Սյունիքում զորքերի հետքաշման հրամանը ես եմ տվել՝ պատերազմից խուսափելու համար. ՀՀ վարչապետ
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Գրիգորյանն այսօր հետաքրքրվեց՝ Սյունիքում զորքերի հետքաշման հրամանը եղել է բանավո՞ր, թե՞ գրավոր:
«Ի՞նչ է այն մարդու անուն-ազգանունը, որ հնչեցրել է նման հրաման, արդյոք ԱԽ նիստ է տեղի ունեցել նման որոշում կայացնելուց առաջ», - հարց հնչեցրեց պատգամավորը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ հարցին հարցով պատասխանեց. «Սյունիքի հետ կապված՝ ես երբևէ հրաժարվե՞լ եմ, որ ես այդ որոշման պատասխանատուն եմ, գրավոր է եղել, թե բանավոր է եղել, ընթացակարգերով են տալիս հրամաննները: Քննարկում եղե՞լ է, այո, եղել է, ԱԽ նիստ չի եղել, բայց խորհրդի բոլոր անդամները, Սյունիքի մարզպետը, Արտաքին գործերի նախարարը, որ ասում էր տեղյակ չեն, նախարարի տեղակալը մասնակցել են այդ քննարկմանը, քննարկոմը տեղի է ունեցել կառավարությունում»:
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց նաև, որ այդ որոշումը կայացրել են պատերազմից խուսափելու համար:
«Որովհետև, իմ համոզմունքն այն էր, որ եթե այդ որոշումը չկայացվեր, այնտեղ ռազմական գործողություններ էին սկսելու ու, իրոք, Սյունիքում մենք ունենալու էինք խնդիրներ», - ասաց ՀՀ վարչապետը:
Նա նշեց, թե որոշումը կայացվել է նաև այն տրամաբանությամբ, որ բանակցային քննարկումների ընթացքում եղել է ըմբռնում, որ յոթ շրջանը, այո, պետք է հանձնել:
«Եռակողմ ֆորմատով թուղթ չի ստորագրվել, ինչո՞ւ ենք մենք ինֆորմացիաները կիաստ-պռատ ասում. Հայաստանի շահերից ելնելով: Մենք գաղտնիք չունենք», - ասաց ՀՀ վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ զորքերի հետքաշման հրամանը տվել է ինքը, իրականացրել է Պաշտպանության նախկին նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը:
«Այդ որոշումը կայացվել է ստրատեգիական նշանակության ճանապարհն առնվազն ինչ-որ ժամանակ չկորցնելու նկատառումով», - նշեց վարչապետը:
Փաշինյանի խոսքով՝ Սյունիքի հարցով միանձնյա պատասխանատուն ինքն է:
«Հինգ-վեց անգամ քննարկում է եղել, բանակցութուն է եղել, մեկնում է եղել, պայմանավորվածություն է եղել, գրավոր պայմանավորվածություն է եղել: Պետք է կողմնորոշվենք՝ Հայաստանը ո՞րն է», - ասաց նա:
Փաշինյանն ընդդիմությանը կոչ արեց  հայտարարել, որ իրենք իշխանության գալու պարագայում Հայաստանի ստորագրությունը հանելու են նոյեմբերի 9-ի հայտարարության տակից:

Приказ об отводе войск в Сюнике дал я, чтобы избежать войны – Пашинян
Депутат фракции «Армения» Анна Григорян сегодня поинтересовалась, приказ об отводе войск с позиций в Сюнике был письменным или устным.
«Как имя и фамилия того человека, который дал такой приказ? Состоялось ли заседание Совета безопасности перед тем, как было принято такое решение?», - спросила депутат.
Премьер-министр Никол Пашинян ответил вопросом на вопрос: «Разве в связи с Сюником я когда-нибудь отказывался от того, что ответственным за это решение являюсь я? Было ли обсуждение? Да. Заседания Света безопасности не было, но все члены совета – губернатор Сюника, министр иностранных дел, который говорил, что не в курсе, заместитель министра участвовали в этом обсуждении. Обсуждение состоялось в правительстве».
Никол Пашинян сказал также, что это решение было принято, чтобы избежать войны.
«Потому что я был убежден, что если бы это решение не было принято, там бы начались боевые действия и у нас действительно были бы проблемы в Сюнике», - сказал премьер.
Он отметил, что решение было принято также по той логике, что во время переговорных обсуждений было достигнуто взаимопонимание, что семь районов должны быть сданы.
«Документ не подписан в трехстороннем формате. Почему мы сообщаем половинчатую информацию? Исходя из интересов Армении. У нас нет секретов», - сказал Пашинян.
По его словам, приказ об отводе войск дал он, осуществил бывший министр обороны Вагаршак Арутюнян.
«Это решение было принято, чтобы как минимум какое-то время не потерять дорогу стратегического назначения», - отметил премьер.
По словам Пашиняна, в вопросе Сюника он – единолично ответственный.
«Пять-шесть раз было обсуждение, были переговоры, были визиты, была договоренность, письменная договоренность. Мы должны определиться, какая Армения?», - сказал он.
Пашинян призвал оппозицию заявить, что в случае их прихода к власти Армения отзовет подпись под заявлением от 9 ноября.