Մարդկայնորեն է անընդունելի․ Առողջապահության նախարարը մեկ ամիս է՝ չի արձագանքում Չարչյանի առողջական վիճակը գնահատող հանձնաժողով ստեղծելու դատարանի պահանջին. Վարդևանյան
27/10/2021 13:10
Նախօրեին վաստակաշատ բժիշկ, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Չարչյանի փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանը հայտարարություն էր տարածել՝ ահազանգելով, որ մինչ օրս չի ստեղծվել բժշկական հանձնաժողով, որը եզրակացություն կտա Արմեն Չարչյանի առողջական վիճակի վերաբերյալ։ Փաստաբանն ընդգծել էր, որ Չարչյանի համար անդառնալի հետևանքների առաջացման ողջ պատասխանատվությունն այս դեպքում կրելու է Առողջապահության նախարարը։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, իրավաբան Արամ Վարդևանյանն այսօր լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձավ նշված խնդրին՝ ասելով, որ դատարանի կողմից դատաբժշկական փորձաքննություն նշանակելուց մեկ ամիս անց բժշկական հանձնաժողովը ստեղծված չէ, Առողջապահության նախարարին հասցեագրված գրությունը, որով խնդրում են, որպեսզի պարզվի Չարչյանի առողջական վիճակի համատեղելիությունը կալանքի հետ, անարձագանք է մնացել։
«Առողջապահության նախարարը մինչ օրս չի արձագանքել այդ գրությանը։ Սա ոչ միայն մասնագիտական տեսանկյունից է խայտառակություն, այլև լկտի վարքագիծ է կարգավիճակի և պաշտոնի նկատմամբ։ Մեկ ամիս է՝ Առողջապահության նախարարը չի ցանկանում արձագանքել իր անմիջական պարտականության կատարմանը։ Սա նաև մարդկայնորեն է ինձ համար անհասկանալի։ Հայաստանի Հանրապետության անունից հանդես եկող դատարանը պահանջ է ներկայացրել Առողջապահության նախարարությանը։ Ոչ ոք չի ասում՝ հենց հիմա ասեք, որ կալանքն անհամատեղելի է․ ուղղակի կատարեք ձեր պարտականությունը, որոշեք՝ կալանքը համատեղելի՞ է, թե՞ անհամատեղելի է», - ասաց Արամ Վարդևանյանը։
Նա ընդգծեց նաև, որ անկախ բոլոր հանգամանքներից, մասնագետ չհանդիսացող անձի համար էլ է ակնհայտ, որ Արմեն Չարչյանը, ունենալով առողջական մեծ խնդիրներ, չի կարող գտնվել անազատության մեջ։
«Թող մեր հայրենակիցներից ոչ մեկի մոտ շաքարի աստիճանը չլինի այնքան բարձր, որքան Արմեն Չարչյանի մոտ է։ Պարզից էլ պարզ է, որ դա կալանքի հետ անհամատեղելիություն է առաջացնում։ Բայց իրավիճակն այն է, որ Առողջապահության նախարարը, իմանալով, որ Արմեն Չարչյանն էլ առողջապահության ոլորտի մարդ է՝ մեծ ավանդ ունեցող, ի վերջո, նա առողջապահության որոշակի ուղղվածության ձևավորման մեջ մեծ ավանդ ունի, այդ պայմաններում ինչպե՞ս է անգործություն ցուցաբերում։ Ուղղակի գործդ արա։ Չի անում», - նշեց պատգամավորը։
Նա հայտնեց նաև, որ իշխանության կողմից Արմեն Չարչյանի նկատմամբ քաղաքական հետապնդում իրականացնելու մասին ահազանգ իրենք հնչեցնում են ամենատարբեր օղակներում։
«Մենք ամբողջական տեղեկատվություն ենք տրամադրել եվրոպական բոլոր կառույցներին, նաև դեսպանների հետ հանդիպումների ժամանակ ենք տեղեկացնում։ Բոլոր փակագծերը չեմ բացի, բայց մեր գնահատականների հետ կապված համաձայնության տարրեր այդ անձանցից ստանում ենք, որ իրականում Արմեն Չարչյանի նկատմամբ քաղաքական հետապնդում է տեղի ունենում՝ պարունակող ընդհուպ մինչև քաղաքական հաշվեհարդարի տարրեր։Այսինքն, ինչ է, թե անձն ընդդիմադիր դիրքերից է հանդես եկել, նրան պետք է ամեն կերպ կալանքի տա՞կ պահել։ Մենք խոսում ենք նաև պատգամավոր Արմեն Չարչյանի մասին։ Տեսե՞լ եք, որ ԱԺ նիստ լիներ, որտեղ որոշվեր՝ Արմեն Չարչյանին ազատությունից զրկելու համաձայնություն տալի՞ս են, թե՞ ոչ։ Չեք տեսել։ Այս խայտառակ վիճակն, ի վերջո, պետք է ունենա իր ավարտը։ Ամոթ է, վերջապես», - շեշտեց Վարդևանյանը։
