Մարդկանց նստացնելը մեր միակ նպատակը չէ. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
Հայաստանում իրականացվող սուբվենցիոն ծրագրերը շատ կարևոր նշանակություն են ունեցել, Ազգային ժողովում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Որովհետև 2019 թվականից մինչ օրս չեք գտնի մի քաղաք, խոշորացված բնակավայր, որտեղ լայնածավալ ծրագրեր չեն իրականացվում: Հիմնանորոգվում են փողոցներ, որ 30-40 տարի չեն հիմնանորոգվել, նորոգվում են տանիքներ, վերակառուցվում են մանկապարտեզներ, որ 25-30 տարի չեն նորոգվել», - ասաց Փաշինյանը:
Նա նշեց, որ սա եղել է կառավարության դրած պահանջը համայնքների առաջ:
Վարչապետի խոսքով՝ 2018-20 թվականների ընթացքում սուբվենցիոն ծրագրերի վրա ծախսվել է 47,5 միլիարդ դրամ:
Փաշինյանը հայտարարեց, թե հարցը ստի ու ճշտի մեջ չէ, պարզապես պետք է արձանագրել՝ համայնքները չաշխատելու ու աշխատանք չանելու տարբերակ չեն ունեցել:
«Կառավարությունը որևէ համայնքապետի թույլ չէր տա, որ ինքը նստի ու ոչ մի բան չանի: Մենք չենք թողել, որ տարածքները վարձով տան, այդ գումարները բյուջե չմուտքագրեն, տասնյակ քրեական գործեր են հարուցվել, շատերն ասում են՝ «ո՞ւր է, չդատվեցին». մարդկանց նստացնելը մեր միակ նպատակը չէ, բայց քրեական գործերով պրակտկա է փոխվել, որ 10 դրամով հողը տան իրենց եղբորը, հետո իրենց եղբայրը 100 հազար դրամով այդ նույն հողը վարձակալության տա ինչ-որ կազմակերպության: Մենք ասել ենք՝ ոչ, այդ գումարները բերեք բյուջե, պիտի կառուցվեն մանկապարտեզներ, դպրոցներ», - ասաց նա:

Никол Пашинян: Сажать людей –  не единственная наша цель
Осуществляемые в Армении субвенционные программы имеют очень важное значение, заявил сегодня в парламенте премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Потому что с 2019 года по сей день вы не найдете города, укрупненной общины, где не реализуются широкомасштабные программы. Ремонтируются дороги, которые 30-40 лет не ремонтировались, ремонтируются крыши, реконструируются детские сады, которые 25-30 лет не ремонтировались», - сказал Пащинян.
Он отметил, что это требование, которое правительство поставило перед общинами.
По словам премьера, на субвенционные программы в 2018-2020гг. потрачено 47,5 млрд. драмов.
Никол Пашинян заявил, что вопрос не в правде и лжи, просто нужно констатировать, что у общин не было варианта не работать.
«Правительство не позволило бы какому-то руководителю общины, чтобы он просто сидел и ничего не делал. Мы не позволяли, чтобы территории сдавали в аренду и эти суммы не перечисляли в бюджет, возбуждены десятки уголовных дел, многие говорят: «где эти дела, никто не осужден». Сажать  людей – это не единственная наша цель, но изменилась практика по уголовным делам: когда за 10 драмов отдавали землю своему брату, а потом их брат сдавал в аренду эту же землю за 100 драмов какой-то организации. Мы сказали, нет, вносите эти деньги в бюджет, мы должны строить детсады, школы», - отметил Пашинян.