ՀՀ կառավարության որոշմամբ Արցախի Հանրապետությանը կտրամադրվի 13.5 մլրդ դրամ
ՀՀ կառավարության որոշմամբ Արցախի Հանրապետությանը կտրամադրվի 13.5 մլրդ դրամ: Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը կառավարության նիստի ընթացքում նշել է, որ սա նույնաբնույթ արդեն 5-րդ միջոցառումն է. ընդհանուր առմամբ 2020թ. առ օրս Արցախին է փոխանցվել գրեթե 120 մլրդ դրամի աջակցություն:
Միջոցառման շրջանակում 1,3 մլրդ դրամ  տրամադրվելու է անհատույց եւ ուղղվելու է 2021թ. նոյեմբեր ամսին Արցախի բնակչության էլեկտրաէներգիայի, գազամատակարարման եւ կապի ծառայությունների ֆինանսավորմանը:
Նախագծով նախատեսվում է նաև տրամադրել միջպետական վարկ՝ Արցախի Հանրապետությանը 12,2 մլրդ դրամի չափով՝ Արցախի Հանրապետության 2021թ. պետական բյուջեով նախատեսված նոյեմբեր ամսվա աշխատավարձերի, նպաստների, կենսաթոշակների, առողջապահության ծախսերի, պարտատոմսերի մարման նպատակով։
Միջպետական վարկը Արցախի կառավարությանը տրամադրվում է տարեկան 0,001% տոկոսադրույքով՝ մինչեւ 2025 թվականի հունվարի 1-ը մարման ժամկետով։
Որոշման նախագիծը բխում է Կառավարության 2021-2026թթ. ծրագրի դրույթներից եւ միտված է Արցախի հետպատերազմյան վիճակի վերականգնմանը, տնտեսական կյանքի աշխուժացմանը եւ տեղահանված բնակչության սոցիալական խնդիրների լուծմանը:

Правительство Армении предоставит Республике Арцах 13.5 млрд драмов
Решением правительства Армении, Республике Арцах будет предоставлено 13.5 млрд. драмов. Министр финансов Тигран Хачатрян отметил на заседании правительства, что это уже пятое аналогичное мероприятие: с 2020 года по сей день Арцаху перечислена помощь в размере порядка 120 млрд. драмов.
В рамках мероприятия 1,3 млрд. драмов будут предоставлены безвозмездно и направлены на финансирование электроснабжения, газоснабжения и предоставления услуги связи населению Арцаха.
Согласно проекту, предусматривается предоставить Республике Арцах межгосударственный кредит в размере 12,2 млрд. драмов для выплаты предусмотренных государственным бюджетом на 2021 год зарплат, пособий, пенсий за ноябрь, здравоохранительных расходов, погашения ценных бумаг.
Межгосударственный кредит предоставляется правительству Арцаха по процентной ставке 0,001% годовых, со сроком погашения до 1 января 2025 года.
Проект решения вытекает из положений программы правительства на 2021-2026гг. и направлено на восстановление послевоенной ситуации в Арцахе, активизацию экономической жизни и решение социальных проблем перемещенного населения.