Ոչ մի հենք չի եղել, որ հայկական զորքերը հետ քաշվեն այն դիրքերից, որտեղ պատերազմն ավարտվել է, դա իրականացվել է բանավոր պայմանավորվածությամբ․ Սեյրան Օհանյան
26/10/2021 17:10
Սահմանային և անվտանգային հարցերի շուրջ խորհրդարանական ընդդիմության նախաձեռնած փակ նիստի ավարտին Պաշտպանության նախկին նախարար, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը լրագրողներին հայտնեց, որ այն հարցերի պատասխանները, որոնց հասցեատերերն իրականում գերատեսչությունների առաջին դեմքերն են՝ տիրապետող իրավիճակի քաղաքական, ռազմավարական, ռազմաքաղաքական և իրավական հենքերին, ընդդիմությունն, ըստ էության, չստացավ, քանի որ պաշտոնյաները նիստին չէին մասնակցում, ուստի հասկանալի չէ, թե պատերազմից հետո արվե՞լ է արդյոք անվտանգային միջավայրի ամբողջական գնահատում, ռազմավարական վերանայում, հստակեցվե՞լ են արդյոք ՀՀ կողմից ձեռնարկվող միջոցառումները։
«Երկրորդ եզրակացությունն այս քննարկումից այն է, որ որևիցե հենք չի եղել, որպեսզի հայկական զորքերը՝ լինի դա ՊՆ-ն, թե սահմանապահ ստորաբաժանումները, հետ քաշվեն այն դիրքերից, որտեղ պատերազմն ավարտվել է ․ հատկապես Սյունիքի և Գեղարքունիքի հատվածում։ Մեր եզրակացությունը մեկն է ․ այդ ամենն իրականացվել է բանավոր կերպով՝ ՀՀ իշխանությունների կողմից։ Թե ում կողմից հստակ, թող իրենք գնահատեն ու մեր հանրությանը ներկայացնեն»,- ասաց Սեյրան Օհանյանը։
Ընդդիմությունը մեկ այլ եզրահանգում էլ է արել․ պատերազմից հետո ժամանակին որոշում չի ընդունվել զբաղեցնել ռազմավարական կարևոր կետերը՝ թեկուզ չհաստատված, բայց այն շփման գծում, որը ԽՍՀՄ տարիներին եղել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։
«Այսինքն, պետք է արագ մոբիլիզացիա արվեր, պետք է որոշումներ ընդունվեին ․ այդ որոշումներն ընդունելու ժամանակը 1-2 ժամ է, իսկ ամենակարևոր կետերում դիրքերը կահավորելու ժամանակահատվածը մի քանի օր է։ Տեղի բնակչության օգնությամբ, իսկ նրանք կազմավորել են ջոկատներ և առաջարկել են իրենց օգնությունը, ավելի արագ կկահավորվեր։ Կատարվել է հակառակը։ Օրինակ, Սյունիքի մարզում ՏԻՄ-երից, համայնքներից եղել են ստորաբաժանումներ, որոնց ցուցում են տվել հետ քաշվել այն դիրքերից, որոնք իրենք զբաղեցնում էին»,- ընդգծեց Պաշտպանության նախկին նախարարը։
Սեյրան Օհանյանի խոսքով՝ ստեղծված իրավիճակում Հայաստանում, փաստացի, առանց իրավական հենքի և նախադրյալի, առանց  հրամանի, միայն Ադրբեջանի պարտադրմամբ, սահմանագծում է տեղի ունենում։

Не было никакой основы, чтобы армянские войска отошли с тех позиций, которые занимали после окончания войны – Сейран Оганян
26/10/2021 18:27
Бывший министр обороны Армении, руководитель фракции «Армения» Сейран Оганян сообщил сегодня журналистам после инициированного оппозицией закрытого обсуждения по вопросам безопасности и ситуации на границе, что оппозиция, по сути, не получила ответы на те вопросы, адресатом которых в действительности являются первые лица ведомств, владеющие политическими, стратегическими, военно-политическими и правовыми основами этой ситуации, поскольку должностные лица не участвовали в заседании. Посему непонятно, были ли после войны проведены полноценная оценка безопасности, стратегический пересмотр, уточнены ли предпринимаемые Арменией мероприятия.
«Второй вывод из этого обсуждения тот, что не было никакой основы, чтобы армянские войска, будь то Минобороны или Пограничные подразделения, отошли с тех позиций, которые занимали после окончания войны, особенно на участке Сюника и Гегаркуника. Мы пришли к заключению, что все это было реализовано в устном порядке, властями Армении. С чьей стороны конкретно, пусть они оценят и представят нашему обществу», - сказал Сейран Оганян.
Оппозиционеры сделали еще один вывод: после войны не было принято своевременное решение занять стратегически важные пункты на той линии соприкосновения, которая во время СССР была между Арменией и Азербайджаном.
«То есть, нужно было провести срочную мобилизацию, принять решения. На принятие этих решений есть 1-2 часа, а время для оборудования позиций на самых важных пунктах – несколько дней. С помощью местных жителей, а они сформировали отряды и предлагали свою помощь, позиции были бы оборудованы быстрее. Например, в Сюникской области были отряды органов местного самоуправления, общин, которым было дано указание отойти назад с позиций, которые они занимают», - подчеркнул экс-министр обороны.
По словам Сейрана Оганяна, в создавшейся ситуации, фактически, разграничение границы в Армении произошло без правовой основы и предпосылок, только по принуждению Азербайджана.