«Ժողովուրդ». Հայաստանի պետական պարտքը ավելացել է՝ հատելով 9 մլրդ դոլարի շեմը
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Հայաստանի պետական պարտքը ավելացել է՝ հատելով 9 մլրդ դոլարի շեմը։ Այս մասին «Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկանում է Ֆինանսների նախարարության հրապարակած տվյալներից։ Սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ պետական պարտքը կազմել է 9 մլրդ 31 մլն դոլար կամ 4 տրիլիոն 369 մլրդ դրամ։ Այն, նախորդ ամսվա օգոստոսի համեմատ, աճել է 86 մլն դոլարով, իսկ 1 տարվա կտրվածքով՝ 1 մլրդ 184 մլն դոլարով։
Պետական պարտքի մեծ մասը կառավարության արտաքին պարտքն է, որը կազմում է 8 միլիարդ 564 մլն դոլար։ Սրա մեջ են մտնում արտաքին վարկերն ու փոխառությունները, ոչ ռեզիդենտների կողմից ձեռք բերված պարտատոմսերը, ոչ ռեզիդենտների կողմից ձեռք բերված արտարժույթային պետական պարտատոմսերը։ Տարեսկզբի համեմատ՝ կառավարության արտաքին պարտքն ավելացել է 1 մլրդ 190 մլն դոլարով։
Կառավարության ներքին պարտքը կազմում է 2 միլիարդ 372 միլիոն դոլար։ Սրա մեջ են մտնում ներքին վարկերն ու փոխառությունները, ռեզիդենտների կողմից ձեռք բերված պետական գանձապետական պարտատոմսերն ու արտարժույթային պետական պարտատոմսերը։ Կառավարության ներքին պարտքը կազմում է 6 մլրդ 192 մլն դոլար։ Պետական պարտքի 473 միլիոն դրամը Կենտրոնական բանկի պարտքն է»։

«Жоховурд»: Государственный долг Армении перешел черту 9 млрд. долларов
Газета «Жоховурд» пишет, что государственный долг Армении вырос и перешел за черту 9 млрд. долларов, согласно опубликованным министерством финансов данным. По состоянию на 30 сентября, долг составлял 9 млрд. 31 млн. долларов или 4 трлн. 369 млрд. драмов. По сравнению с августом он увеличился на 86 млн. долларов, в разрезе года – на 1 млрд. 184 млн. долларов.
Большая часть государственного долга – внешний долг правительства, который составляет 8 млрд. 564 млн. долларов. В эту сумму входят внешние кредиты и займы, приобретенные нерезидентами ценные бумаги и государственные валютные облигации. По сравнению с началом года внешний долг правительства увеличился 1 млрд. 190 млн. долларов.
Внутренний долг правительства составляет 2 млрд. 372 млн. долларов. В это входят внутренние кредиты и займы, приобретенные резидентами государственные казначейские облигации и государственные валютные облигации. Внутренний долг правительства 6 млрд. 192 млн. долларов. 473 млн. драмов государственного долга – долг Центрального банка», - пишет газета.