«Ամեն ինչ անելու ենք, որ պատվիրատուները հայտնվեն ճաղերի հետևում». Ալեն Սիմոնյանը չբացառեց, որ հոկտեմբերի 27-ը կապ ունի Մեղրիի փոխանակման հետ (Տեսանյութ)
27/10/2021 14:08
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի կարծիքով՝ հոկտեմբերի 27-ի հիմնական պատճառները, հիմնական մասնակիցներն ու այն հարցերը, որ բաց են մնացել, հանրությունը գիտի:
«Մենք բոլորս այդ հարցերի պատասխանները կստանանք նաև իրավական առումով», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա:
Սիմոնյանը նշեց, թե այսօր էլ վտանգներ տեսնում է: Ինչ վերաբերում է մեղավորներին պատժելուն՝ նա ասաց, թե ինքը պաշտոնյա է ու իրավունք չունի որևիցե հայտարարություն անել, որը կարող է իր մեջ մեղադրանք պարունակել ու հետագայում կարող է ազդել իրավական պրոցեսների վրա:
«Բնական է, հիմնական դերակատարները պատժված են, նրանք գտնվում են բանտում, ու մենք այսօր խնդիր ունենք՝ հասկանալու պատճառներն ու այն դրդողներին, այն մարդիկ, ովքեր այդ ամենից քաղաքական շահ են ունեցել, իսկ այդ մարդկանց շահագրգռվածությունը մեր հանրությունը գիտի ու ես չեմ կարծում, որ ես իրավասու եմ հիմա բարձրաձայնել այդ մասին», - ասաց ԱԺ նախագահը:
Հարցին՝ Մեղրիի փոխանակման հետ կապ ունե՞ր հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործությունը, Սիմոնյանն արձագանքեց. «Չեմ բացառում, իմ կարծիքն է, ես չեմ բացառում, որ այն իրավիճակը, որ մենք ունենք՝ պատերազմի հետ կապված, սկսվել է հենց հոկտեմբերի 27-ին, որովհետև, եթե չլիներ հոկտեմբերի 27, մենք այսօրվան չէինք գա»:
Ալեն Սիմոնյանը վստահեցրեց՝ ամեն ինչ անելու են, որ հոկտեմբերի 27-ի պատվիրատուները հայտնվեն ճաղերի հետևում:
«Դրա մեջ, կարծում եմ, որևիցե մեկը պետք է կասկած չունենա», - ասաց ԱԺ նախագահը:
Ալեն Սիմոնյանի խոսքով՝ այսօրվա ընդդիմությունը պետք է հնարավորինս քիչ խոսի հոկտեմբերի 27-ի մասին, որովհետև այն տեղի է ունեցել նրանց իշխանության օրոք:
«Թե հանրությունը, թե մենք շատ ու շատ հարցեր կարող ենք ունենալ, օրինակ, ինչու ԱԱԾ ղեկավարն այդ օրը Ազգային ժողովում չի եղել, հարցերի մեծ շարան կարող ենք ներկայացնել», - ասաց նա:

«Мы сделаем все возможное, чтобы заказчики оказались бы за решеткой» – Ален Симонян не исключил, что теракт 27 октября связан с обменом Мегри
27/10/2021 15:31
По мнению спикера парламента Армении Алена Симоняна, основные причины и основные участники теракта 27 октября – вопросы, которые остались открытыми и общество знает об этом.
«Мы все получим ответы на эти вопросы также в правовом плане», - сказал он в беседе с журналистами.
Ален Симонян отметил, что сегодня также видит опасности. Что касается наказания виновных, то он отметил, что не имеет права делать какое-либо заявление, которое может содержать обвинение и в дальнейшем повлиять на правовые процессы.
«Естественно, основные игроки наказаны, они находятся в тюрьме, и сегодня наша задача в том, чтобы понять причины и толкнувших на это, людей, которые имели политическую выгоду от этого. Наше общество знает о заинтересованности этих людей и, не считаю, что у меня есть право заявлять сейчас об этом», - сказал спикер парламента.
На вопрос, связано ли преступление 27 октября с обменом Мегри, Аллен Симонян ответил: «Не исключаю, это мое мнение. Не исключаю, что та ситуация, которую мы имеем в связи с войной, началась еще именно 27 октября, потому что если бы 27 октября не произошло, мы не оказались бы в сегодняшнем положении».
Ален Симонян заверил, что они сделают все возможное, чтобы заказчики 27 октября оказались бы за решеткой.
«Считаю, что ни у кого не должно быть сомнений в этом», - сказал он.
По словам спикера парламента, сегодняшняя оппозиция должна как можно меньше говорить о теракте 27 октября, поскольку он произошел во время их власти.
«И у общества, и у нас может быть много вопросов. Например, почему руководитель СНБ не находился в этот день в Национальном Собрании? Можем представить большой перечень вопросов», - сказал он.