին կարգավիճակով, մինչև նոր ճանապարհի ավարտը: Սակայն ցավոք, որոշ ժամանակ առաջ ադրբեջանական կողմը ճանապարհը սկզբում փակեց երկու օրով,  իսկ այն բացելուց հետո, իրանի բեռնատարներից վճարներ են գանձվում»:

Взимание пошлин с иранских грузовиков противоречит трехстороннему заявлению – посол Ирана в Армении
Чрезвычайный и Полномочный посол Исламской Республики Иран в Армении Аббас Бадахшан Зохури заявил, что, согласно трехстороннему заявлению России, Армении и Азербайджана о прекращении огня, транзитная дорога должна была сохранить свой прежний статус до строительства новой объездной дороги.
Иранский дипломат в интервью информационному агентству Tasnim отметил также, что с момента обретения независимости отношения между Ираном и Арменией были хорошими и на самом высоком уровне и, несмотря на взлеты и падения различных правительств, арямно-иранские отношения были положительными всегда.
«Наша с Арменией история насчитывает несколько тысяч лет. Благодаря нашим армянским соотечественникам эти отношения являются более крепкими. Тем не менее, параллельно с хорошими политическими отношениями между двумя странами, мы не достигли желаемых результатов в экономической плоскости, как того ожидалось», - добавил посол Ирана.
Касаясь вопроса строительства транзитной дороги с юга на север, дипломат подчеркнул: «У нас есть маршрут из Индийского океана в порт Чабахар и Персидский залив, железнодорожный маршрут Джульфа-Армения-Грузия и к Черному морю. Это очень безопасный и удобный маршрут для торговли, и страны, расположенные на этом маршруте, могут эффективно пользоваться его преимуществами».
Он также не исключил участия Ирана в строительстве объездной дороги протяженностью в 60 км через город Сисиан.
«Часть транспортного маршрута связана с дорогой Сисиана, которая имеет протяженность в 60 км и находится на юге Армении, в Сюникской области. В результате проводимых мероприятий эта дорога короче прежнего пути. Правительство Армении восстанавливает эту дорогу, и Иран, по всей вероятности, примет участие в строительных работах. Учитывая, что возможности Ирана в сфере дорожного строительства, строительства туннелей и мостов не видны во многих соседних странах, переговоры об участии Ирана в этих работах продолжаются», - сказал посол.
Что касается проблем на транзитной дороге юг-север, Аббас Бадахшан Зохури сказал, что два участка этой находящейся в районе Гориса 21-километровой дороги, согласно старым советским картам, находятся на территории Азербайджана.
«Согласно трехстороннему заявлению Армении, РФ и Азербайджана о прекращении огня, предполагается, что эта дорога должна была сохранить прежний статус до завершения строительства новой дороги. Но, к сожалению, мы увидели, что некоторое время назад дорога была закрыта азербайджанской стороной сначала на два дня, а затем, после ее открытия, с водителей иранских грузовиков взимается плата за проезд», - сказал посол.