«Նոր օրենքը սահմանափակում է խոսքի ազատությունը». Լրագրողական միջազգային կազմակերպությունները միանում են Հայաստանի Ժուռնալիստների միության պահանջին
25/10/2021 16:55
«Կոչ ենք անում ՀՀ իշխանություններին վերանայել օրինագիծը». Լրագրողական միջազգային կազմակերպությունները միանում են Հայաստանի Ժուռնալիստների միության պահանջին
2021 թվականի հոկտեմբերի 5-ին Հայաստանում ուժի մեջ մտավ մի նոր օրենք՝ բարձրացնելով «վիրավորանքի» և «զրպարտության» համար նախատեսված  տուգանքների առավելագույն շեմը նախկինից երեք  անգամով:  Լրագրողների միջազգային ֆեդերացիան (IFJ)  և Լրագրողների եվրոպական ֆեդերացիան (EFJ) միացել են իրենց  գործընկեր  Հայաստանի ժուռնալիստների միությանը (UJA)՝ դատապարտելով այս օրենքը և դրա ազդեցությունը խոսքի ազատության իրավունքի վրա։
Զրպարտության մասին օրենքն ընդունվել է Ազգային ժողովի կողմից 2021 թվականի մարտին՝ այն բանից հետո, երբ  Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցի օգտատերերից մեկը վարչապետի նկարի ներքո մեկնաբանություն էր հրապարակել, որը դիտարկվել էր՝ որպես վիրավորական: Օրենքը  ՀՀ Սահմանադրական դատարանը Սահմանադրությանը համապատասխանող ճանաչեց այս ամիս: Այն սահմանում է, որ «վիրավորանքի» համար առավելագույն տուգանքը կկազմի 5400 եվրո, իսկ «զրպարտության» համար՝ գրեթե 11 հազար եվրո։
Սույն օրենքը ՍԴ էր ուղարկվել այն բանից հետո, երբ նախագահ Արմեն Սարգսյանը մերժել էր այն ստորագրել՝ օրենքի սահմանադրականության և մամուլի ազատության վրա դրա հնարավոր ազդեցության վերաբերյալ մտահոգություններ հայտնելուց հետո։ «Այս օրենքն ակնհայտորեն սահմանափակում է խոսքի ազատության իրավունքը, որը ժողովրդավարության ամենակարևոր հիմնասյուներից է, դրա զարգացման և յուրաքանչյուր անձի ինքնադրսևորման հիմնական պայմաններից մեկը»,- հայտարարության մեջ նշել է Հայաստանի ժուռնալիստների միությունը:
Հայաստանի Ժուռնալիստների միությունը բազմիցս զգուշացրել է օրենքի հետևանքների մասին և իր մտահոգությունը  հայտնել լրատվամիջոցների նկատմամբ դրա ազդեցության վերաբերյալ: ՀԺՄ-ն հավելել է, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը նախատեսում է նման տուգանքներ նշանակելիս երկրի և մեղադրյալների տնտեսական վիճակը հաշվի առնելու անհրաժեշտություն։
IFJ-ի գլխավոր քարտուղար Էնթոնի Բելանջերն ասել է.
«Մենք ՀԺՄ-ի կողքին ենք  ընդդեմ մի օրենքի, որն ունի հստակ քաղաքական նպատակ և դրամատիկ հետևանքներ կունենա մամուլի և լրատվամիջոցների աշխատողների վրա»:
EFJ գլխավոր քարտուղար Ռիկարդո Գուտիերեզն իր հերթին նշել է.
«Այլ երկրների փորձառությունից մենք գիտենք, որ նման բարձր տուգանքները օգտագործվում են լրագրողներին վախեցնելու և լռեցնելու համար։ Մենք խստորեն կոչ ենք անում Հայաստանի իշխանություններին վերանայել օրինագիծը՝ մեր գործընկերների հետ երկխոսելով»:

«Новый закон ограничивает свободу слова». Международные журналистские организации присоединяются к требованию Союза журналистов Армении
«Призываем власти Армении пересмотреть законопроект». Международные журналистские организации присоединяются к требованию Союза журналистов Армении
5 октября 2021 года в Армении вступил в силу новый закон, повысив максимальный порог штрафов за «оскорбление» и «клевету» в три раза по сравнению с тем, что было раньше: Международная федерация журналистов (IFJ) и Европейская федерация журналистов (EFJ) присоединились к своим коллегам – Союзу журналистов Армении (UJA), осуждая этот закон и его влияние на право на свободу слова.
Закон о клевете был принят Национальным собранием в марте 2021 года, после того как один из пользователей социальной сети Facebook опубликовал комментарий под изображением премьер-министра, который рассматривался как оскорбительный. Конституционный суд Армении признал закон соответствующим Конституции в этом месяце. Он устанавливает, что максимальный штраф за «оскорбление» составит 5400 евро, а за «клевету» - почти 11 тысяч евро.
Данный закон был направлен в КС после того, как президент Армен Саркисян отказался его подписать после того, как выразил обеспокоенность относительно конституционности закона и его возможного влияния на свободу прессы. «Этот закон явно ограничивает право на свободу слова, которое является одним из важнейших столпов демократии, одним из основных условий для развития и самовыражения каждого человека», - говорится в заявлении Союза журналистов Армении:
Союз журналистов Армении неоднократно предупреждал о последствиях закона и выражал свою озабоченность по поводу его влияния на СМИ. СЖА добавил, что Европейский суд по правам человека предусматривает необходимость учитывать экономическое положение страны и обвиняемых при назначении таких штрафов.
Генеральный секретарь IFJ Энтони Беланджер сказал:
«Мы поддерживаем СЖА против закона, который имеет четкую политическую цель и будет иметь драматические последствия для работников прессы и СМИ».
Генеральный секретарь EFJ Рикардо Гутьеррес в свою очередь отметил:
«Из опыта других стран мы знаем, что столь высокие штрафы используются для запугивания журналистов, с целью заставить их замолчать. Мы настоятельно призываем власти Армении пересмотреть законопроект, ведя диалог с нашими партнерами».