Արցախի զգալի մասը դավադիր պատերազմում թշնամուն հանձնած անձնավորության հետ չի կարող լինել որևէ փակ քննարկում. «Հայաստան» դաշինք
28/10/2021 10:22
Կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ, հերթական անգամ խուսափելով հարցերին հստակ պատասխանելուց, մոլորեցնելով հասարակությանը, վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող անձը փորձ է արել տպավորություն ձևավորել, թե «Հայաստան» դաշինքը պատրաստ է իր հետ փակ քննարկումների ու զրույցների:
« «Հայաստան» դաշինքը հայտարարում է, որ ՀՀ ինքնիշխանությունն ու անվտանգությունը սպառնալիքի տակ դրած, Արցախի զգալի մասը դավադիր պատերազմում թշնամուն հանձնած, թշնամիներին՝ կառուցողական, իսկ սեփական հայրենակիցներին՝ շինծու գործերով կալանավորումների հրահանգներ տված, սևերի ու սպիտակների բաժանած անձնավորության հետ չի կարող լինել որևէ փակ քննարկում՝ որևէ ֆորմատով:
Ի վերջո, ցանկանան, թե՝ ոչ, պետք է հաշվետու լինեն հանրության առջև: Եվս մեկ անգամ վերահաստատում ենք, որ մենք մեկ սանտիմետր անգամ չենք հրաժարվել այս ազգակործան իշխանություններին հեռացնելու մեր նպատակից և միայն այդ օրակարգով կարող է լինել քննարկում վարչապետի պաշտոնը ժամանակավորապես զբաղեցնողի հետ», - ասված է դաշինքի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպման էր հրավիրել ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցությունների պատգամավորիներին:
Հենց նիստի ժամանակ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը միանգամից հրաժարվել էր հանդիպումից՝ հայտարարելով, որ պատրաստ է Փաշինյանի հետ քննարկել միայն իր հրաժարականի տեքստը:

Со сдавшим значительную часть Арцаха врагу в заговорщической войне не может быть закрытого обсуждения – блок «Армения»
28/10/2021 12:07
Блок «Армения» распространил заявление, в котором говорится:
«Во время правительственного часа 27 октября занимающее должность премьер-министра лицо, в очередной раз избегая четких ответов на вопросы, вводя в заблуждение общественность, попыталось создать впечатление, будто блок "Армения" готов принять участие в закрытых обсуждениях и беседах с ним.
Блок "Армения" заявляет, что никаких закрытых обсуждений, в каком-либо формате с человеком, который поставил под угрозу суверенитет и безопасность Республики Армения, сдал значительную часть Арцаха врагу во время заговорщической войны, называл врагов конструктивными и отдавал приказы арестовать по сфабрикованным делам своих соотечественников, разделив их на черных и белых, быть не может.
Наконец, хотят того или нет, они должны быть подотчетны обществу. Еще раз подтверждаем, что мы ни на йоту не отказались от своей цели отстранить эту ведущую народ к гибели власть и обсуждение с временно занимающим пост премьера возможно только по этой повестке».
Отметим, ранее во время правительственного часа в парламенте Армении Никол Пашинян пригласил две парламентские оппозиционные фракции на встречу для обсуждения вопроса Арцаха.
Фракция «Честь имею» сразу отказалась от этой встречи, заявив, что готова обсуждать с Николом Пашиняном только текст его заявления об отставке.