Նիկոլը հերթական անգամ ստում է՝ ասելով, որ Սյունիքի սահմանից հայկական զորքը հետ չքաշելու դեպքում կարող էր նոր պատերազմ սկսվել․ Արմեն Աշոտյան (Տեսանյութ)
05/11/2021 13:54
Փաշինյանը հերթական անգամ ստում է՝ ասելով, որ Սյունիքի սահմանից հայկական զորքը հետ չքաշելու դեպքում կարող էր նոր պատերազմ սկսվել, լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը:
Աշոտյանը մի քանի հանգամանք առանձնացրեց՝ առաջին հերթին կասկածի տակ առնելով զորքերը հետ քաշելու հրամանի հիմնավորվածությունը։
«Առաջինը՝ եթե Զանգելանից և Կուբաթլուից պետք էր զորքերը հետ քաշել, ապա ինչո՞ւ այդ մասին գրված չէր նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթում։ Չէ՞ որ, երբ Պուտին-Ալիև-Փաշինյան փաստաթուղթը ստորագրվում էր, այդ փաստաթղթի մեջ բոլոր շրջանները ըստ ժամանակացույցի գրած էին, ինչո՞ւ այդ ժամանակ Զանգելանն ու Կուբաթլուն նշված չէր», - ասաց նա։
Աշոտյանի խոսքով՝ եթե պատերազմը դադարել էր, հայկական կողմին էլ զորքերը հետ քաշելու պահանջ չէր ներկայացվել, նշանակում է՝ նոր պատերազմ սկսվել չէր կարող։
«Երկրորդը՝ երբ դեկտեմբերի 17-ին՝ դավաճանական փաստաթղթի ստորագրումից գրեթե 40 օր անց, Նիկոլն ասում է, որ եթե զորքերը հետ չքաշվեին, ապա կլիներ պատերազմ, ապա հիշենք, որ Ռուսաստանը հրադադարի՝ ռազմական բոլոր գործողությունների դադարեցման երաշխավորն էր։ Ինչո՞ւ է Նիկոլը 40 օր անց մեզ վախեցնում պատերազմով այն դեպքում, երբ Ռուսաստանի երաշխավորությամբ նոյեմբերի 9-ին արդեն եղել է հրադադար», - նշեց Արմեն Աշոտյանը։
Զորքերը հեռացնելու կոնկրետ պահանջի, նոր պատերազմի իրական ռիսկի բացակայության պայմաններում այնքան հետ քաշվելը, որպեսզի անպաշտպան մնար Գորիս-Կապան միջպետական ճանապարհը, ըստ Աշոտյանի, կոնկրետ եզրահանգումների հիմք է ստեղծում։
«Ինչո՞ւ այդքան հետ քաշեցիր՝ մերկացնելով Գորիս-Կապան ճանապարհը։ Չէ՞ որ, եթե դու պրոցես ես տանում ու մի քիչ էլ հայրենիք ես սիրում և ունես խելք, կարելի էր ասել՝ զորքերը քաշում եմ, և, ենթադրենք, 5 կմ-անոց բուֆեր եմ տալիս Գորիս-Կապան ճանապարհին, մինչև լուծվեն դելիմիտացիայի, դեմարկացիայի, մնացած հարցերը», - ասաց Աշոտյանը։
Պարզ վերլուծության արդյունքում, ըստ նրա, եզրահանգումը մեկն է․ «Նիկոլը նորից մեզ խաբում է, նորից մեզ «գցում» է ու դրա մասին ցինիկաբար հայտարարում է, որովհետև մնացել է անպատիժ»։

Никол в очередной раз врет, говоря, что если бы армянские войска не были отведены с границы Сюника, то началась бы новая война – Армен Ашотян
05/11/2021 14:59
Пашинян в очередной раз врет, говоря, что если бы армянские войска не были отведены с границы Сюника, то началась бы новая война, заявил сегодня на пресс-конференции заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян.
Армен Ашотян констатировал несколько фактов, которые в первую очередь ставят под сомнение обоснованность приказа об отводе войск.
«Во-первых, если нужно было отвести войска из Зангелана и Кубатлу, то почему об этом не написано в документе 9 ноября. Ведь когда документ Путин-Алиев-Пашинян подписывался, в этом документе были указаны все районы, в соответствии с графиком. Почему тогда там не отмечаются Зангелан и Кубатлу?» - сказал он.
По словам Армена Ашотяна, если война прекратилась и армянской стороны не представлено требование об отводе войска, это значит, что новая война не могла начаться.
«Во-вторых, когда 17 декабря, почти 40 дней после подписания предательского документа, Никол заявляет, что если бы войска не были отведены назад, то началась бы война, то нужно вспомнить, что гарантом прекращения огня, всех боевых действий является Россия. Почему через 40 дней Никол пугает нас войной в том случае, когда 9 ноября уже заключено перемирие под гарантией России?» - отметил Армен Ашотян.
По словам Ашотяна, в условиях отсутствия конкретного требования об отводе войск, реального риска новой войны подобное отступление войск, когда межгосударственная дорога Горис-Капан остается без защиты, дает основания для конкретных выводов.
«Почему отвел войска на такое расстояние, чтобы дорога Горис-Капан осталась без зашиты? Ведь если ты ведешь процесс и немного любишь родину и умен, то можно было сказать – отвожу войска и предоставляю, предположим, 5-километровый буфер на дороге Горис-Капан, пока будут решены вопросы делимитация, демаркация и другие проблемы», - сказал Армен Ашотян.
По его словам, в результате простого анализа можно сделать лишь один вывод: «Никол снова врет нам, снова нас "кидает" и цинично заявляет об этом, потому что остался безнаказанным».