«Սահմանազատման հարցն այսքան հրատապ օրակարգ բերելը չի բխում Հայաստանի ու Արցախի կենսական շահերից»․ Տիգրան Աբրահամյան
26/10/2021 17:50
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում ներկայացրել է ԱԺ-ում անցկացված փակ քննարկման և երկրի անվտանգային հարցերի վերաբերյալ իր դիտարկումները։
«Հաշվի առնելով հանգամանքը, որ ԱԺ հրատապ քննարկումն անցավ փակ ձևաչափով, այստեղ կտեղադրեմ հիմնական ասելիքս։
Հիմք ընդունելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ Սահմանադրական օրենքի 123-րդ հոդվածը` Ձեզ եմ ներկայացնում ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ քառորդի պահանջը` հասարակական հետաքրքրություն ներկայացնող՝ «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության շփման գծում տիրող իրավիճակը և սահմանազատման խնդիրները» թեմայով հրատապ քննարկում անցկացնելու վերաբերյալ:
Իրականում շփման գծում տիրող իրադրությունն ու սահմանազատման հետ կապված գործընթացները մի կողմից փոխկապակցված են, մյուս կողմից, երկու թեման էլ բավականի ծավալուն են և նույնիսկ 1,5 ժամվա բովանդակային քննարկումը բավարար չէ հասկանալու և ուրվագծելու պետության առաջիկա անելիքներն այս ուղղությամբ:
Սահմանազատման հետ կապված հարցն այսքան հրատապ օրակարգ բերելը չի բխում Հայաստանի ու Արցախի Հանրապետությունների կենսական շահերից: Այս շտապողականությունը խորը մտահոգությունների տեղիք է տալիս, քանի որ ադրբեջանական ագրեսիվ գործողությունները չեն դադարում, շարունակաբար սպառնալիքներ են հնչում Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության նկատմամբ:
Անհասկանալի է նաև, թեՀայաստանի իշխանություններն իրեն նախաձեռնությամբ ինչու են սահմանափակում մեր երկրի բանակցային հնարավորությունները՝ հայտարարելով, որ սահմանազատման հիմքում պետք է դրվեն խորհրդային ժամանակահատվածի քարտեզները:
Դեռ չեմ խոսում այն մասին, որ Խորհրդային միության ժամանակահատվածում, Խորհրդային Հայաստանի և Խորհրդային Ադրբեջանի վարչական սահմանները տարբեր փոփոխությունների են ենթարկել և պարզ չէ, թե սովետական ժամանակաշրջանի ո՛ր թվականների քարտեզներով են առաջնորդվելու սահմանազատում իրականացնողները, պարզ չէ, թե ինչ սկզբունքով է ընտրվելու կոնկրետ ժամանակահատվածի քարտեզը:
Պետք է նաև արձանագրել, որ խորհրդային տարիների տարբեր տասնամյակների ընթացքում կատարված սահմանային փոփոխությունները արվել են խորհրդային Հայաստանի, խորհրդային Ադրբեջանի և Խորհրդային միության սահմանադրությունների խախտումներով և միջազգային իրավունքի առումով չեն կարող պարտադիր հիմք համարվել:
Կրկնում եմ՝ Հայաստանը չունի միազգային պարտավորվածություն՝ առաջնորդվելուխորհրդային ժամանակաշրջանի քարտեզներով, իսկ առկա քարտեզները, որոնք որքան էլ կարևոր են ուղենիշային առումով՝ որպես բանակցային ելակետ, ինքնին իրավական ակտ չեն:
Անթույլատրելի եմ համարում այն հանգամանքը, որ սահմանազատման գործընթաց սկսելուց առաջ Ադրբեջանն, այսպես կոչված, սահմանային ճշգրտումներ է իրականացնում սահմանային տարբեր հատվածներում և մարտավարական ու ռազմավարական բարձունքներ զբաղեցնում, իսկ Հայաստանի իշխանություններն իրավիճակին պատշաճ չեն արձագանքում։
Միաժամանակ խորը մտահոգություն է առաջացնում իշխանությունը ներկայացնող տարբեր դեմքերի, այսպես կոչված, ադրբեջանական ակլավների մասին հայտարարություններ հնչեցնելը, որն Ադրբեջանի համար առավել ագրեսիվ գործելու և խաղարկելու հնարավորություններ է տալիս։ Այդ տարածքները ՀՀ տարածքներ են և կարող են փոփոխվել միայն հանրաքվեի միջոցով։
Հայաստանը մտնում է չափազանց բարդ գործընթացի մեջ, որի հիմքում պետք է լինի մասնագիտական խորը վերլուծություն, քաղաքական նուրբ հաշվարկ և, իհարկե, ցանկալի արդյունքին հասնելու արդյունավետ ուղիներ, որոնք այս պահին իշխանությունների քայլերում որևէ ձևով չեն արտացոլվում:
Ինչ վերաբերում է շփման գծում տիրող իրավիճակին, ապա այն առաջին հերթին պետք է դիտարկել զինված ուժերում իրականացվող բարեփոխումների և, մասնավորապես, առաջնագծում նախատեսված փոփոխությունների, համակարգային վերանայումների և նոր մոտեցումներ որդեգրելու համատեքստում:
Երկրորդը․ պետք է կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ կտրվածքով վերլուծել իրադրային հնարավոր փոփոխությունների ռիսկերը, առաջ եկող սպառնալիքներն ու դրանց զսպումը, ինչպես նաև մեր հնարավորությունները՝ արդյունավետ դիմակայելու անվտանգային բոլոր կարգի խնդիրներին:
Առաջնագծի արցախյան և հայաստանյան ճակատում գրանցվող միջադեպերը և դրանց սոցիալ-հոգեբանական, քաղաքական, ռազմական ազդեցությունը Հարավային Կովկասում և, մասնավորապես, Հայաստանում ու Արցախում որևէ ձևով չի հաշվարկվում, դրա հիմքում չկա որևէ լուրջ վերլուծություն և ըստ այդմ՝ իշխանության իրականացրած միջոցառումները, կրավորական կեցվածքը որևէ ձևով չեն համապատասխանում իրադրային փոփոխություններին:
Սահմանազատման հետ կապված խնդիրներն ու շփման գծում տիրող իրադրությունը հանրային հետաքրքության և կարևորության իմաստով ավելի քան ակտուալ է, և այս հրատապ նիստի գլխավոր նպատակը մեր շուջ տեղի ունեցող բարդագույն գործընթացները հանրային քննարկումների դաշտ բերելն է ու իշխանությանը ստիպելը, որպեսզի զերծ մնան գործընթացի տապալումներից կամ այնպիսի ճանապարհ բռնելուց, ինչը Հայաստանին նոր ողբերգության առաջ կկանգնեցնի»,- գրել է պատգամավորը։