Պատգամավորը հայտնեց, որ քննարկվում է նաև Արմեն Չարչյանի խնդրով ՄԻԵԴ դիմելու հարցը, ՀՀ ՍԴ դիմում է ներկայացվել՝ Չարչյանի անձեռնմխելիությունը խախտելու հարցով, նիստը նշանակված է դեկտեմբերի 6-ին։ Այդ օրը կարող նաև որոշում լինել։

Арам Вардеванян: Министр здравоохранения уже месяц не реагирует на требование суда создать медицинскую комиссию для оценки состояния здоровья Армена Чарчяна, что просто неприемлемо
27/10/2021 15:06
Адвокат заслуженного врача, депутата фракции «Армения» Армена Чарчяна Эрик Алексанян накануне распространил заявление, сообщив о том, что после назначения судом судебно-медицинской экспертизы прошел уже месяц, однако до сих пор не только нет заключения, но и не создана соответствующая комиссия, которая должна провести экспертизу.
Адвокат подчеркнул, что вся ответственность за необратимые последствия для здоровья Армена Чарчяна возлагается на министра здравоохранения Анаит Аванесян.
Депутат фракции «Армения», юрист Арам Вардеванян сегодня в беседе с журналистами обратился к этой проблеме, отметив, что спустя месяц после назначения судом судебно-медицинской экспертизы, медицинская комиссия еще не создана. Кроме того, адресованное министру здравоохранения письмо с просьбой выяснить совместимость состояния здоровья Армена Чарчяна с нахождением под арестом, до сих пор остается без ответа.
«Министр здравоохранения по сей день не ответила на это письмо. Это позор не только с профессиональной точки зрения, но и проявление наглости к занимаемой должности и статусу. Уже месяц министр здравоохранения отказывается выполнять свои прямые обязанности. Это непонятно для меня также с человеческой точки зрения. Выступающий от имени Республики Армения суд представил требование министерству здравоохранения. Никто не говорит: прямо сейчас скажите, что арест несовместим, Просто выполните свою обязанность, решите: арест совместим или несовместим», - сказал Арам Вардеванян.
Он также подчеркнул, что независимо от всех обстоятельств, даже для человека, который не является специалистом, ясно, что Армен Чарчян, имея столь серьезные проблемы со здоровьем, не может оставаться под стражей. «Пусть ни у кого из наших соотечественников не будет такого высокого уровня сахара, как у Армена Чарчяна. Яснее ясного, что это просто несовместимо с арестом», - сказал он.
Он также сообщил, что они на самых различных площадках говорят об осуществляемом властями политическом преследовании против Армена Чарчяна.
«Мы предоставили полноценную информацию всем европейским структурам, а также информируем об этом послов. Не буду раскрывать все скобки, но многие согласны с нашей оценкой, что в отношении Армена Чарчяна осуществляется политическое преследование, которое содержит элементы политической вендетты. То есть, если человек выступает с оппозиционных позиций, его нужно содержать под арестом? Мы говорим также о депутате Армене Чарчяне. Разве вы видели, чтобы в парламенте было заседание для предоставления согласия на арест Армена Чарчяна? Нет, не видели. Эта возмутительная ситуация, наконец, должна прекратиться. В конце, концов, стыдно», - сказал Арам Вардеванян.
Депутат отметил, что обсуждается также вопрос обращения в ЕСПЧ по вопросу Армена Чарчяна, уже представлено заявление в Конституционный суд о нарушении права на неприкосновенность Армена Чарчяна, заседание назначено на 6 декабря.