Թուրքիայի պետական հեռուստատեսությունն ընդհուպ հրապարակել է մի քարտեզ, որտեղ «Զանգեզուրի միջանցք» անվանված էր ամբողջ Սյունիքը. թուրքագետ
27/10/2021 15:15
Չեմ կարծում, որ որևէ գերտերություն շահագրգռված է, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցքի» գործարկմամբ կամ այս հարցով կարող է ճնշումներ բանեցնել հայկական կողմի վրա։ Ավելի շուտ, ճնշում գործադրում են հենց Թուրքիան և Ադրբեջանը, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը։
«Իհարկե, գրեթե բոլորը կողմ են, որ տարածաշրջանում բոլոր կոմունիկացիաները գործեն, բայց տեսնում ենք, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի անմիջական հարևան Իրանը դեմ է։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա մենք մի քանի անգամ հայտարարել ենք, որ դեմ չենք երկաթգծի կամ կոմունիկացիաների գործելուն, սակայն չենք ընդունում, այսպես կոչված, «միջանցքի» գաղափարը։ Մինչդեռ Թուրքիան և Ադրբեջանը համառորեն խոսում են դրա մասին», - ասաց Սաֆրաստյանը:
Նա նկատեց, որ սրանից մի քանի օր առաջ Թուրքիայի պետական հեռուստատեսությունն ընդհուպ հրապարակել էր մի քարտեզ, որտեղ «Զանգեզուրի միջանցք» անվանված էր ամբողջ Սյունիքը։
«Այսինքն՝ Թուրքիան և Ադրբեջանը փորձում են ամեն կերպ օգտվել պատերազմում մեր պարտությունից հետո ստեղծված իրադրությունից և գնալով ճնշումն ավելի ուժեղացնել։ Շատ կարևոր է, որ Հայաստանն այդ ճնշմանը չենթարկվի», - ամփոփեց Ռուբեն Սաֆրաստյանը։
Հիշեցնենք, որ Ալիևն ու Էրդողանը երեկ դրել էին «Զանգեզուրի միջանցքով» Հորադիզ-Ջեբրայիլ-Զանգիլան-Աղբենդ մայրուղու հիմքը։

Государственное телевидение Турции на днях опубликовало карту, где «Зангезурским коридором» назывался весь Сюник – тюрколог
27/10/2021 17:00
Не считаю, что какая-либо сверхдержава заинтересована в задействовании так называемого «Зангезурского коридора» или может оказать давление давлении на армянскую сторону в этом вопросе. Скорее всего, давление оказывают именно Азербайджан и Турция,  заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am тюрколог Рубен Сафрастян.
«Конечно, почти все выступают за то, чтобы коммуникации были разблокированы, но мы видим, что непосредственный сосед Армении и Азербайджана – Иран против этого.
Что касается Армении, то мы несколько раз заявляли, что не против разблокирования железной дороги и коммуникаций, но не принимаем идею так называемого "коридора". Между тем, Турция и Азербайджан упорно говорят об этом», - сказал Рубен Сафрастян.
Он отметил, что несколько дней до этого государственное телевидение Турции даже опубликовало карту, на которой весь Сюник именуется так называемым «Зангезурским коридором».
«То есть, Турция и Азербайджан любым способом пытаются воспользоваться ситуацией, которая создалась в результате нашего поражения в войне, и с каждым днем все больше усиливают давление. Очень важно, чтобы Армения не подчинялась этому давлению», - резюмировал Рубен Сафрастян.
Напомним, президенты Азербайджана и Турции, Ильхам Алиев Реджеп Тайип Эрдоган, вчера заложили фундамент автомобильной дороги Горадиз-Джебраил-Зангилан-Агбенд («Зангезурский коридор»).