«Столь поспешное внесение в повестку вопроса делимитации – не исходит из жизненных интересов Армении и Арцаха»: Тигран Абрамян
26/10/2021 19:39
Депутат парламента от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян представил на своей странице в Facebook свои замечания в связи с проведенным в парламенте закрытым слушанием и вопросами безопасности страны.
«Учитывая то обстоятельство, что срочное обсуждение в парламенте прошло в закрытом режиме, представлю свои основные замечания.
Принимая за основание статью 123 Конституционного закона "Регламент Национального Собрания", по требованию не менее четверти от общего числа депутатов парламента, проведено срочное обсуждение по теме "Ситуация на линии соприкосновения между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой и проблемы делимитации", представляющее общественный интерес.
В действительности обстановка на линии соприкосновения и процессы связанные с делимитацией, с одной стороны взаимосвязаны, а с другой стороны, обе темы довольно объемные и даже содержательное обсуждение в течение полутора часов недостаточно, чтобы понять и обозначить предстоящие действия государства в этом направлении.
Столь поспешное внесение в повестку вопроса делимитации – не исходит из жизненных интересов Армении и Арцаха. Эта поспешность вызывает глубокую обеспокоенность, поскольку агрессивные действия Азербайджана не прекращаются, постоянно звучат угрозы в адрес Республики Армения и Республики Арцах.
Непонятно также, почему власти Армении по своей инициативе ограничивают переговорные возможности страны, заявляя, что в основу делимитации должны быть заложены карты советского периода.
Не говорю уже о том, что во время Советского Союза административные границы Советской Армении и Советского Азербайджана подвергались различным изменениям и неясно, картами каких годов советского периода будут руководствоваться те, кто осуществляют делимитацию, неясно также, по какому принципу будет выбрана карта конкретного периода.
Нужно также констатировать, что изменения границ на протяжении разных десятилетий советских лет были проведены с нарушениями конституций Советской Армении, Советского Азербайджана и Советского Союза и с точки зрения международного права не могут считаться обязательным основанием.
Повторяю, у Армении нет международного обязательства руководствоваться картами советского периода, а существующие карты, которые как бы ни были важны в плане ориентира, как исходный пункт переговоров, не являются сами по себе правовым актом.
Считаю недопустимым то обстоятельство, что до начала процесса делимитации Азербайджан проводит так называемые уточнения границ на различных участках и занимает тактические и стратегические высоты, а власти Армении не отвечают надлежащим образом.
В то же время глубокую обеспокоенность вызывают озвучиваемые различными представителями властей заявления о так называемых анклавах, что создает для Азербайджана возможность более агрессивных действий и розыгрыша. Эти территории являются территориями Республики Армения и могут быть обменены только посредством референдума.
Армения вступает в чрезвычайно сложный процесс, в основе которого должен быть глубокий профессиональный анализ, тонкий политический расчет, и конечно, эффективные пути достижения желательного результата, который на данный момент не отражается в шагах власти.
Что касается создавшейся на линии соприкосновения обстановки, то ее в первую очередь следует рассматривать в контексте реализуемых в Вооруженных силах реформ, и в частности, предусмотренных изменений на передовой линии, системных пересмотров и приверженности новым подходам.
Во-вторых, нужно в краткосрочном, среднесрочном, долгосрочном плане проанализировать риски возможных ситуационных изменений, возникающие угрозы и их сдерживание, эффективное противостояние всем проблемам безопасности.
Зарегистрированные на передовой линии арцахского и армянского фронтов инциденты и их социально-психологическое, политическое, военное влияние на Южном Кавказе и, в частности, в Армении и Арцахе, никак не рассчитывается, в основе этого нет какого-либо серьезного анализа и, следовательно, осуществленные властями мероприятия, пассивное поведение совершенно не соответствуют ситуационным изменениям.
Проблемы, связанные с делимитацией и обстановкой на линии соприкосновения, более чем актуальны и важны в контексте общественного интереса. Главная цель этого срочного заседания сделать предметом общественного обсуждения происходящих вокруг нас сложнейшие процессы и заставить власти, чтобы воздержались от правила этого процесса или такого пути, который приведет Армению к новой трагедии», - написал депутат.