Ամանորի վեց-յոթ օրվա ընթացքում զբաղվում ենք որկրամոլությամբ. դա հակաքրիստոնեական է. Վահան Քերոբյան
Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը վստահ է, որ կրճատելով ամանորյա ոչ աշխատանքային օրերը, մարդկանց մեծ մասը տոներին կմնա Հայաստանում ու չի մեկնի արտերկիր:
«Մենք բերել ենք տնտեսական հիմնավորումները, մեր հաշվարկները ցույց են տալիս, որ այս գործողության արդյունքում ամբողջ ՀՆԱ-ն, այդ թվում, առևտուրը, էապես կաճեն», - նշեց նա:
Քերոբյանի խոսքով՝ իրենց մոտեցումն է աշխատանքի արտադրողականությունը բարձրացնել:
«Ես հավատացնում եմ՝ բոլոր հաշվարկները արել ենք՝ հյուրանոցներն էլ, ռեստորաններն էլ ավելի շատ են աշխատելու գումար այդ օրերին», - ասաց նախարարը:
Նա նշեց, թե հիմա ամանորի վեց-յոթ օրվա ընթացքում զբաղվում ենք որկրամոլությամբ ու դա հակաքրիստոնեական է:
«Մենք ավելի շատ լուծում ենք մշակութային ու կրոնական հարցեր», - վստահեցրեց նախարարը:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Նազարյանն էլ ասաց, թե իրեն խնդրել են բարձրացնել մեկ հարց՝ ո՞ւմ մտքով է անցել, որ տոնը կարելի է խլել մարդուց:
Քերոբյանն էլ արձագանքեց՝ իր մտքով է անցել:
«Բայց պարզվում է՝ նաև ձեր գործընկերների մտքով է վաղուց դա անցել, այս նախագիծը դեռևս Կարեն Կարապետյանի կառավարությունն է փորձել անցկացնել, ինչ-որ պատճառներով չի ստացվել», - ասաց Էկոնոմիկայի նախարարը:

Мы занимаемся течение 6-7 дней чревоугодием, это не по-христиански – Ваан Керобян
Министр экономики Ваан Керобян уверен, что сокращение нерабочих дней в Новый год приведет к тому, что большая часть людей останутся в Армении и в праздничные дни не уедут заграницу.
«Мы привели экономические обоснования, наши подсчеты показывают, что в результате этого действия все ВВП, в том числе торговля вырастут», - отметил он.
По словам Ваана Керобяна, их подход состоит в повышении производительности труда.
«Я заверяю, что мы все рассчитали: и рестораны, и гостиницы за эти дни заработают больше денег», - сказал он.
Ваан Керобян отметил, что мы в течение 6-7 дней занимаемся чревоугодием, что на самом деле не по-христиански.
«Мы больше решаем культурные и религиозные вопросы», - заверил он.
Депутат фракции «Армения» Гегам Манукян заявил, что его попросили озвучить один вопрос: кому пришло в голову, что праздник можно отобрать у людей.
В ответ министр экономики заявил, что ему.
«Но выясняется, что вашим коллегам тоже приходила в голову эта мысль. Этот проект пыталось провести еще правительство Карена Карапетяна, но по каким-то причинам не удалось», - сказал министр экономики.
Отметим, согласно законопроекту, предлагается сократить число нерабочих дней в Новый год. В частности, предлагается объявить нерабочими днями лишь 31 декабря, 1 и 6 января. А 2, 3, 4, 5 и 7 января, в соответствии с предложением Минэкономики, будут рабочими днями.