Հայ-ռուսական դաշինքը տարածաշրջանում այլ հակառակորդներ չունի՝ Ադրբեջանից և Թուրքիայից բացի. Խրամչիխին
26/10/2021 11:12
Հայ-ռուսական զորքերի միացյալ խմբավորման մարտավարական զորավարժությունները ցույց են տալիս, որ հայ-ռուսական ռազմական դաշինքը կա և շարունակվում է ամրապնդվել, «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այդ մասին հայտնել է Մոսկվայի Քաղաքական և ռազմական վերլուծությունների ինստիտուտի փոխտնօրեն, ռազմական փորձագետ Ալեքսանդր Խրամչիխինը:
«Զորքերը առանց վարժանքների, ուսուցման և կատարելագործման չեն լինում: Եթե կան զինված ուժեր, ապա դրանք պետք է շարունակ սովորեն, այլապես պետք է ցրվեն: Այնպես որ, զուտ ռազմական տեսակետից սա միանգամայն բնական երևույթ է: Իսկ եթե խոսքը ոչ թե մեկ, այլ երկու երկրի զինված ուժերի համագործակցության մասին է, ապա այդ դեպքում առավել ևս գործնական պարապմունքներով համատեղ ռազմական գործողություններ մշակելու կարիք կա», - մեկնաբանել է Ալեքսանդր Խրամչիխինը:
Ինչ վերաբերում է վարժանքների քաղաքական կողմին, ռազմական փորձագետի խոսքով՝ նույնիսկ եթե միացյալ զորախմբի զորավարժություններն իրականում քաղաքական տողատակեր չունեն, միևնույն է, շրջակա երկրներն ընկալելու են այդ միջոցառումը որպես Հայաստանի և Ռուսաստանի ռազմական դաշինքի ամրապնդում:
«Այս պարագայում, այնուամենայնիվ, սկզբունքայինը քաղաքական ասպեկտն է: Եթե զորքերի միացյալ խմբավորումը կա, ապա ո՞վ է խմբավորման հրամանատարը և ի՞նչ կլինի պատերազմի դեպքում: Ես չգիտեմ՝ կոնկրետ ո՞րն է զորավարժությունների սցենարը, բայց ակնհայտ է, որ Ադրբեջանից և Թուրքիայից բացի՝ այլ հակառակորդներ, միևնույն է, չկան: Պարզ է, չէ՞, որ Վրաստանը չի կարող լինել Հայաստանի և Ռուսաստանի հակառակորդը: Դա լուրջ չէ: Հետևաբար, Ադրբեջանից և Թուրքիայից բացի՝ ուրիշ ոչ ոք չի մնում», - կարծիք է հայտնել Ալեքսանդր Խրամչիխինը:
Իսկ ավելի լայն իմաստով հայ-ադրբեջանական դիմակայությունը, որին Հայաստանի և Ադրբեջանի դաշնակիցներն, իհարկե, առնչվում են այս կամ այն ձևով, ըստ մոսկովյան ինստիտուտի փոխտնօրենի՝ ավելի լայն տարածաշրջանային և աշխարհաքաղաքական մրցակցության պատկերի մեջ է տեղավորվում, որտեղ հիմնական դերակատարները սիրիական ճգնաժամի կարգավորման երեք ակտիվ կողմերն են՝ Ռուսաստանը, Թուրքիան և Իրանը:
Վերլուծաբանների կարծիքով՝ 2020 թվականի Արցախյան քառասունչորսօրյա պատերազմից հետո նշված երեք դերակատարները քողարկված, երբեմն էլ՝ բացահայտ պայքար են մղում տարածաշրջանում ուժերի նոր դասավորության, այսպես ասած՝ նոր ստատուս-քվոյի ձևավորման համար: Այդ պատճառով էլ, չնայած Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների դադարեցմանը, իրադրությունը Հարավային Կովկասում շարունակում է լարված մնալ:
Այս ֆոնին թուրք-ադրբեջանական ագրեսիվ դաշինքը չի դադարեցնում իր ապակառուցողական գործողությունները տարածաշրջանում՝ պարբերաբար զորավարժություններ անցկացնելով Արցախի գրավյալ տարածքներում կամ Նախիջևանում:
Ռազմական փորձագետ Ալեքսանդր Խրամչիխինի գնահատմամբ՝ «սիրիական եռյակից» երկուսը՝ Ռուսաստանը և Իրանը, ըստ էության Թուրքիայի դեմ են՝ մասնավորապես Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի հանդեպ վերաբերմունքի առումով: Բայց միևնույն ժամանակ, Մոսկվան ստիպված է լավ հարաբերություններ պահպանել Անկարայի հետ թե՛ Սիրիայի հիմնախնդրի և թե՛ էներգետիկ հարցերի և թե՛ առհասարակ աշխարհաքաղաքական ընդհանուր գործընթացների պատճառով:
Այդուհանդերձ, Ռուսաստանը, նրա խոսքով, ոչ մի դեպքում չի ուզում թույլ տալ Ադրբեջանում թուրքական զորքերի ներկայությունը:
Խրամչիխինի կարծիքով՝ Ադրբեջանն էլ իր խաղն է խաղում, և Իլհամ Ալիևի օրոք Ադրբեջանը չի լինի «Թուրքիայի 100 տոկոսանոց խամաճիկը»:
«Այստեղ շատ մեծ խաղ է ընթանում, որը բազմաթիվ նրբերանգներ ունի: Ընդ որում՝ Ռուսաստանը ոչ մի դեպքում չի ուզում թուրքական զորքեր տեսնել Ադրբեջանում, բայց միաժամանակ չի ուզում լրիվ փչացնել իր հարաբերությունները Թուրքիայի հետ: Թեև, ըստ իս, դրանից, ի վերջո, հնարավոր չի լինի խուսափել, բայց առայժմ Ռուսաստանն ամեն ինչ անում է այդ պահը հնարավորինս հետաձգելու համար», - ասել է Ալեքսանդր Խրամչիխինը:

