Խորը հիասթափված եմ և դուրս եկա քննարկումից. ինչ հարցնում ենք, ասում են՝ պետական գաղտնիք է․ Թագուհի Թովմասյան
26/10/2021 15:50
Խորը հիասթափված եմ և դուրս եկա քննարկումից, որովհետև չեմ ցանկանում տեսնել, լսել այս խեղկատակությունը, լրագրողներին ասաց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը։
Նա դուրս էր եկել սահմանային և անվտանգային հարցերի շուրջ ընդդիմության նախաձեռնած փակ քննարկումից, որտեղ որպես զեկուցողներ հանդես են գալիս ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ Կամո Քոչունցը և ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի հրամանատար Արման Մարալչյանը:
«Ոչ մի հարցի, ըստ էության, պատասխան չի տրվում. ինչ հարցնում ենք, ասում են՝ պետական գաղտնիք է, բայց նախ՝ պատգամավորների մեջ կան պետական գաղտնիքի կրողներ, բացի այդ, նույնիսկ սահմանի երկայնքի չափը չի ասվում, ասվում է պետական գաղտնիք։ Սա ուղղակի արհամարհանք է խորհրդարանի նկատմամբ», - ասաց Թագուհի Թովմասյանը։
Նա հայտնեց, որ ինքը պարզ հարցեր է ուղղել քննարկմանը, որոնք հրապարակային հնչեցնում է ուղիղ մեկ տարի ՝ ինչո՞ւ կահավորված չեն ՀՀ սահմանները, ինչո՞ւ ադրբեջանցիները ՀՀ պետական սահմանը կարողացան հատել՝ առանց մեր կողմից որևէ դիմադրության։
«Ես իմ այս երկու ամենակարևոր հարցերի պատասխանները չստացա և դուրս եկա։ Հարցերս Քոչունցին էին ուղղված, որովհետև ՀՀ ԶՈՒ պատասխանատուն տվյալ դեպքում դահլիճում ներկայացված է Կամո Քոչունցի տեսքով, և նա պարտավոր է պատասխանել պատգամավորների հարցերին։ Բայց այն վարքագիծը, որը նա դրսևորում է, կամ ամեն ինչից կիսատեղյակ է ձևանում, կամ խուսափում է կոնկրետ հարցերին կոնկրետ պատասխաններ տալուց, սա ուղղակի անիմաստ քննարկում է», - ասաց պատգամավորը։

Тагуи Товмасян: Я глубоко разочарована и вышла с обсуждения, на все наши вопросы отвечают – государственная тайна
26/10/2021 17:02
Я глубоко разочарована и вышла с обсуждения, потому что не хочу видеть и слышать эту клоунаду, заявила сегодня журналистам депутат фракции «Честь имею» Тагуи Товмасян.
Она вышла с инициированного оппозицией закрытого обсуждения вокруг вопросов безопасности и ситуации на границе, на котором в качестве докладчиков выступают заместитель начальника Генштаба ВС Армении Камо Кочунц и командующий Пограничными войсками СНБ Арман Маралчян.
«Ни на один вопрос, по сути, не дается ответа. Все, что спрашиваем, говорят – государственная тайна. Однако, прежде всего, среди депутатов есть носители государственной тайны, кроме того, не называется даже длина протяженности границы, говорят, что это государственная тайна. Это просто презрение к парламенту», - сказала Тагуи Товмасян.
Она сообщила, что на обсуждении задала простые вопросы, которые публично озвучивают уже год: почему границы Армении не оборудованы, почему азербайджанцам удалось пресечь государственную границу Армении без какого-либо сопротивления с нашей стороны?
«Я не получила ответы на два самых важных своих вопроса и вышла. Мои вопросы были адресованы Кочунцу, поскольку в данном случае Камо Кочунц представлен в парламенте как ответственное лицо ВС Армении и обязан ответить на вопросы депутатов. Но поведение, которое он проявляет, либо притворяется, что частично осведомлен обо всем, либо избегает давать конкретные ответы на конкретные вопросы. Это просто бессмысленное обсуждение», - сказала депутат.