Армяно-российский союз в регионе противников не имеет, кроме Азербайджана и Турции - Храмчихин
Тактические учения объединенной группировки армяно-российских войск показывают, что армяно-российский военный альянс есть и продолжает укрепляться. Об этом в беседе с «Арменпресс» заявил заместитель директора Московского института военно-политического анализа, военный эксперт Александр Храмчихин.
«Войска не могут существовать без учений, подготовки и совершенствования. Если есть вооруженные силы, они должны продолжать учиться, иначе они должны быть распущены. Так что с чисто военной точки зрения это вполне закономерное явление. И если мы говорим о вооруженных силах не одной, а двух стран, то в этом случае необходимо развивать совместные боевые действия с большей практической подготовкой», - прокомментировал Александр Храмчихин.
Что касается политической стороны учений, то, по мнению военного эксперта, даже если учения объединенной военной группы действительно не имеют политической подоплеки, соседние страны так или иначе подобное мероприятие будут воспринимать как укрепление военного союза между Арменией и Россией.
«Однако в данном случае принципиальным является и политический аспект. Если есть объединенная группировка войск, то кто должен командовать ею, что будет в случае войны? Я не знаю точно, каков сценарий учений, но очевидно, что других противников, кроме Азербайджана и Турции, нет. Ведь понятно, что Грузия не может быть противником Армении или России. Это несерьезно. Поэтому кроме Азербайджана и Турции никого не остается», - сказал Александр Храмчихин.
А в более широком смысле армяно-азербайджанское противостояние, к которому, конечно же, так или иначе, причастны и союзники Армении и Азербайджана, по мнению заместителя директора Московского института, вписывается в картину более широкой региональной геополитической конкуренции, где основными акторами являются три активные стороны разрешения сирийского кризиса: Россия, Турция и Иран.
По мнению аналитиков, после 44-дневной войны в Арцахе 2020 года эти три игрока тайно, а иногда и открыто борются за новую расстановку сил в регионе, так сказать, за формирование нового статус-кво. Поэтому, несмотря на прекращение боевых действий в Нагорном Карабахе, ситуация на Южном Кавказе остается напряженной.
На этом фоне агрессивный турецко-азербайджанский альянс не прекращает своих деструктивных действий в регионе, проводя регулярные военные учения на оккупированных территориях Арцаха или Нахиджевана.
По словам Александра Храмчихина, две силы из сирийской тройки, Россия и Иран, на самом деле противники Турции, особенно в вопросе ее отношения к президенту Сирии Башару аль-Асаду. Но, в то же время из-за сирийской проблемы, вопросов энергетики и общих геополитических процессов в целом Москва должна поддерживать хорошие отношения с Анкарой.
Тем не менее, Россия, по его словам, не хочет допустить присутствия турецких войск в Азербайджане.
По словам Храмчихина, Азербайджан тоже ведет свою игру, при Ильхаме Алиеве Азербайджан не станет «100% марионеткой Турции».
«Идет большая игра, в которой есть множество нюансов. Россия не желает видеть турецкие войска в Азербайджане, но в то же время не желает полностью испортить отношения с Турцией. На мой взгляд, избежать этого в итоге не удастся, но пока Россия делает все, чтобы максимально отодвинуть этот момент», - отметил Александр Храмчихин.